Reklama

Alternatywka jest Młodzieżowym Słowem Roku 2019. Na Instagramie hashtagiem #alternatywka oznaczone jest aż 47 tysięcy zdjęć, co jest 4-krotnym wzrostem w porównaniu do zeszłego roku! Te dane potwierdzają, że styl alternatywki zdecydowanie nabiera sił w żagle i coraz więcej nastolatek i – o dziwo – nastolatków jest zainteresowanych tym trendem. A na czym on właściwie polega?

Reklama

Spis treści:

  1. Co to są alternatywki?
  2. O co chodzi w stylu alternatywki?
  3. Alternatywka – ubiór
  4. Styl alternatywki – makijaż i fryzura

Co to są alternatywki?

Według definicji SJP, alternatywka to:

  1. dziewczyna o alternatywnych upodobaniach i zachowaniach,
  2. dziewczyna nie utożsamiająca się z popularnymi trendami odnośnie ubioru, makijażu, gustu muzycznego,
  3. dziewczyna, która ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu.

Żywy trend na modę alternatywki zmodyfikował już tę definicję, gdyż obecnie (niecałe 3 lata od oficjalnego wpisania terminu do słownika) alternatywką może być również chłopiec.

O co chodzi w stylu alternatywki?

Styl alternatywki jest uzewnętrznieniem specyficznej ideologii, której założeniem jest zanegowanie mainstreamowych trendów. Taka osoba (z założenia) nie szuka poklasku. Interesuje się niszowymi utworami i zawsze wyraża swoje zdanie. Ważne jest także poszanowanie dla poglądów liberalnych, a także otwarty dialog o chorobach psychicznych.

Ta teoria nieco gryzie się z rzeczywistością, gdyż trend na styl alternatywki mocno wykreowała Billie Elish, która w 2019 zdobyła dwie nagrody MTV Music Awards oraz Apple Music Awards. Zdobycie nagrody Albumu Roku raczej nie ma nic wspólnego z porzucieniem mainstreamu, jednak jest to jedna z wielu nieścisłości, które można zauważyć w tym stylu.

Podobnie można ocenić zainteresowanie liberalistycznymi poglądami i otwartym dialogu o chorobach psychicznych. Takie poglądy są obecnie w trendach. Do mainstreamu należy raczej konserwatyzm i wstyd przed zaburzeniami.

Starszym pokoleniom styl alternatywki może nieco przypominać mroczne emo z lat 90. i początku XXI wieku. Dzisiejsza alternatywka jest jego delikatniejszą odmianą, która – na szczęście – zrezygnowała z niezdrowej mody na samookaleczanie. W tamtych czasach trend emo również kreowany był przez zbuntowaną młodzież, która chciała podkreślić swoją odrębność i indywidualność, nie zauważając tego, że wiele osób dookoła robi dokładnie to samo.

Alternatywka – ubiór

W przypadku stylu alternatywki w teorii teoria i praktyka są tym samym, ale w praktyce są zupełnie czymś odmiennym. Postaramy się najpierw wyjaśnić teorię tego, jak powinna ubierać się alternatywka.

Styl alternatywki opiera się głównie o nietypowe stylizacje. Można zauważyć wiele nawiązać do japońskiego harajuku style, grunge style czy goth style.

Cechami charakterystycznymi są:

  • ciemne ubrania,
  • inspiracja kulturą japońską (w szczególności anime),
  • odzież z grafiką nawiązującą do ulubionego zespołu,
  • dodatki w stylu gotyckim,
  • akcesoria w stylu kawaii (np. kocie uszy).

Całość garderoby – dla osoby postronnej – powinna wyglądać dość mrocznie i osobliwie.

Styl alternatywki – makijaż i fryzura

Cechą charakterystyczną alternatywki jest ciemny makijaż. Ma on wiele wspólnego z modnym w latach 90. ciemnym makijażem emo, lecz widać w nim również wyraźną inspirację japońskimi kreskówkami.

Reklama

Alternatywki niemal nigdy nie mają naturalnych włosów. Zdecydowanie królują dwukolorowe fryzury, neonowe farby czy ultraciemne włosy. Influencerki często wybierają cięcia w stylu japońskim, takie jak fryzura na grzybka czy ultramodna grzywka na boki, która jest zgodna z ideologią ulzzang (idealnego piękna według wschodnich standardów).

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane