Wszystko, co musisz wiedzieć o Harajuku style
Harajuku style jest doskonałym przykładem na to, że japońskie wyczucie stylu zdecydowanie odbiega od tego, co znamy w Europie. Zaskakujące moda charakteryzuje się barwną teatralnością, kreskowymi motywami i dużą kreatywnością w łączeniu wzorów. Obecnie w Japonii wyróżnia się co najmniej 6 odmian tego stylu i zarówno one, jak i ich historia są bardzo ciekawe i nieco zaskakujące dla Europejczyków.

Geograficzna izolacja Japonii od reszty kontynentu azjatyckiego wpływa na bardzo mocne wyodrębnienie specyficznych wartości w kulturze ogólnej i modzie. Zrozumienie tego, dlaczego Japończycy zachowują się w taki, a nie inny sposób wymagałoby od nas rozpisania niemałej lekcji historii. Skupimy się więc wyłącznie na najważniejszych kwestiach, które wpłynęły na wyodrębnienie Harajuku style i ukształtowanie się poszczególnych podtypy tej mody.
Spis treści:
- Historia stylu Harajuku
- Skąd się wzięła nazwa Harajuku?
- Styl Harajuku – cechy charakterystyczne mody japońskiej
- Odmiany Harajuku style
- Dlaczego Harajuku jest tak popularne?
Historia stylu Harajuku
Harajuku style ma swoje początki we wczesnych latach 80. XX wieku. To właśnie wtedy pojawiły się głośne i niezwykle barwne subkultury, które sprzeciwiały się tradycyjnym oczekiwaniom piękna i zdyscyplinowanym wymogom mody. Był to spory przewrót na arenie mody, gdyż ogromny wpływ na japońską kulturę ma konfucjanizm, czyli pogląd filozoficzny, w którym każdy powinien znać swoje miejsce w społeczeństwie i nikt nie powinien „wychodzić przed szereg”.
Przełomowym momentem dla stylu Harajuku była okładka na łamach magazynu FRUiTS, który był uważany za biblię innowacyjnego, ulicznego stylu japońskich nastolatek. Młodzież pokochała nowy trend, dzięki któremu mogła oderwać się od sztywnych zasad, wrzucić na siebie coś szalonego i choć przez chwilę nie czuć się jak „produkt” masowej ideologii.
Co ciekawe, magazyn FRUiTS wciąż kontynuuje swoją działalność na Instagramie. To właśnie tam, dzięki jego twórcy i głównemu fotografowi – Shoichi Aoki – możemy oglądać barwne ubrania japońskich nastolatek (nie tylko w stylu Harajuku).
Skąd się wzięła nazwa Harajuku?
Nazwa Harajuku nie jest przypadkowa. To jedna z najpopularniejszych dzielnic Tokio. W tej okolicy młodzież musi na co dzień chodzić do szkoły ubrana w mundurki. Styl Harajuku pozwala im się wyszaleć i poprzebierać w swoje ulubione ubrania, które pozwalają im się oderwać od szarej rzeczywistości.
Ze względu na sporą popularność mody, obecnie Harajuku jest także mekką młodych ludzi, artystów i projektantów, którzy zakładają w okolicy sklepy z niecodziennymi (dla Europejczyka) ubraniami.
Styl Harajuku – cechy charakterystyczne mody japońskiej
Moda Harajuku nie ma typowych cech charakterystycznych, ponieważ łączy w sobie wiele podgatunków, takich jak: lolita, cosplay czy decora. Jej estetyka nie jest jednolita, gdyż Harajuku to raczej forma ekspresji przeciwko tradycyjnemu myśleniu.
Odmiany Harajuku style
Wymienienie wszystkich odmian stylu Harajuku jest niemal niemożliwe. W tej modzie obserwujemy bardzo szybkie zmiany trendów, które pojawiają się i znikają z japońskiej sceny mody ulicznej. Skupimy się więc na tych najbardziej znanych, wśród których można wyróżnić poniższe.
Kogal/Ko-gyaru
Ko jest skróconą formą japońskiego słowa kōkōsei , czyli szkoły średniej. Ta odmiana Harajuku nawiązuje do uroczych szkolnych mundurków, które są określane jako kawaii, czyli słodkie. Ten podtyp był szczególnie popularny 1995 roku. Obecnie kogal został nieco wyparty przez ganguru, który w Polsce możemy przyrównać do stylu opalonej tlenionej blondynki, której wizerunek był uważany za atrakcyjny a latach 90. XX wieku.
Cosplay
Japonia jest mekką cosplay-u i ten trend także zalicza się do Harajuku. W tej modzie główną inspiracją jest manga, anime i gry japońskie. Fani tworzą kostiumy, które przypominają ich ulubionych bohaterów. Cosplay zyskał szczególną popularność na całym świecie i obecnie na wydarzenia cosplay-owe zjeżdżają się dziesiątki tysięcy osób.
Lolita
Styl inspirowany wiktoriańskimi ubraniami. Jest dość skomplikowany i wielowarstwowy. Dzielimy go na słodką lolitę i gotycką lolitę. Słodka wersja musi być zgodna z kawaii.
Goth
Harajuku style goth jest analogiczny do mody gotyckiej w Europie, jednak w przypadku japońskiej odzieży często skala „gotyckości” przybiera postać mocnego i przerysowanego przebrania. To dość mroczny styl, który narodził się w latach 90., czyli na samym początku Harajuku.
Decora
Stosunkowo nowym trendem jest decora, która zyskała na popularności za sprawą muzyki pop Harajuku – Kyary Pamyu Pamyu. Opiera się na tęczowych barwach, które podkreślane są nie tylko z pomocą ubrania, lecz również włosów. Kolorowe fryzury są charakterystyczne dla decory.
Shironuri
Dosłowne tłumaczenie tego stylu wyjaśnia jego główne założenie. Shironuri oznacza „malowane na biało”. Ta subkultura w modzie Harajuku została spopularyzowana przze artystkę Minori. Jej głównym założeniem jest skóra pomalowana na biało. Ubrania są połączeniem stylu Lolity i Cosplay-u.
Dlaczego Harajuku jest tak popularne?
Przede wszystkim styl Harajuku jest wyrazem buntu wobec tradycyjnych i szablonowych rozwiązań. Przeglądając wywiady w magazynie FRUiTS natknęliśmy się także na dość częste wytłumaczenie tzw. Harajuku women, że ta moda pozwala im poczuć przynależność. Młodzi ludzie wybierają taki styl, by poczuć się częścią grupy, a także łatwiej odnaleźć w tłumie ludzi o podobnych poglądach i osobowości.
Choć drugie wytłumaczenie może wydawać się śmieszne, to tylko pomyśl, jak ciężko jest zawrzeć ciekawe znajomości w Polsce. Czasem trudno jest się odnaleźć w tłumie ludzi wielkich miast, a co dopiero mają powiedzieć mieszkańcy Japonii. Ich gęstość zaludnienia jest 3-krotnie wyższa od polskiej. W takim przypadku znalezienie pokrewnej duszy mogłoby być dość trudne, a barwne ubrania zdecydowanie ułatwiają to zadanie.