Kawaii style – japoński trend na "uroczy wygląd"
Styl kawaii jest trendem, który podbił serca mieszkańców Japonii. Powiązany jest z nurtem kulturowym, który polega na postrzeganiu świata jako pozytywnego, słodkiego i uroczego. Zgodnie z tą myślą młodzi Japończycy tworzą aranżacje wnętrz i odmieniają pogląd na modę. Przekonaj się, na czym dokładnie polega motyw kawaii style i jaka jest jego historia!

Styl kawaii narodził się w latach 70. w Japonii. Kilka dekad wystarczyło, by tę wyrazistą i cukierkową modę pokochały różne pokolenia i to nie tylko na terenie wysp. W ostatnim czasie kawaii zawładnęło także kulturą europejską. Młodzież często wyraża swój bunt i poszukiwania osobowości właśnie poprzez inspirację tą subkulturą japońską. Na pewno nie raz widziałaś na ulicy nastolatkę ubraną jak maleńkie dziecko lub postać z kreskówki. Krótkie spódniczki, maskotka kotka lub Hello Kitty i szkolne zakolanówki – to właśnie styl kawaii. Zrozumienie tego trendu może być dość trudne dla starszych pokoleń, dlatego warto znaleźć odpowiedź u źródła – historii słowa i pochodzeniu subkultury!
Spis treści:
- Co oznacza słowo kawaii?
- Historia stylu kawaii w modzie i wnętrzach
- Na czym polega kawaii style?
- Styl kawaii – ubrania
- Dodatki w modzie kawaii
- Jak się malować w stylu kawaii?
- Wnętrze kawaii – pastelowe dekoracje w japońskim stylu
- Kawaii girls – inspiracje z Instagrama
Co oznacza słowo kawaii?
Kawaii to japońskie słowo, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „słodki” lub „uroczy”. Jest używane w Japonii do określania wszystkich rzeczy, które tylko mogą wywołać przyjemne, czarujące czy rozkoszne uczucie poprzez swój wygląd. Kawaii może być wszystko: łóżko, poduszki, szafki, ubranie, makijaż, fryzura czy sama osoba.
Historia stylu kawaii w modzie i wnętrzach
Historia Kawaii rozpoczyna się wraz z inną subkulturą – harajuku style. W latach 70. i 80. młodzież japońska coraz częściej sprzeciwiała się tradycyjnym ideom i przyporządkowaniem, z których słynie Japonia. Próbą oderwania od rzeczywistości, z której nikt nie powinien „wychodzić przed szereg” były ekstrawaganckie ubrania. Przebieranie się za słodkie postacie czy anime były wyrazem buntu młodych osób.
Kawaii jest ściśle powiązane z kogal, czyli podtypem Harajuku style. Jest to właściwie mieszanka harajuku i kawaii, która polega na ubieraniu się jak słodka uczennica – w krótką spódniczkę, lekka za ciasny w piersiach mundurek i ... pluszowe zabawki. Tak, nie pomyliliśmy się pisząc to ostatnie zdanie. Zabawki należą do głównego akcesorium każdej kawaii girl. Są dodawane do wszelkich gadżetów i dodatków w ubraniach i wnętrzach.
Na czym polega kawaii style?
Kawaii nie jest tylko wyborem estetycznym. To centralny punkt mody, który łączy w sobie harajuku style, lolita style, a nawet elementy mody gotyckiej. Ten dziewczęcy styl ubioru dla Europejczyków może być nieco przerysowany, szczególnie, że bycie kawaii powinno opierać się nie tylko na słodkim stroju, lecz również pastelowym makijażu, specyficznej gestykulacji czy mowie.
Styl kawaii – ubrania
Ubrania kawaii także powinny kojarzyć się z beztroskim dzieciństwem i dziewczęcą subtelnością. Ciężko jednak jest zdefiniować wyraźne cechy tego stylu, gdyż obecnie moda uliczna wyróżnia co najmniej kilkanaście odmian tego stylu, m.in. lolitę, decorę, yami kawaii, kimo kawaii czy wróżka kei.
Spróbujemy więc wyróżnić cechy wspólne dla tego złożonego motywu w modzie:
- pastelowe kolory – kawaii girls kochają ubrania w pastelowych barwach, na czele których stoją liliowy i błękitny.
- krótkie / lekko za małe fasony – cechą charakterystyczną są także ultrakrótkie fasony, które sprawiają wrażenie jakby „dziecko” dopiero co z nich wyrosło. Ma to podkreślać „uroczy” charakter stylu, choć w kulturze europejskiej będzie to raczej odebrane jako dość seksualne ubranie.
- tęczowe wzory – kawaii uwielbiają motyw tęczy. Jest to powiązane z ich bardzo przyjaznym podejściem do życia, a także inspiracją mangi, w której tęczowe motywy są często wykorzystywane dla podkreślenia homoseksualnych relacji postaci.
Dodatki w modzie kawaii
Ubranie kawaii należy także dopełnić o odpowiednie dodatki, gdyż zdecydowanie nie jest to moda, która stawia na minimalizm. Jeśli chcesz być w 100% kawaii, to do ubrań warto wybrać także:
- pluszowe zabawki – numer jeden wśród modnych dodatków tzw. kawaii girls,
- kokardy, wstążki, kolorowe gumki – włosy upięte w ozdobny sposób ala mała dziewczynka to także element typowy dla akcesoriów modowych tej subkultury,
- trampki – słodkie stroje najczęściej uzupełniane są o proste trampki, które nadają stylizacji niewinnego charakteru.
Jak się malować w stylu kawaii?
Dziewczyny kawaii najczęściej wybierają lalkowaty makijaż z bardzo mocnym akcentem na oczy, które są powiększane na przeróżne sposoby. Często zmiana kształtu jest poparta nie tylko dobrym makijażem, lecz również operacjami plastycznymi, które mają zapewnić bardziej „uroczy” wygląd. Obowiązkowe są także różowe rumieńce namalowane powyżej kości policzkowej mocnym różem (dokładnie tak jak u starszych lalek) i cukierkowe błyszczyki.
U dziewczyn kawaii można zaobserwować pewną inspirację kulturą anime. Dość często wyglądają one niczym postacie wyjęte z japońskiej kreskówki. A ich twarze nierzadko mają odcień czystej bieli, która naturalnie nie występuje w azjatyckiej urodzie.
Warto także zauważyć, że kawaii girls ogromny nacisk kładą na idealnie gładką skórę, a ta jest niemal niemożliwa bez wdrożenia japońskiej pielęgnacji.
Zobacz także: Jak makijażem powiększyć oczu?
Wnętrze kawaii – pastelowe dekoracje w japońskim stylu
Cukierkowy salon, w którym cała ściana oklejona jest w kwiatowy wzór lub postacie anime to aranżacja wnętrzarska w 100% kawaii. Bardzo dekoracyjny charakter wszelkich mebli, obłe kształty i wygodne łóżka na drewnianej ramie zaścielone dziesiątkami pastelowych poduszek sprawia wrażenie przytulnego wnętrza.
Kawaii girls duży nacisk kładą na to, by w każdym pokoju panował porządek i atmosfera idealna do odpoczynku. Właśnie dlatego często słodka sofa z nadrukiem anime stawiana jest na włochatym dywaniku tuż obok kuchennego blatu z różowym tosterem i ekspresem do kawy. Dla Europejczyka może brzmieć to dziwnie, ale właśnie to mieszkańcy Japonii uważają za słodkie.
Kawaii girls – inspiracje z Instagrama
Pojęcie tak złożonej subkultury i mody może być trudne, dlatego poniżej przygotowaliśmy nieco inspiracji, które pomogą ci zobrazować, co kryje się pod pojęciem japońskiej „słodkości” i „bycia uroczym”. Dla ułatwienia zadania każde zdjęcie jest podpisane konkretnym podtypem kawaii. Umożliwi ci to łatwe zrozumienie każdego z nich!
Sweet Lolita
Lolita to styl inspirowany bardzo mocno epoką wiktoriańską. W tym stylu dziewczyny wyglądają jak wiktoriańskie lalki – szerokie spódnice, płaszczyki wiktoriańskie, słodkie uczesania, które zdobią liczne kokardki. Sweet Lolita powinna mieć szafę wypełnioną kolorami w pastelowych barwach, by jak najlepiej oddać charakter kawaii.
Yume Kawaii
W dosłownym tłumaczeniu nazwa tego podtypu kawaii oznacza „słodka jak marzenie senne”. W tym przypadku uroczość podkreślana jest motywami rodem z bajkowych snów – jednorożce, wata cukrowa, tęcza czy puszyste chmurki. Kolorystyka ubrania zachowana jest w pastelach z lekkim dodatkiem ciemnych kolorów.
Yami Kawaii
Ten podtyp kawaii jest dość ciekawy, gdyż ma ważne przesłanie. Jego dosłowne tłumaczenie oznacza „słodki chory” lub „słodki w chorobie”. Powiązany jest z tematem chorób psychicznych, które w Japonii są tematem tabu. Większość osób traktuje depresję czy zaburzenia odżywiania jako wymysł nowoczesnej (a szczególnie zachodniej) cywilizacji. Chorzy są więc zmuszani do udawania, że jest wszystko dobrze.
Yami Kawaii była na początku swojego istnienia modą z przesłaniem, która miała zwrócić uwagę na problem chorób psychicznych. Jej przedstawiciele uzupełniali swoje stroje w medyczne motywy strzykawek, pigułek czy bandaży. Często makijaż miał także podkreślać zły stan psychiczny, np. poprzez podkreślenie cieni pod oczami.
Charakterystyczna jest także maskotka wybierana przez Yami Kawaii, którą jest Menhera-chan – postać z kreskówek, która ma problemy psychiczne.
Shibu Kawaii
Shibu to najbardziej stonowana wersja kawaii. Nie jest ekstrawagancka, a uroczy charakter podkreśla się wyłącznie z pomocą makijażu lub słodkich dodatków. Jest to dobry pomysł na swój styl dla osób, które chciałyby wyglądać słodko, lecz nie chcą zwracać na siebie nadmiernej uwagi tłumów.
Fairy Kei, czyli wróżka Kawaii
Bajkowy wizerunek wróżki, który łączy w sobie elementy sweet lolity, yume kawaii i decory. Główną różnicą, która odróżnia fairy kei od wymienionych stylów, jest ograniczona kolorystyka, która powinna być wyłącznie lawendowo-miętowa. Czarne dodatki są niemal zabronione, a biel powinna być dobierana bardzo oszczędnie.