Kaszmir - co to jest, pielęgnacja, pranie, pozyskiwanie
Kaszmir to drogocenna wełna o niezwykłych właściwościach. Kaszmirowy sweter czy szal to produkt luksusowy, miękki i niezwykle ciepły. Sprawdźcie, jak pielęgnować i prać kaszmir oraz jak jest pozyskiwany.

- Aneta Zygmuntowicz
Kaszmir to materiał, który jest niemal idealny, ale również bardzo drogi. Cena kaszmirowego swetra waha się od kilkuset do nawet 2000 złotych. Uwarunkowana jest ona wysoką jakością materiału oraz trudnością w jego pozyskiwaniu. Na jeden sweter potrzebna jest wełna z kilku kóz kaszmirskich. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji, materiał może się zniszczyć już przy pierwszym praniu!
Co to jest kaszmir?
Kaszmir, inaczej pashmina to naturalny materiał do produkcji ubrań i dodatków, który jest rodzajem wełny. Jest to wełna z kozy kaszmirskiej, która hodowana jest jedynie w okolicach Himalajów. Materiał ten tworzony jest z wewnętrznej, bardzo cienkiej warstwy wełny i stanowi lepszą izolację cieplną niż inne rodzaje wełny, a do tego ma delikatny połysk i jest bardzo mięciutki! Z kaszmiru najczęściej wykonuje się szale oraz swetry kaszmirowe.
Dlaczego warto nosić kaszmirowe swetry?
Kaszmir to materiał niemal idealny, który rewelacyjnie nadaje się na swetry czy golfy. Kaszmirowe swetry mają wiele zalet:
- są bardzo ciepłe i wystarczy bardzo cienki materiał, aby zapewnić skuteczną izolację przez niskimi temperaturami,
- są mięciutkie i przyjemne w dotyku,
- nie gryzą jak inne rodzaje wełny i są bardzo delikatne dla skóry,
- mają tkaninę, która jest przewiewna i oddycha,
- z łatwością chłoną wodę z powierzchni skóry i odprowadzają ją na zewnątrz,
- są lekkie,
- nie gniotą się.
Największym minusem kaszmirowych swetrów są ich ceny, które zaczynają się kilkuset złotych. Dodatkowo tkanina ta jest bardzo delikatna, podatna na uszkodzenia, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

Pranie kaszmiru
Kaszmir do bardzo delikatna tkanina, którą najlepiej prać ręcznie. Alternatywą jest specjalne pranie przeznaczone do tkanin wełnianych i kaszmirowych w temperaturze do 30 stopni. Powinno się używać proszku lub płynu do tkanin delikatnych, a unikać należy płynów do płukania, które oblepiają włókna i mogą prowadzić do uszkodzeń.
Dużą uwagę musimy zwrócić również na suszenie kaszmirowych ubrań. Przede wszystkim suszymy je na płasko, wieszanie mokrego kaszmiru może doprowadzić do jego uszkodzenia, rozciągnięcia lub zmiany kształtu. Wełnę kaszmirową powinno się suszyć w neutralnych warunkach - nie lubi niskich i wysokich temperatur i nie powinna suszyć się na słońcu. Sweter kaszmirowy możemy początkowo podsuszyć na ręczniku, który wciągnie nadmiar wody. Do tego typu materiału nie powinno stosować się suszarek do ubrań.
Uwaga! Kaszmirowe ubrania powinno się prać jak najrzadziej, najlepiej po minimum kilku użyciach. Aby odświeżyć materiał, można powiesić go na zewnątrz w cieniu, o ile temperatura nie jest zbyt wysoka lub niska.
Pielęgnacja kaszmiru
Pielęgnacja kaszmiru to nie tylko pranie i suszenie! Przede wszystkim swetry kaszmirowe trzymamy na półkach, a nie na wieszakach. Przyczyna jest taka sama, jak przypadku suszenia - mogą się odkształcać. Wełna kaszmirowa, podobnie jak inne rodzaje wełny, ma tendencję do mechacenia się. Nieestetyczne kulki usuwamy za pomocą golarki do ubrań. Ostatnia kwestia, o której warto pamiętać, to to, iż tkanina ta jest lubiana przez mole, warto więc zabezpieczyć naszą szafę przed tymi szkodnikami!
Pozyskiwanie kaszmiru
Cena kaszmiry podyktowana jest nie tylko ograniczonymi zasobami, ale również trudnością w jego pozyskaniu. Aby pozyskać wełnę kaszmirową, należy: zdjąć runo, a następnie oddzielić włosy miękkie od twardych. Proces ten polega zazwyczaj na ręcznym wyczesywaniu twardszych włosków. Odpowiednie pozyskanie włókien trwa dniami, a nawet tygodniami. Dodatkowo tradycyjny sposób nie pozwala na strzyżenie kóz, a nakazuje odczekanie, aż zrzucą one nadmiar sierści na wiosnę. Trzeba jednak pamiętać, że w masowej produkcji nie stosuje się tej metody, więc swetry kaszmirowe z sieciówek będą miały nieco gorszą jakość.
Następnie przechodzimy do procesu tworzenia tkaniny - przędzenie, tkanie i inne prace trwają nawet kilkaset godzin! Do wykonania jednego swetra potrzebna będzie wełna z aż kilku kóz!

Kaszmir - cena
Cena swetra z wełny kaszmirowej to koszt minimum 400-500 zł, z kolei za sweter wykonany metodą tradycyjną trzeba zapłacić nawet 2000 zł! Nieco tańsze będą szale z kaszmiru, a także swetry z domieszką innych materiałów.