Reklama

Stylizacje lat 80. to z pewnością jedne z tych najbardziej niezapomnianych. To dekada, która do mody wprowadziła ogromną różnorodność. Neony, cekiny, obcisłe legginsy z lycry, getry i mocne stylizacje stały w kontrze do ułożonych stylizacji z garniturem lub w stylu yuppies. Gwiazdy stały się prawdziwymi ikonami, a z ich estradowego stylu czerpano inspirację w modzie ulicznej. Moda lat 80. stała tymi trendami!

Reklama

Spis treści:

  1. Lata 80. i stylizacje - najcharakterystyczniejsze elementy
  2. Disco look był hitem lat 80.
  3. Aerobik i sportowa moda lat 80.
  4. Power dressing lat 80.
  5. Yuppies, czyli wielkomiejskie stylizacje z lat 80.
  6. Ikony stylu lat 80. Tamte czasy należały do nich!

Lata 80. i stylizacje - najbardziej charakterystyczne elementy

Styl lat osiemdziesiątych z pewnością należy do jednych z najbardziej niepowtarzalnych. Kurtki jeansowe, błyszczące materiały i cekiny, body, plastikowa biżuteria czyniły z tej dekady coś, do czego chętnie wracamy współcześnie. Jakie jeszcze charakterystyczne elementy mody lat 80. mocno zapadają w pamięć?

  • Szerokie ramiona – duże poduszki wszyte w marynarki czy sukienki to kwintesencja eleganckich stylizacji z lat 80. Szerokie ramiona podkreślały energię power dressingu, zbliżając sylwetkę do kształtu trójkąta.
  • Kolory – nie możemy mówić o latach 80. bez wspomnienia o neonach. Chętnie były wykorzystywane zwłaszcza w stylu sportowym, ale również disco.
  • Dresy – chociaż z latami 80. kojarzyć mogą się getry oraz obcisłe legginsy z body założonym na wierzchu, to nie możemy zapominać o drugiej stronie medalu sportowej mody, czyli dresach. Kreszowe, szeleszczące, oversizowe i kolorowe – po takie sięgano najchętniej!
  • Mom jeans – to krój jeansów, który w tej dekadzie zyskał ogromną popularność. Noszone w różnych stylizacjach, uniwersalne i ładnie podkreślające sylwetkę – to tylko kilka z ich plusów, które sprawiły, że przebiły się do trendów i nawet obecnie są jednym z najchętniej wybieranych krojów.
  • Jeansowe katany i skórzane kurtki – styl punk i moda rockowa lat 80. po dziś dzień stanowią źródło inspiracji dla mody. Nieodzownymi elementami tej estetyki były obszerne katrany oraz skóra w różnych wydaniach: od ramonesek, przez pilotki, po marynarki.
  • Obszerne swetry – jesienią i zimą kobiety sięgały po długie swetry, które zastępowały sukienki. Nosiły je razem z legginsami, które ładnie podkreślały figurę. To dobrze znane połączenie, po które sięgamy po dziś dzień.
  • Krzykliwa biżuteria – akcesoria stanowiły ważny element stylizacji. Plastikowa biżuteria była kolorowa i duża, a srebro i złoto musiały zawierać błyszczące cyrkonie. Osoby bez przekłutych uszu nosiły ogromne kolczyki-klipsy, które dodatkowo uzupełniało się widocznymi, mocnymi naszyjnikami.

Pozostałością po latach 70. były sukienki boho, którym udało się "przetrwać" i być w modzie jeszcze w latach 80. Jednak w kolejnej dekadzie stanowiły dodatek do mocniejszych akcentów, jak chociażby wspomniana przeze mnie skórzana kurtka.

Disco look był hitem lat 80.

Lata 80. to szalony okres, w którym liczyła się nie tylko wygoda, ale też podkreślenie swojej kobiecości. Przede wszystkim objawiało się to w stylu disco. Cekiny i błyszczące materiały to domena "imprezowych" stylizacji, które w tamtych czasach noszono nie tylko na wieczorne wyjścia. Do innych charakterystycznych elementów tej estetyki należały:

  • lateksowe legginsy,
  • tiulowe spódnice,
  • wysokie szpilki,
  • wyrazista biżuteria z plastiku lub innego sztucznego tworzywa.

Styl disco jest bardzo kolorowy, pozwalał więc na uwolnienie swojej modowej fantazji i dobieranie rzeczy według własnego uznania. Kobiety z chęcią odsłaniały dekolt i podkreślały nogi – czy to obcisłym krojem, czy krótszymi ubraniami.

Aerobik i sportowa moda lat 80.

Aerobik Jane Fondy, który dostępny był na kasetach, z pewnością stanowił punkt wyjścia do rozwoju niezwykle charakterystycznych stylizacji w sportowym duchu. Styl fitness to przede wszystkim mocno przylegające legginsy, koniecznie w krzykliwych kolorach. Na górze obcisłe body noszone na wierzchu, a dół stylizacji stanowiły sneakersy z getrami.

Drugą odsłoną sportowej mody były dresy. Oversizowe i wykonane z szeleszczącego materiału. Spodnie najlepiej o długości do kostki, aby widoczne były wysokie skarpetki. Popularne były też kombinezony wykonane z tej samej tkaniny.

