Kompleksowy przewodnik po goth style z inspiracjami
Świat mody nieustannie ewoluuje, jednak pewne trendy, takie jak goth style, pozostają w modzie ulicznej niezależnie od dekady. Ubrania w stylu gotyckim od lat mają pokaźne grono zagorzałych fanów, ale i krytyków na całym świecie. Z pewnością nie każdy dobrze odnajdzie się w tym trendzie, gdyż jest on dość mroczny. Niewiele osób jednak wie, że styl goth ma różne odmiany i, kto wie, może jedna z nich przypadnie ci do gustu!

Najczęściej gotycki styl ubierania kojarzy się osobą spoza tej subkultury głównie z czernią i nieco dziwacznymi, przestarzałymi ubraniami. W takim poglądzie jest ziarnko prawdy. Subkultura gotycka inspirowana jest czasami późnego średniowiecza, a konkretniej epoką gotyku. Sama nazwa tego okresu ma dość pejoratywne znaczenie, którym określano nowy rodzaj sztuki odbiegającej od tradycyjnych wzorców antyku. Słowo goth (got) stało się w tamtym okresie synonimem barbarzyńcy, który niszczy to, co znane i dobre. Takie określenie po części odpowiada obecnej subkulturze i modzie, gdyż mają one buntowniczy charakter.
Spis treści:
- Historia goth style
- Jak wyglądają ubrania w stylu goth?
- Współczesne odmiany mody gotyckiej
- Tradycyjny styl gotycki
- Czy goth to styl ubierania dla każdego?
Historia goth style
Gothic style powstał na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Inspirowany był ruchem post punk i muzyki rockowo-metalowej. Oryginalną estetykę stylu gotyckiego przypisuje się zespołowi Bauhaus, a konkretniej singlowi Bela Lugosi's Dead z 1979 roku. Album przepełniony był pogrzebowymi, makabrycznymi dźwiękami, które na koncertach były uosabiane przez artystów poprzez odpowiedni strój, a następnie naśladowane przez fanów.
Od tego czasu styl gotycki ubrania stawał się coraz bardziej popularny. Pokochała go szczególnie prasa muzyczna, która chętnie przedstawiała na swoich okładkach mroczny kobiecy wygląd, który często pozostawiał wiele domysłów.
Rozkwit mody gotyckiej przypadł na połowę lat 80., gdy zespoły takie jak The Sisters of Mercy, The Mission, Banshees czy ww. Bauhaus święciły triumfy na międzynarodowych listach przebojów. W latach 90. fala sukcesów została przerwana przez inne trendy, dlatego zarówno muzyka, jak i moda gotycka zeszły do podziemia. Sporadycznie były promowane przez artystów takich jak Marilyn Manson, lecz aktualnie wszystko wskazuje na to, że możemy spodziewać się kolejnego trendu na goth style! Odzież alternatywna jest dobrym pomysłem na „ucieczkę” od kultury masowej, a taką potrzebę w dzisiejszych czasach odczuwa coraz więcej osób.
Jak wyglądają ubrania w stylu goth?
Moda gotycka mocno się zmieniła od czasów swoich początków. Subkultura uległa mocnej dywersyfikacji, więc obecnie możemy spotkać co najmniej kilkanaście odmian goth style! W tak dużej różnorodności ciężko dopatrzeć się wspólnych elementów tej formy ubioru, jednak wspólnymi cechami obecnych odmian są:
- inspiracja wiktoriańską modą,
- ciemne ubrania,
- tajemniczość i złożoność warstw stroju,
- obecność ciemnych aksamitnych tkanin i koronek,
- skóry zabarwione na fioletowy lub szkarłatny kolor,
- ciasno zasznurowane gorsety,
- długie rękawiczki wiktoriańskie,
- kontrowersyjne dodatki i biżuteria przedstawiające symbole religijne lub okultystyczne.
Z pewnością ubrania w stylu goth w swojej pierwotnej wersji zwracają na siebie uwagę. Odbiegają od norm mody, którą powszechnie oglądamy na ulicach, jednak ta ekscentryczna forma wyrażenia swojej indywidualności, podobnie jak np. harajuku style, pozwala szybciej rozpoznać w tłumie osoby o podobnych poglądach, co nie jest takie proste w dzisiejszych czasach.
Współczesne odmiany mody gotyckiej
Ta teatralna moda ma dość sporo odmian, które pomagają przedstawicielom subkultury gotyckiej nieco złagodzić lub – wręcz przeciwnie – podkreślić mroczny charakter stylu. Wśród nich można wymienić m.in.: vintage goth style, glam goth style, emo goth czy goth ninja style, jednak są one raczej jednostkowym wyborem. W modzie gotyckiej wśród setek odmian jest pięć, które są uważane za najpopularniejsze i najważniejsze, dlatego skupimy się właśnie na nich.
Tradycyjny styl gotycki
Tradycyjny styl gotycki uważany jest za tzw. czysty gothic. To właśnie on ma największą popularność wśród przedstawicieli subkultury. Inspirowany jest głównie ww. zespołami z lat 80. i 90. Charakteryzuje się ciemnymi fryzurami i bardzo mocnym smokey eyes. Tradycyjne gotyckie ubrania najczęściej obejmują czarne dżinsy i koszulki z mrocznymi, często okultystycznymi, grafikami. Glany to najczęściej dobierane buty do takiej stylizacji i naszym zdaniem jest to również najlepszy i najbardziej adekwatny sposób na podkreślenie mrocznej strony stylizacji.
Styl pastel goth
Odmiana mody gotyckiej, która całkowicie odbiega od jej tradycyjnych założeń unikania słodkich, pastelowych kolorów. Gotyckie ubrania w stylu pastel kojarzone są głównie z modą japońską i kawaii. W tej odmianie mroczne elementy wymieszane są z cukierkowym makijażem czy kolorowymi włosami.
Casual goth style
Najbardziej delikatna odmiana gotyku, która często określana jest również jako business goth style. Jest to dość wyluzowany styl, który zawiera elementy subkultury gotyckiej. Casualowi goci najczęściej wybierają czarne dżinsy i topy, które podkreślone są mocniejszym makijażem lub jego brakiem. Najbardziej mrocznego charakteru dodają dodatki.
Romantic goth style
Odmiana inspirowana damskimi strojami gotyckimi z ery wiktoriańskiej. W tym stylu czarne aksamitne lub koronkowe ubrania uzupełniane są o gorsetowe topy, kabaretki i gotyckie welony. Całość wygląda nieco teatralnie, dlatego jest to styl wybierany przez osoby, które chcą podkreślić swoją indywidualność i jednocześnie wyrwać się z codziennej monotonii.
Hippie goth style
To połączenie nawet dla nas było dość szokujące. W końcu jak mroczny gotyk można łączyć z przepełnioną miłością modą hippie style? A jednak taka odmiana jest także bardzo popularna! Łączy ona hipisowski „fun” (zabawę) z gotyckim „scary look” (przerażającym wyglądem). Ubrania gotyckie damskie mają dość hipisowski, zwiewny charakter, a mroczna strona kreacji podkreślana jest poprzez gotyckie dodatki.
Czy goth to styl ubierania dla każdego?
Styl ubierania goth z pewnością nie jest dla każdego. Jest on dość mocno kontrowersyjny, dlatego musisz liczyć się z tym, że w gotyckim stroju przyciągniesz wzrok niejednego przechodnia na mieście. Jeśli jednak taka perspektywa ci nie przeszkadza, a szukasz stylu, który pomoże ci wyrazić indywidualizm i oderwanie od sztywnych norm społecznych, to moda gotycka jest warta rozważenia!