Reklama

Reklama

Żel położniczy – co to jest i jak działa?

Żel położniczy to produkt stworzony przez szwajcarskich ginekologów. Preparat ten zyskał popularność w wielu krajach i choć w Polsce wiedza o nim dopiero raczkuje, coraz częściej możemy o nim usłyszeć i dostać go w aptece.

Działanie żelu opiera się przede wszystkim na nawilżeniu i uelastycznieniu dróg rodnych kobiety w taki sposób, aby zmniejszyć tarcie, ułatwić poród oraz zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tkanek kanału rodnego. Żel ma wspomóc naturalne środki „poślizgowe” (wody płodowe i maź płodową) i skrócić czas porodu (badania wykazały, że po zastosowaniu żelu położniczego poród skraca się nawet o 30%).Istotną informacją jest fakt, że żel położniczy jest substancją jałową i sterylną. Jest bezzapachowy, a jego składniki są wyłącznie naturalne. Jest to ważne nie tylko ze względu na wrażliwość miejsc intymnych i ich podatność na podrażnienia, ale również ze względu na bezpieczeństwo malucha.

Kiedy i jak aplikować żel położniczy?

W jednym opakowaniu znajdują się zawsze dwa rodzaje produktu – żel z miękkim aplikatorem, który ma zawiesistą konsystencję (ten żel stosuje się w momencie rozwierania szyjki macicy) i drugi – o konsystencji płynnej (stosuje się go w okresie wypierania płodu).Niestety, żel położniczy może aplikować wyłącznie lekarz lub położna i to w dokładnie określonym momencie – w chwili, kiedy szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Zaaplikowanie żelu zawsze musi być poprzedzone badaniem ginekologicznym.

Zalety żelu położniczego:

  • ułatwia i skraca przebieg porodu;
  • zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza czy konieczność jego nacinania;
  • zmniejsza ryzyko uszkodzeń dna miednicy;
  • chroni narządy rodne;
  • zwiększa komfort psychiczny rodzącej – dzięki niemu kobieta mniej boi się bólu związanego z porodem;

Wady żelu położniczego:

  • pierworódce trudno ocenić jego skuteczność (a to głównie one decydują się na zakup żelu);
  • w przypadku komplikacji podczas porodu i konieczności cesarskiego cięcia nie ma potrzeby (i możliwości) zastosowania żelu;
  • wystarczy przeoczenie odpowiedniego momentu i może być za późno na aplikację produktu;
  • emocje, które towarzyszą rodzącej w okresie okołoporodowym często sprawiają, że kobieta po prostu… zapomni poinformować lekarza, że zakupiła żel i chce go zaaplikować.

Żel położniczy Dianatal - cena ok. 400zł, Żel położniczy ułatwiający poród Natalis ok. 180złJeśli masz możliwości finansowe i czujesz, że taki żel jest produktem, który zapewni ci spokojny poród – warto go zakupić. Zwłaszcza, gdy jesteś osobą mało odporną na ból, a do tego naprawdę boisz się rodzić. W tak intymnej chwili warto zadbać o komfort psychiczny, żeby mile wspominać najpiękniejsze chwile w twoim życiu.

Reklama

Która mama wypróbowała żel położniczy? Czekamy na wasze opinie!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane