Woda toaletowa a woda perfumowana i perfumy – czym się różnią?
Jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy wodą toaletową a wodą perfumowaną, perfumami i wodą kolońską, trafiłaś wręcz idealnie! Różnica ta tkwi przede wszystkim w stężeniu olejków zapachowych, co z kolei bezpośrednio przekłada się na moc i trwałość zapachu. Ma też oczywiście wpływ na cenę produktu, która jest najwyższa w przypadku perfum.
- Iga Pejas
Woda toaletowa a woda perfumowana i perfumy – ich odróżnienie nieraz nastręcza trudności. Podczas wizyty w drogerii spotkasz różnego rodzaju zapachy, których nazwy odnoszą się do poziomu intensywności i trwałości. Potocznie każdy zapach nazywamy "perfumami", ale tak naprawdę prawdziwe perfumy są bardzo rzadko spotykane i drogie. Częściej na półkach w drogeriach znajdziesz wody perfumowane oraz toaletowe. Warto dowiedzieć się, czym się różnią, aby później nie rozczarować się trwałością zakupionego zapachu.
Spis treści:
- Woda toaletowa a perfumy i woda perfumowana - różnice
- Co wyróżnia perfumy właściwe?
- Czym charakteryzuje się woda perfumowana?
- Co warto wiedzieć o wodzie toaletowej?
- Woda toaletowa a woda perfumowana - którą wybrać?
- Woda kolońska, woda odświeżająca i mgiełki zapachowe
Woda toaletowa a perfumy i woda perfumowana - różnice
Rozróżniając poszczególne zapachy, warto zwrócić uwagę na skróty, które są umieszczone na flakonikach. Oznaczają one:
- parfum – perfumy,
- EDP (eau de parfum) – woda perfumowana,
- EDT (eau de toilette) – woda toaletowa,
- EDC (eau de cologne) – woda kolońska.
Perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa oczywiście różnią się cenami. Są one podyktowane stężeniem olejków eterycznych w poszczególnych kompozycjach. Najtrwalsze i najmocniejsze będą kolejno perfumy, później woda perfumowana, potem woda toaletowa, a na końcu wody kolońskie i mgiełki zapachowe.
Większość popularnych marek oferuje swoje zapachy w co najmniej w dwóch wersjach: jako wodę perfumowaną oraz wodę toaletową. Najczęściej obie wersje są oparte na kompozycjach tych samych nut zapachowych i nie różnią się samym aromatem. Niektóre marki do oferty wprowadzają jeszcze perfumy właściwe, wody kolońskie lub mgiełki.
Co wyróżnia perfumy właściwe (parfum)?
Woda toaletowa a perfumy – czym się różnią? Esencja perfum, ekstrakt perfum, prawdziwe perfumy lub perfumy właściwe – to nazwy, którymi określamy zapachy z największą mocą. Są one najtrwalszymi i najbardziej intensywnymi kompozycjami – powinny zawierać stężenia olejków eterycznych na poziomie 20-43 procent.
Intensywny zapach i przedłużona trwałość to niejedyna domena perfum. Najłatwiej rozpoznać je po... cenie. Są produktem ekskluzywnym – za malutki flakonik prawdziwych perfum trzeba zapłacić minimum 1000 złotych. Ze względu na wysoką cenę, ich zakup wcale nie jest tak prosty. Często są to zapachy niszowe w bardzo małych opakowaniach, tworzone z myślą o kolekcjonerach, dostępne jedynie w specjalistycznych sklepach perfumiarskich.
Jedną z niewielu popularnych marek, która w swojej ofercie ma perfumy, jest Chanel. Flakonik 15 ml kultowych Chanel No 5 kosztuje około 1500 złotych. 100 ml zapachu to z kolei wydatek około 9000 złotych.
Zobacz także: Tak pachną najlepsze i najbardziej trwałe perfumy ostatnich 22 lat
Czym charakteryzuje się woda perfumowana (eau de parfum)?
Jeśli zależy ci na wysokiej trwałości, ale nie chcesz wydawać zawrotnej kwoty, warto zainteresować się wodą perfumowaną (EDP). Najczęściej będzie miała najlepszy stosunek intensywności zapachu do ceny. W wodzie perfumowanej stężenie olejków zapachowych powinno wynosić 10-20 procent. Jest delikatnie droższa od wody toaletowej, ale za to utrzymuje się zdecydowanie dłużej na skórze.
Ile trzeba zapłacić za butelkę wody perfumowanej? W tym przypadku cena zależy od renomy producenta, który wypuścił zapach. Przykładowo, perfumy arabskie znanej marki Lattafa kupisz za około 100 zł. Za to bestsellerowe wody perfumowane od Chanel, Dior czy YSL kosztują od 300 do nawet 600 zł za 30 ml.
Co warto wiedzieć o wodzie toaletowej (eau de toilette)?
Warto również wiedzieć, czym różni się woda perfumowana od wody toaletowej. W wodzie toaletowej (EDT) znajdziesz olejki eteryczne w stężeniu około 5-10 procent. Oznacza to, że będzie ona mniej wyczuwalna na skórze od wody perfumowanej, ale za to może być świetnym wyborem dla osób, które wolą subtelniejsze wonie. Zapach wody toaletowej na pewno nie będzie przytłaczać. Utrzyma się na skórze i ubraniach od 4 do nawet 8 godzin, jednak już po 60 minutach przestanie być bardzo wyraźnie wyczuwalny.
Choć woda toaletowa ma mniejszą trwałość niż woda perfumowana i esencja perfum, jest to idealna opcja na szybkie odświeżenie w ciągu dnia. Warto dodać, że jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem – z reguły jest dużo tańsza niż EDP.
Zobacz także: Perfumy w olejku - jak pachną i jak je stosować?
Woda toaletowa a woda perfumowana - którą wybrać?
Wiesz już, czym różni się woda toaletowa od wody perfumowanej. Jeśli szukasz zapachu dla siebie, ale dalej nie wiesz, na jaki rodzaj postawić, zastanów się, na czym bardziej ci zależy – przystępnej cenie czy przedłużonej trwałości.
Wybierz wodę perfumowaną, jeśli chcesz, aby zapach zostawiał przysłowiowy ogon i był wyczuwalny na twoim ciele przez dobre kilka godzin od aplikacji. Niestety, to zasada, którą trudno będzie ci nagiąć. Trwałość kompozycji zapachowych jest uzależniona od stężenia zawartych w nich olejków.
Tak jak wspomniałam, najlepsze perfumy zazwyczaj występują zarówno w wersji eau de parfum, jak i eau de toilette. Jeśli totalnie zakochałaś się w jakimś zapachu, ale nie masz ochoty nadmiernie obciążać swojego budżetu, najłatwiej będzie zainwestować w wersję, która po prostu jest tańsza. Jeśli nie jesteś pewna, czy zapach o mniejszej mocy będzie miał wystarczającą dla ciebie trwałość, sprawdź opinie w sieci. Istnieje wiele stron, na których użytkownicy dzielą się ze sobą wrażeniami związanymi z używaniem konkretnych perfum. Opinie o większości popularnych zapachów znajdziesz także w naszym katalogu KWC!
Jest jednak kwestia, o której warto pamiętać przy wyborze idealnych perfum. Czasami zdarza się, że wody toaletowe i perfumowane z tej samej serii różnią się nutami zapachowymi. Przykładowo, bestsellerowe Armani Acqua di Gio posiadają różne kombinacje aromatów w wersji eau de toillete i eau de parfum. Wyraźne różnice widać zarówno w nutach głowy, jak i nutach serca oraz nutach bazy.
Co ważne, ogólne wrażenie zapachu pozostanie takie samo. W przypadku wyżej wspomnianych Acqua di Gio wody perfumowane i toaletowe będą miały orzeźwiający, cytrusowo-kwiatowy aromat, idealny na wiosnę i lato. Jednak wprawiony nos będzie w stanie wyczuć, że się od siebie różnią.
Zobacz także: Perfumy z ogonem - TOP 7 damskich trwałych zapachów, które zapamiętasz na długo
Woda kolońska, woda odświeżająca i mgiełki zapachowe
Oprócz perfum, wody perfumowanej oraz wody toaletowej, na półkach w drogeriach możesz znaleźć wody kolońskie (EDC). Wbrew pozorom, występują one nie tylko w wersji męskiej, ale także damskiej. W takiej wodzie zapachowej stężenie olejków powinno wynosić około 3-5 procent. Aromat najczęściej utrzymuje się na skórze maksymalnie kilka godzin.
Jeszcze niższe stężenie znajdziemy we wszelkiego rodzaju wodach odświeżających (EDF) oraz mgiełkach zapachowych – będzie ono wahało się w przedziale 1-3 procent. Takie kompozycje mają oczywiście najniższe ceny, ale nie możesz się spodziewać po nich imponującej trwałości.
Można przyjąć, że im niższa cena zapachu, tym niższe stężenie olejków eterycznych, a tym samym niższa trwałość. Oczywiście nie jest to regułą – wody toaletowe niektórych marek mogą być droższe niż wody perfumowane mniej znanych firm.