Hippie style – czym się charakteryzuje moda z lat 70.? Inspiracje z kultowymi stylizacjami
Hipisowski styl ubioru znów powraca do trendów. Luźne ubrania z frędzlami, etniczne wzory czy orientalne dodatki – tak właśnie zapisał się hippie style na kartach świata i mody. A jak wygląda jego współczesna odsłona? Przekonaj się, czym charakteryzuje się modna stylizacja inspirowana ubiorem dzieci kwiatów z lat 70.!

Współczesne ruchy ekologiczne są dość mocno spójne z ideologią hipisowską, która w drugiej połowie lat 60. została zainicjowana na skutek społecznych zmian. Obecnie projektanci coraz częściej wracają do stylu hippie, gdyż jest oparty na ekologii i poszanowaniu do innych ludzi i środowiska, co jest spójne z obecnymi trendami kulturowymi. W artykule przedstawimy ci nie tylko ogólną charakterystykę nurtu hippie style, lecz także kilka inspiracji, które pomogą ci zrozumieć, na czym polega ta specyficzna moda.
Spis treści:
- Styl hippie – historia
- Czym charakteryzuje się styl hipisowski?
- Styl neo hippie – czym się odróżnia od klasycznego stylu dzieci kwiatów?
- Co każdy hippis ma w swojej garderobie?
- Dodatki w stylu hipisowskim
- Hippie styl – fryzury i makijaże
- Moda hipisowska – przykładowe stylizacje
Styl hippie – historia
Jak to w historii zazwyczaj bywa, największe rewolucje rozpoczynają młodzi. Tak też było w połowie lat 60. i na początku lat 70. XX wieku. To właśnie wtedy hipisowski ruch zaczął ogarniać cały świat. Za oficjalną datę powstania ruchu dzieci kwiatów przyjęto rok 1967, gdy wybitny wykładowca Harvardu Timothy Leary zapowiedział koniec ery pieniądza i pracy. Kres materialistycznej rzeczywistości miała położyć miłość i nowa religia, której powstanie miało związek z psychodelikami, a konkretniej LSD.
Naprawdę wybitni naukowcy byli nieco zbyt entuzjastycznie nastawieni do swoich badań nad LSD, które przynosiły imponujące wyniki w walce z chorobami psychicznymi. Jednak ich nadmierna ekscytacja i nieprecyzyjna komunikacja doprowadziły do niezdrowego zainteresowania tematem przez młodzież, która w imię miłości i nowej religii decydowała się na „zabawę” z psychodelikami.
Uzupełnieniem ich wszechogarniającego poczucia miłości, które podobno odczuwali po spożywaniu psychodelików, był styl hipisowski. Mocno nawiązywał on do porzucenia materialistycznych poglądów i życia w zgodzie ze środowiskiem.
Czym charakteryzuje się styl hipisowski?
O ile niezdrowa ekscytacja psychodelikami może być negatywnie odbierana przez obecne społeczeństwo, o tyle elementy ubioru hipisowskiego dość mocno wpisują się w aktualne trendy ochrony środowiska. To właśnie styl hipisów zapoczątkował modę na second handy, a także nadawanie „drugiego życia” tkaninom charakterystycznym dla życia wielkomiejskiego.
Styl hipisowski dość często nawiązywał także do buddyzmu zen, gdyż była to ideologia bardziej zgodna z duchowymi przeżyciami członków ruchu. Takie pokrewieństwa można łatwo zauważyć w charakterystycznych elementach tego nietuzinkowego stylu, do których należą m.in.:
- etniczne wzornictwo z elementami boho,
- inspiracje kulturami egzotycznymi, np. afrykańskie dodatki,
- ręcznie wykonywana biżuteria,
- kwieciste i hinduskie wzory,
- odbarwienie tie dye.
Styl neo hippie – czym się odróżnia od klasycznego stylu dzieci kwiatów?
Styl neo hippie to odłam stylu hipisowskiego, który zapisał się na kartach historii świata i mody w latach 70. To odmiana, która do tej pory najbardziej inspiruje projektantów, gdyż polega na uzewnętrznieniu postaw ideologicznych, które odpowiadają potrzebom współczesnej rzeczywistości – życie w zgodzie z naturą, ucieczka z wyścigu szczurów i nacisk na rozwój duchowy.
Taki styl jest dość mocno nonszalancki, lecz zawiera także typowe dla hippie style elementy sensualności. Zazwyczaj zwiewne bluzki, łączone są z luźnymi spódnicami w stylu boho i kolorowymi dodatkami. Jeśli nie możesz sobie wyobrazić, jak wygląda neo hippie, to koniecznie sprawdź zdjęcia z muzycznego festiwalu Coachella czy polski Opener. Gwiazdy, takie jak bliźniaczki Olsen, wybierając się na takie imprezy decydują się właśnie na pochwałę natury i naturalności, wybierając luźniejsze, lecz kobiece stroje.