To właśnie w latach 80. po raz pierwszy pojawił się trend athleisure, czyli połączenie sportowych elementów z eleganckimi. Dresowe bluzy służyły nie tylko jako komplet do dopasowanych spodni, ale były chętnie ubierane do spódniczek i obcasów.

Power dressing lat 80.

W latach 80. popularna była także moda biznesowa, którą przeniesiono z biura na ulice. Garnitury noszono również na co dzień. Bardzo dużą wagę przywiązywano do tego, jak ma wyglądać krój stroju. Miał on dodawać władczości i podkreślać kobiecą siłę. Dlatego fason damskiego garnituru upodabniał sylwetkę do odwróconego trójkąta. Mocno wypełnione ramiona i dopasowane spodnie umożliwiały zrealizowanie tej wizji, dlatego właśnie takie kroje były najbardziej hot wśród najmodniejszych kobiet.

Power dressing pozwalał odnaleźć się kobietom w środowiskach pracy do tej pory zdominowanych przez mężczyzn. Dzięki temu mogły wyglądać, jakby były ekstremalnie pewne siebie, przebojowe i... miały władzę.

Jednak nawet w przypadku garniturów nie odpuszczano mocnych i kobiecych elementów. Żywe kolory, rzucające się w oczy akcesoria, buty w szpic oraz duże fryzury wciąż nam towarzyszyły.

Yuppies, czyli wielkomiejskie stylizacje z lat 80.

Yuppie to akronim od angielskich słów young, urban, professional (młody, miejski, profesjonalista). To określenie oznaczało młodych ludzi, którzy zazwyczaj mieli wyższe wykształcenie i byli aktywni zawodowo. Zwykle znajdowali zatrudnienie w sektorze finansowym, korporacyjnym, prawniczym i technologicznym.

Jako grupa społeczna wytworzyli zupełnie nowy styl. Duże logotypy projektantów, eleganckie ubrania oraz snobistyczne podejście sprawiły, że było bardzo łatwo ich rozpoznać w tłumie ludzi. Chodziło o podkreślenie swojego statusu społecznego (lub tego, jaki status chciałoby się osiągnąć w niedalekiej przyszłości), dlatego nie szczędzono na ubraniach droższych marek, najlepiej sygnowanych w widocznym miejscu.

Ikony stylu lat 80. Tamte czasy należały do nich

Neonowe kolory, punkowe stylizacje, odważniejsze kroje czy odsłaniające ciało tkaniny nie wzięły się w modzie znikąd. Ogromnymi inspiracjami były ówczesne ikony stylu, które kobiety chętnie podglądały w telewizji czy kolorowych magazynach. Poniżej znajdziesz kilka przykładów, które śmiało możemy określić jako kwintesencję stylu lat 80.

Księżna Diana

Księżna Diana to chyba jedna z najchętniej fotografowanych kobiet tamtej dekady. Od początku budziła zaciekawienie, a wszystko dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi, który w ówczesnych latach budził spore kontrowersje wśród elit. Na co dzień chętnie nosiła jeansy i luźną górę, nie bała się wyglądać "zwyczajnie", czym zaskarbiła sobie ogromną sympatię "zwykłych" kobiet. Jej nonszalanckie codzienne stylizacje zachwycały i wciąż stanowią inspirację dla wielu kobiet, które chcą być takie, jak księżna Diana.

Cyndi Lauper

Cyndi Lauper to piosenkarka, którą możesz kojarzyć dzięki jej piosence "Girls Just Wanna Have Fun", która stała się hymnem dla wielu kobiet. Ruda, wyrazista fryzura, zawsze mocno wylakierowane i szalone punkowo-popowe stylizacje były jej znakami rozpoznawczymi, obok których nikt nie mógł przejść obojętnie. To właśnie one sprawiły, że stała się ulubienicą tłumów.

Madonna

Madonna w latach 80. z pewnością wylansowała niejeden trend. To dzięki niej w modzie pojawiły się koronkowe rękawiczki bez palców, warstwowe spódnice z obszernymi falbanami, luźne koszulki z nadrukami czy legginsy o długości 3/4. Dzięki niej kobiety pokochały także wyrazisty, podkreślający spojrzenie eyeliner.

Annie Lennox

Punk-rockowa stylistyka to nie tylko zasługa Madonny. Annie Lennox to kolejna ikona, która lansowała skórzane zestawy oversize, obcisłe spodnie, lateksowe legginsy, koronki. Podarte jeansy, skórzane kurtki i buty Dr. Martensa były idealnym zestawem na co dzień.

Reklama

Brooke Shields

Brooke Shields swoją karierę budowała już od dziecka, a w latach 80. trafiła na strony "Vogue" i do Hollywood. Budziła kontrowersje, ale także zyskała ogromne uznanie. Chociaż na co dzień ubierała się dość prosto, w iście amerykańskim stylu, to jej stylizacje z czerwonego dywanu robiły prawdziwą furorę. Suknie z organzy, zapadające w pamięć diamentowe ozdoby na głowę i płaszcze wykonane z piór to tylko niektóre z elementów, które zapisały się na kartach modowej historii.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane