Aneta Kręglicka zdradziła sekret nienagannej sylwetki. Metoda 8:16 dała jej najlepsze efekty
Aneta Kręglicka udowadnia, że samodyscyplina w prowadzeniu zdrowego trybu życia przynosi oszałamiające rezultaty w postaci nienagannej sylwetki. 59-letnia businesswoman i była modelka przyznaje, że od kilkunastu lat stosuje post przerywany. "Nigdy się nie odchudzam" – podkreśla na swoim Instagramie.

Wysportowana sylwetka 59-letniej Anety Kręglińskiej zrobiła ogromne wrażenie na internautach. Jej ostatni post z motywacyjnym wpisem zrodził masę pozytywnych komentarzy. Wyjaśniamy, czym jest stosowany przez Kręglińską "fasting" i jakie korzyści dla zdrowia może nieść metoda 8:16.
Spis treści:
- Jaki styl życia prowadzi Aneta Kręglicka?
- Czym jest post przerywany?
- Metoda 8:16 a badania naukowe
- Kiedy nie warto decydować się na post przerywany i metodę 8:16?
Jaki styl życia prowadzi Aneta Kręglicka?
Aneta Kręglicka w wieku 59 lat udowadnia, że nienaganna sylwetka i zdrowy wygląd są osiągalne, jeśli jest się zdyscyplinowanym i zmobilizowanym do regularnej aktywności. Była modelka utrzymuje wagę dzięki zdrowemu stylowi życia, nie trzymając się przy tym żadnej restrykcyjnej diety. Jej ostatni post na Instagramie przyciągnął uwagę masy internautów, którzy licznie zaczęli komplementować jej doskonałą formę. "Jest pani prawdziwą inspiracją" – komentują na platformie obserwujący.
Codzienność Anety Kręglickiej obejmuje regularne treningi, które – jak sama podkreśla – są integralną częścią jej dnia. Ćwiczy sześć razy w tygodniu, wykonując zarówno treningi siłowe, jak i rozciągające, oraz angażuje się w różne formy aktywności na świeżym powietrzu, takie jak bieganie, jazda na nartach, golf i pływanie. Zdrowy i zbilansowany plan żywieniowy jest równie ważny. Kręglicka preferuje jedzenie zdrowych, smacznych posiłków i trzyma się rutyny, która obejmuje tzw. post przerywany (ang. intermittent fasting), gdzie ostatni posiłek spożywa najpóźniej o 17:00, a pierwszy około 9:00.
Nigdy się nie odchudzam, to na pewno nie moja metoda na szczupłą sylwetkę. A fasting stał się moim naturalnym rytmem, kiedy jeszcze nikt o tym tak często nie mówił.
Czym jest post przerywany?
Post przerywany to sposób odżywiania, który polega na naprzemiennym stosowaniu okresów jedzenia i postu. Innymi słowy, jest to podejście do diety, które nie koncentruje się na tym, co jemy, ale raczej na tym, kiedy jemy. W praktyce oznacza to, że w określonych godzinach dnia możesz jeść, a w pozostałych musisz powstrzymać się od jedzenia. Najpopularniejszą odmianą postu przerywanego jest metoda 8:16, która oznacza, że przez 8 godzin w ciągu dnia jesz, a przez kolejne 16 stronisz od spożycia jakichkolwiek pokarmów. W okresie postu możesz pić wodę, czarną kawę bez cukru i mleka lub niesłodzoną herbatę.
Czas wyznaczony na spożywanie pokarmów nazywany jest tzw. oknem żywieniowym. Aneta Kręglicka rozpoczyna swoje okno żywieniowe ok. godz. 9-tej, a kończy o godz. 17. Dla osób początkującym dobrą metodą może okazać się także post przerywany 10:14, w którym jemy przez 10 godzin, a kolejne 14 pościmy. Godziny, w których jesz, możesz wyznaczyć indywidualnie.
Celem postu przerywanego jest umożliwienie organizmowi przetworzenia spożytego pokarmu i wykorzystania zgromadzonych zapasów energii. Badania potwierdzają, że taki sposób żywienia poprawia metabolizm. Różne metody postu przerywanego oferują różne schematy czasowe i warto mieć świadomość, że nie każda forma poszczenia będzie dla nas odpowiednia.
Metoda 8:16 a badania naukowe
Badania opublikowane w „Cell Metabolism” (2018), pokazują, że skrócenie okna żywieniowego do 8. godzin dziennie może poprawić funkcję metaboliczną, w tym wrażliwość na insulinę. Poprawa wrażliwości na insulinę pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, co sprzyja redukcji lub/i utrzymaniu zdrowej diety. Ponadto, wyniki badań dostępne w „American Journal of Clinical Nutrition” (2015) wskazują, że stosowanie postu przerywanego prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi i poprawy poziomu lipidów. To z kolei zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych.
Metoda 8:16 nie jest więc niebezpieczna dla organizmu, ale ważne jest, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Decydując się na taki sposób żywienia upewnij się, że twoja dieta pozostaje dobrze zbilansowana i jest obfita w źródła tłuszczy, białka i węglowodanów.
Kiedy nie warto decydować się na post przerywany i metodę 8:16?
Ograniczenie czasu jedzenia może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, jeśli dieta nie jest odpowiednio zbilansowana. Jeżeli nie masz świadomości, jak komponować posiłki, nie decyduj się na ten sposób żywienia. Osoby z problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca czy zaburzenia odżywiania, powinny ostrożnie podchodzić do postu przerywanego i skonsultować się z lekarzem przed jego rozpoczęciem. Dla niektórych osób adaptacja do okna żywieniowego i utrzymanie 16-godzinnego postu mogą być trudne, zwłaszcza na początku stosowania metody. Warto więc w takiej sytuacji rozpocząć od łatwiejszych odmian IF, tj. np. 10:14, czy 12:12.