Co każdy hippis ma w swojej garderobie?
Jest kilka rzeczy, które każdy hipis będzie mieć zawsze w swojej szafie ,niezależnie od tego, czy mówimy o garderobie osób z połowy lat 60. czy współczesnych przedstawicieli tej subkultury. Z pewnością należą do nich:
- luźne, zwiewne koszule z długim rękawem,
- jeansowe spodnie dzwony,
- maxi sukienki hippie,
- jeansowe szorty,
- luźne długie spódnice.
Dodatki w stylu hipisowskim
Styl hipisowski nie może pomijać odpowiednich dodatków, które definiują światopogląd dzieci kwiatów. Ich stylizacje najczęściej uzupełniają:
- torebki z frędzlami,
- piórkowe naszyjniki czy kolczyki,
- wiklinowe koszyki,
- materiałowe espadryle,
- zamszowe sandały,
- wygodne buty botki ala kowbojki,
- koralikowe rzemyki,
- łapacze snów,
- drewniane bransoletki,
- obszerne kapelusze wiklinowe.
Do stylu hipisowskiego idealnie sprawdzą się także doceniane przez młode pokolenie klapki Birkenstock. Mają one dość kontrowersyjny wygląd, gdyż przypominają współczesne buty ortopedyczne, ale takie obuwie świetnie uzupełni hipisowski look z piórkami i luźnymi koszulami.
Hippie styl – fryzury i makijaże
Długie włosy są fryzurą, która charakteryzuje ruch hipisowski. Włosy zazwyczaj wyglądały dość niedbale. Jakby dopiero co zmierzwił je wiatr, a ich właścicielka lub właściciel nie chcieli zaprzątać sobie głowy tak nieważną sprawą, jak fryzura. Oddanie takiego klimatu może nie być proste, jeśli ten styl interesuje cię chwilowo, gdyż np. wybierasz się na imprezę w stylu hippie. Dobrym pomysłem będzie wykonanie delikatnych fal, a następnie delikatne rozczochranie ich z pomocą dłoni.
Stylizacje dzieci kwiatów świetnie będą uzupełniać także wszelkie warkocze. Hipisi uwielbiali pleść długie włosy w przedziwne formy, a ich zdjęcia z Woodstocku mogą być niemałą inspiracją nawet dla upięć ślubnych z warkoczem.
A jak wyglądał makijaż hippie? Hipiska albo rezygnowała całkowicie z makijażu, co współcześnie może dobrze oddać tzw. make-up no make-up, lub wybierała kolorowe cienie do powiek w tęczowych kolorach.
Moda hipisowska – przykładowe stylizacje
Od teorii do praktyki! Czas nieco bardziej zgłębić się w świat hipisowskiej mody i podglądnąć, jak wyglądają takie stylizacje w praktyce.
Styl hippie damski
Samodzielnie łączone materiały dają pole do modowych eksperymentów, a właśnie o to chodzi w stylu hippie. Możesz wykorzystać różne tkaniny z rzeczy, które już są ci niepotrzebne i stworzyć coś wyjątkowego. Być może uda ci się stworzyć równie ciekawe okrycie, jak modelka ze zdjęcia. Luźną narzutkę połączyła ze spódnicą o długości midi i dużą ilością biżuterii, która jest nieodłącznym elementem hippie style.
Ręcznie robiony ażurowy top jest jak najbardziej w stylu hipisowskim. Możesz go nosić zarówno z luźnymi spodniami, jak i z jeansami. Na naszej inspiracji został połączony z baardzo hipisowskimi spodniami, które powstały – jak możemy się domyślać – z przeróżnych niepotrzebnych materiałów. Taka stylizacja doskonale oddaje ducha ekologii i porzucenia materializmu, które są charakterystyczne dla tego ruchu.
Styl hippie męski
A jak wyglądali faceci hipisi? Moda męska niewiele różniła się od kolekcji damskich. Luźne koszule połączone z ręcznie wykonanymi biżuterami czy dodatkami. A także, długie włosy i niedbale zapuszczony zarost.
Styl hipie często nakłaniał ludzi do porzucenia myśli pogoni za pieniądzem. W takim przypadku hipis często siadał na ławce i tym, co potrafił najlepiej zarabiał na niezbędne wydatki, takie jak jedzenie. W powyższej inspiracji przedstawiciel subkultury hipisowskiej wybrał bardzo luźne ubrania, które zdają się być wybrane dość niedbale. Uwagę przykuwa brak obuwia, co było częstym wyborem, szczególnie na początku tworzenia się ruchu.