Utrata dziewictwa to ogromny stres? Basi Kurdej-Szatan pomogła w tym... mama!
Mama Barbary Kurdej-Szatan opowiedziała o tym, jak pomagała córkom przed ich „pierwszym razie". Co zdradziła w szczerej rozmowie?

Utrata dziewictwa to dla wielu dziewczyn ogomny stres. Najpierw zmagają się z pytaniem, czy już są gotowe, potem pojawia się problem: kiedy i gdzie. Do tego dochodzą nerwy, czy zbliżenie nie skończy się ciążą. W szczerym wywiadzie mama Barbary Kurdej-Szatan zdradziła, jak ona pomogła swoim córkom w tej kwestii.
Jak pomóc przed „pierwszym razem"
Pani Eliza Wyszomirska-Kurdej nie chciała, by jej córki czerpały wiedzę o seksie od koleżanek. Zadbała o to, by Basia i Kasia wiedziały, jaką odpowiedzialność niesie za soba „pierwszy raz". - Poszłam z Basią do ginekologa, żeby się zabezpieczyła, jak już chciała współżyć z wieloletnim chłopakiem - wyznała w programie "Oczy matki" prowadzonym przez psycholog Małgorzatą Ohme.Zobacz:
7 rzeczy, których nie powie ci... twój ginekolog
Przyznała, że w przypadku siostry Barbary poszła nawet o krok dalej: - Kasi stworzyłam warunki w domu, kolacja... i wyszliśmy z mężem - opowiedziała Eliza Wyszomirska-Kurdej. Basia była bardziej samodzielna, ale jej mama wiedziała dokladnie, kiedy doszło do „pierwszego razu" córki. - Basia sama sobie zorganizowała wszystko, wiedziałam, że to jest ten wieczór. Uznaliśmy, że tak będzie najpiękniej i normalnie. Po co gdzieś w ukryciu? To jest straszne. Potem wspomnienia są okropne, a dlaczego mają takie być, skoro mogą być ładne? - powiedziała pani Eliza.

Kiedy najlepszy wiek na utratę dziewictwa?
Wydawałoby się, że najlepsza odpowiedź to: kiedy kobieta i mężczyzna są na to gotowi. Jednak kilka lat temu naukowcy z uniwersytetu w Teksasie spróbowali ustalić, czy jest najlepszy wiek na pierwsze zbliżenie. Podzielili badanych na trzy grupy: „wczesną” ( inicjację przeszły poniżej 15. roku życia), „o czasie” („pierwszy raz” w wieku 15-19 lat) i „późną” (pierwszy stosunek po 20. roku życia). Z wyników badan wyszło, że im później badani rozpoczęli współżycie, tym lepiej radzili sobie w późniejszym życiu - tworzyli bardziej stabilne związki, zdobywali lepsze wykształcenie, robili kariery. Byli też stabilniejsi psychicznie - zwłaszcza kobiety. Więcej - dziewczyny, które zaczęły współżyć w wieku 15-19 lat były bardziej narażone na choroby weneryczne niż ich starsze koleżanki, gdyż ich układ odpornościowy był jeszcze niedojrzały. Jak widać po przykładzie Barbary Kurdej-Szatan rola rodzica jest tu nieoceniona!Przeczytaj także: