Reklama

Kurtka anorak ma kilka bardzo dużych zalet - chroni przed deszczem, wiatrem i śniegiem, jest ciepła i dość lekka. Nie unikniemy jednak kilku wad tego rozwiązania. Sprawdźcie, jak dokładnie wygląda taka kurtka, z czego jest zrobiona i jak ją stylizować.

Reklama

Spis treści:

  1. Anorak - co to za kurtka?
  2. Czym wyróżnia się anorak?
  3. Z czego jest zrobiona kurtka anorak?
  4. Dlaczego warto nosić kurtkę anorak?
  5. Wady kurtki anorak
  6. Z czym nosić kurtkę anorak?

Anorak - co to za kurtka?

Anorak to kurtka sportowa damska lub męska, która cechuje się nieprzemakalnością. Najczęściej zakładana jest przez głowę, a na dole może mieć ściągacz. Taka kurtka obowiązkowo musi mieć kaptur. Standardowo nie ma ona zapięcia z przodu, aby dobrze chronić przed deszczem, wiatrem i śniegiem. Ten typ kurtek powstał na terenie Grenlandii - nazwa wywodzi się z języka kalaallisut, czyli z języka grenlandzkiego. Była ona noszona przez Inuitów i polarników. To właśnie ci drudzy rozpowszechnili ją w Europie i w innych częściach świata. Dzisiaj to jeden z często wybieranych rodzajów kurtki sportowej, szczególnie na trekkingi czy wyjścia w góry. Często nazywana jest też kurtką kangurek.

Evgenii Mitroshin/iStock

Czym wyróżnia się anorak?

Anorak to kurtka, która musi spełniać kilka podstawowych cech:

  1. Kurtka ta jest zakładana przez głowę. Nie ma zapięcia z przodu, aby zwiększyć komfort cieplny i ochronę przed wiatrem.
  2. Koniecznie musi posiadać kaptur, aby użyć go w razie opadów śniegu czy deszczu.
  3. Jest wodoodporna i chroni przed wiatrem jak softshell.
  4. Często ma kieszeń z przodu - nie po bokach.
  5. Zazwyczaj sięga wysoko pod brodę, aby chronić nas przed wiatrem i deszczem.
AlexandrBognat/iStock

Z czego jest zrobiona kurtka anorak?

Kurtka anorak przede wszystkim wykonana jest z wodoodpornej tkaniny, najlepiej aby posiadała ona membranę. Mamy również wypełnienie, które zwiększa komfort ciepły - może być to naturalny puch lub wypełnieni syntetyczne. Kurtka taka może być w całości wykonana z naturalnych materiałów, jak wełna czy bawełna i pokryta impregnatem, jednak wtedy będzie ona mniej chroniła nas przed deszczem. Z to kurtka wełniana anorak będzie bardzo ciepła!

Dlaczego warto nosić kurtkę anorak?

Kurtka anorak ma wiele zalet. Przede wszystkim rewelacyjnie chroni nad przed wiatrem i deszczem. Zazwyczaj jest nieco dłuższa niż klasyczne kurtki, ma również długi komin pod szyją. Jest jednocześnie ciepła i lekka. Nie ma również klasycznego zamka, który często przepuszcza chłód i deszcz. Posiada również kaptur, który jest podstawę w deszczowe dni!

Wady kurtki anorak

Ten rodzaj okrycie wierzchniego nie sprawdzi się u każdego. Pod uwagę trzeba wziąć kilka minusów tej kurtki.

  1. Przede wszystkim kurtka się nie rozpina, więc nie możemy się ochłodzić przed jej rozpięcie.
  2. Nie jest tak wygodna przy zakładaniu i zdejmowaniu jak klasyczne kurtki.
  3. Pasuje tylko do ubrań sportowych. Trudno zestawić ją w codziennych, casualowych stylizacjach.

Zobacz także: Parka - co to za model kurtki, jak ją nosić i komu pasuje?

Z czym nosić kurtkę anorak?

Ze względu na swoje właściwości termalne, a także odporność na śniegi i wiatr kurtkę wybieramy w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli wybieramy się w góry lub na trekking czy inną aktywność sportową, najlepszym wyborem będzie zestawienie jej z inną odzieżą specjalistyczną. W tym przypadku najlepszym wyborem będą spodnie trekkingowe przeciwdeszczowe, które uzupełnią funkcje ochronne kurtki. Ocieplane w przypadku zimnych dni lub klasyczne na dni jesiennie i wczesnej wiosnę. Do tego oczywiście klasyczne buty trekkingowe, w sezonie jesienno-zimowym najlepsze będzie obuwie za kostkę. Pod kurtkę anorak możemy wybrać również idealnie dopasowaną warstwę docieplającą, czyli bluzę lub sweter anorak. Najlepiej wybrać propozycje wykonane z wełny, które będą ciepłe i oddychające.

4f.com.pl
Reklama

Kurtka anorak to również świetny wybór na co dzień, jeśli preferujemy sportowy styl. Możemy ją nosić z dresami lub grubszymi legginsami albo spodniami typu cargo. Zamiast szalika lepiej będzie tu pasować komin, ale kurtka sięga wysoko pod szyję, dzięki czemu również komin może być zbędny.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane