Styl emo powraca do mody? Odmieniona wersja mrocznej subkultury znowu w trendach!
Styl emo to coś, co lwiej części millenialsów kojarzy się ze zbuntowanymi latami gimnazjum. Grzywka, spod której ciężko było dojrzeć osobę siedzącą obok, nie wspominając o literkach na tablicy, i ciemne ubrania miały podkreślać bunt przeciwko skomercjalizowanymu światu dorosłych. Bez dwóch zdań styl emo pomagał nastolatkom w latach 90. i 00. wyrazić swoją burzę hormonów. I choć świat zmienia się nieustannie, to buntownicza natura młodych pozostaje niezmienna, a mroczne garderoby subkultur wracają do mody jak bumerang!

Trendy mody wskazują na to, że styl emo ponownie wraca do łask, jednak – na szczęście – w nieco odmienionej wersji. Elementy charakterystyczne dla subkultury emo coraz częściej pojawiają się wielkich wybiegach. Odrodzenie mrocznego trendu wspiera także świat muzyczny. W kreowaniu mrocznej mody bierze udział m.in. zespół Machine Gun Kelly, który w zeszłym roku wydał z artystką Willow Smith dość kontrowersyjny kawałek „Emo Girl”. Jednak największy wpływ na popularność muzyki emo ma powrót na scenę Avril Lavinge – prawdopodobnie najbardziej pożądanej emo girl początku XXI wieku. Jej niezmieniony mroczny styl ubierania ponownie inspiruje współczesnych nastolatków, tak jak trzy dekady temu.
Spis treści:
- Emo – co to znaczy?
- Krótka historia stylu emo
- O co chodzi w stylu emo?
- Jak wygląda emo w pierwotnej wersji?
- Jak wygląda emo w nowoczesnym wydaniu?
- Jak się maluje emo?
- Styl emo – ubrania, które musisz mieć w swojej szafie!
Emo – co to znaczy?
Styl ubierania emo jest bardzo mocno powiązany z ideologią subkultur młodzieżowych. Zrozumienie mody wymaga poznania choć odrobiny historii i przekazu, który pierwotnie powiązany jest ze „byciem” emo.
Termin emo służył do określania fanów zespołów hardcore punk i emocore. Najczęściej członkowie tej mrocznej subkultury byli określani jako bardzo emocjonalne, nieśmiałe, zamknięte w sobie osoby, które są nastawione na przeżycia wewnętrzne. Ich cechą charakterystyczną był indywidualizm, który przyjmował skrajne formy werteryzmu spójnego z emocjonalną postawą ludzi emo.
Obecnie termin emo ma często pejoratywne znaczenie. W memach ten styl życia określany jest jako „smutny na pokaz” czy „modny autodeskrutyzm”. Takie podejście oczywiście nie ma nic wspólnego z pierwotną ideologią kultury emo. Jest raczej wynikiem niezrozumiałych i introwertycznych postaw członków subkultury.
Krótka historia stylu emo
Subkultura emo ma swój początek w muzyce. W latach 80. światem muzycznym panował amerykański rap, który prezentował agresywne i materialistyczne podejście do życia bez głębszego wymiaru duchowego. W tamtym okresie na scenie muzycznej pojawił się hardcore punk, który następnie przerodził się w emocore – angielskiego terminu stanowiącego połączenie dwóch wyrazów „emotional” (tłum. emocjonalny) i „hardcore” (tłum. hardcorowy), co można tłumaczyć, jako hardcorowe uczucia.
To właśnie emocore dało początek subkulturze emo, w której mroczny wizerunek, głęboka duchowość i krytyczne podejście do skomercjonalizowanego świata były naczelnymi wartościami.
O co chodzi w stylu emo?
W byciu emo chodzi przede wszystkim o skupienie się na wewnętrznych przeżyciach i emocjach. Członkowie tej subkultury odrzucają materialistyczny pogląd na świat i często podkreślają cierpienie swojej jednostki związane z koniecznością życia w skomercjalizowanym społeczeństwie.
Jak wygląda emo w pierwotnej wersji?
Emo wygląd jest dość specyficzny. Członkowie tej subkultury najczęściej mają:
- ciemne i mocno wycieniowane włosy,
- charakterystyczne grzywki na bok,
- asymetryczne fryzury,
- luźne t-shirty z wizerunkami ulubionych zespołów rockowych,
- elementy odzieży zaczerpnięte z mody gotyckiej, np. gorsety, lub inspirowane stylem punkowym,
- słodkie dodatki, np. kokardki.
Jak wygląda emo w nowoczesnym wydaniu?
Subkultura emo w swoim tradycyjnym wydaniu była mocno krytykowana, a większość projektantów uważa modę na ciemne ubrania i burze natapirowanych włosów za godną pożałowania. Nie oznacza to, że styl emo raz na zawsze wyszedł z trendów. Po prostu obecnie ludzie nazywają ten trend nieco inaczej.
Obecnie w trendach jest moda na japoński styl emo. Nazewnictwa tej mody są nieograniczone. Na TikToku czy Instagramie można znaleźć w hasztagach m.in.:
- kawaii emo style,
- emo style japan,
- emo styl anime,
- cute emo style.
Każdy z tych trendów nawiązuje właśnie do stylu emo i japońskiego kawaii style oraz harajuku style. Te style także powstały w wyniku potrzeby zanegowania powszechnych zasad społecznych, a w przypadku kawaii także przeniesienia się do świata bajek anime, w których świat jest „słodki i bezpieczny”.
Do odłamu emo można zaliczyć także popularne alternatywki, czyli alternative girl. To jedna z subkultur młodzieżowych, która także przykłada ogromną wagę do uczuć i odrzuca powszechny materializm. Ma także barzdo tożsamy wygląd włosów i ubrań – alternatywki także mają na włosach koloryzujące farby, a ich ubrania są raczej stonowane w ciemnych barwach.
Bardzo podobny styl bycia i trendy w ubraniu reprezentuje także goth style. Ten styl także ma bardzo buntowniczy charakter, lecz – tak jak emo – wyraża wyraźny bunt wobec kultury masowej.
Jak się maluje emo?
Makijaż w stylu emo przede wszystkim obfituje w ciemne kolory. Mocne, długie kreski i powieki zaznaczone czarnymi cieniami, to typowe cechy makijażu emo.
Prawdziwy emo make-up – w swojej pierwotnej wersji – powinien także zawierać czarne usta, które najczęściej podkreślały nienaturalne neonowe pasma włosów.
Zobacz także: Czarna szminka stała się hitem na TikToku! Daje wrażenie powiększonych ust!
Styl emo – ubrania, które musisz mieć w swojej szafie!
Emo styl ubierania najczęściej podkreśla rozpacz jednostki nad zepsutym materialistycznym światem. Charakterystycznym elementem ubioru są ubrania w kratę i paski. Często takie stroje ozdabiane są w słodkie dodatki w stylu kawaii i kontrasujące buty emo o ciężkiej, masywnej budowie.
Współcześnie emo sukienki dość często nawiązują do typowych akcentów gotyckich – wiązane gorsety, rozkloszowane kroje czy balkonetki. I to są rzeczy, które musisz mieć w swojej szafie!
Czasem różne subkultury mocno się ze sobą mieszają, a wówczas ciężko jest odróżnić, jaki styl bardziej oddaje wygląd stylizacji. Warto w takim przypadku popatrzeć na inne cechy charakterystyczne, np. fryzury emo! Jeśli widzisz tapirowane dwukolorowe włosy to z dużym prawdopodobieństwem jest to dziewczyna emo.