Tego nigdy nie mów dziecku - zakazane słowa
Każdy rodzic chce jak najlepiej wychować swoje dziecko. Czasami jednak traci cierpliwość i mówi coś, czego nie powinien. Nieprzemyślane słowa mogą krzywdzić dziecko, gdyż maluch nie zawsze jest w stanie właściwie je zinterpretować. Sprawdź czego nie mówić dziecku!

- Łucja Zbieniewska

1. Nie rób tak, bo Cię zostawię!
Wielu rodziców, nie mając już pomysłu jak uspokoić płaczące dziecko, chwyta się... szantażu. Powyższe słowa są jednymi z najgorszych, które maluch może usłyszeć. Przecież nawet dorosły boi się odrzucenia.Pomyśl więc, co czuje dziecko? Takie zdanie może sprawić, że za każdym razem, kiedy wychodzisz do pracy, sklepu, fryzjera czy koleżanki, twój maluch będzie się bać, że nigdy nie wrócisz.Pamiętaj, że mówiąc dziecku, że chcesz je zostawić nie sprawisz, że stanie się grzeczniejsze, a jedynie przerażone. Zabierzesz mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i przestanie ci ufać, co może rzutować na wasze relacje w przyszłości.
2. Jak tata wróci z pracy, to zobaczysz…
Pod żadnym pozorem nie wolno straszyć dziecka drugim rodzicem, podobnie, jak zadawać pytań, kogo dziecko bardziej kocha. Takie słowa mogą sprawić, że dziecko rzeczywiście zacznie się bać drugiego rodzica lub pomyśli, że rzeczywiście jedno z was musi być przez nie bardziej kochane, a przecież dziecko ma kochać i szanować zarówno mamę, jak i tatę – i to w takim samym stopniu.
3. Dlaczego nie jesteś taki/taka jak siostra/brat/koleżanka?
Nikt z nas nie lubi być porównywany. Mówienie dziecku, że nie jest jak np. siostra czy brat skutkuje tym, że dziecko zaczyna myśleć: „rodzice wolą moją siostrę i bardziej ją kochają, a ja jestem gorszy, dlatego mnie nie lubią”.Możesz być pewna, że takie słowa zapadają w pamięć malucha bardzo głęboko – w przyszłości dziecko może mieć problemy z samooceną i z realną oceną swoich umiejętności. Czując się kimś gorszym od rodzeństwa może zacząć z nim rywalizować.
4. Jak tego nie zjesz, nie będziesz mógł się pobawić.
Każdy z nas ma traumę z dzieciństwa związaną z jakimś posiłkiem. Niezależnie od tego, czy była to pomidorowa z ryżem, wątróbka, czy buraczki, to do chwili obecnej trudno nam spojrzeć na określone danie.Zmuszanie dzieci do jedzenia może skutkować tym, że pewnego razu w kieszeni malucha znajdziesz marchewkę, a w kuchennej szufladzie schabowego, może się również okazać, że mięso zostało skrzętnie ukryte pod porcją ziemniaków... a to najbardziej optymistyczna wersja, na którą można jeszcze przymknąć oko. Zmuszanie do posiłku może jednak powodować poważniejsze skutki, jak np. doprowadzić do zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia czy jedzenie kompulsywne). Jeśli twój maluch jest niejadkiem, koniecznie sprawdź, co zrobić, żeby dziecko chciało jeść. Wypróbuj też przepisy dla niejadka.
5. Musisz to posprzątać!
Kiedy dziecko słyszy „musisz”, szybko buntuje się i stwierdza „nic nie muszę, nie rozkazuj mi!”. Nie tylko dzieci nie lubią, gdy ktoś wydaje im polecenia w tak rygorystyczny sposób. Wbrew pozorom, taki rozkaz wywołuje efekt odwrotny od zamierzonego. Spróbuj swoje polecenie sformułować łagodniej i nadaj mu zadaniowy ton: możesz więc powiedzieć „proszę, schowaj klocki, którymi się bawiłeś do pudełka z zabawkami” – zdziwisz się, z jaką łatwością dziecko spełni twoją prośbę.
Jakie zdania dodałybyście do zestawu tych „zakazanych”?