BMI dzieci – jak je obliczyć? Normy BMI dla chłopców i dziewczynek
BMI dzieci to uniwersalny wskaźnik, który pomaga dowiedzieć się, czy masa ciała naszej pociechy jest prawidłowa. Metoda jest często wykorzystywana przez lekarzy i dietetyków w celu określenia wystąpienia niedowagi, nadwagi albo nawet otyłości. Sprawdź, jak obliczyć BMI twojego dziecka i jak wyglądają normy tego wskaźnika dla chłopców i dziewczynek!

BMI dzieci nie jest trudne do obliczenia. Bez problemu zrobisz to samodzielnie, w domowych warunkach, z wykorzystaniem prostego wzoru. Co ważne, prawidłowy rozwój dziecka jest bezsprzecznie związany z jego masą ciała. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie BMI powinno być sygnałem alarmowym dla rodziców. Wynik odchodzący od przyjętej normy warto skonsultować ze specjalistą.
Spis treści:
- O czym mówi wskaźnik BMI dzieci? Tabela, siatki centylowe
- Obliczanie BMI dzieci - wzór. Gdzie znaleźć kalkulator BMI?
- Odczytywanie siatek centylowych. Jak interpretować wynik?
- BMI dzieci - normy dla chłopców i dziewczynek
O czym mówi wskaźnik BMI dzieci? Tabela, siatki centylowe
BMI to skrót od angielskiego wyrażenia body mass index, czyli indeks masy ciała. Określa stosunek wagi do wzrostu danej osoby i może być ważną wskazówką przy układaniu jej planu dietetycznego. Uzyskane wartości BMI mogą określić, czy ma ona:
- niedowagę,
- masę ciała w normie,
- nadwagę,
- otyłość I, III lub III stopnia.
Co więcej, wskaźnik BMI może pomóc ocenić, czy w przypadku danej osoby istnieje ryzyko wystąpienia chorób związanych ze zbyt dużą masą ciała, takich jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i cukrzyca typu II. Musisz pamiętać, że BMI nie jest jednak idealnym wskaźnikiem. Nie uwzględnia kilku zmiennych, takich jak wiek czy poziom aktywności fizycznej, dlatego nie sprawdzi się na przykład u profesjonalnych sportowców.
Co ważne, BMI dzieci oblicza się w ten sam sposób, co BMI dorosłych. Główna różnica polega na interpretacji wyników. Normy wskaźnika BMI dla najmłodszych są przedstawione jako siatki centylowe. Mają postać tabeli, na których zawarte są wyniki pomiarów wagi i wzrostu oraz wieku dziecka. Wynik BMI pociechy należy porównać z informacjami, które są zawarte na siatce. Jak obliczyć BMI u dziecka? Poniżej znajdziesz najprostszy wzór.

Zobacz także: Ćwiczenia dla otyłych, które ułatwią redukcję masy ciała. Zasady treningów dla osób z nadwagą
Obliczanie BMI dzieci - wzór. Gdzie znaleźć kalkulator BMI?
BMI dzieci możesz obliczyć za pomocą prostego wzoru:
BMI = masa ciała (kg) / wzrost dziecka (m)²
Co ważne, obliczeń nie musisz wykonywać samodzielnie. W sieci bez problemu znajdziesz kalkulator BMI dla dzieci, który poradzi sobie z tematem w dosłownie kilkanaście sekund. Wystarczy, że w odpowiednich okienkach wpiszesz wiek, wzrost i masę ciała swojej pociechy.
Większość kalkulatorów BMI automatycznie interpretuje wynik i zaznacza, czy waga twojej pociechy mieści się w normie. Dzięki temu możesz w łatwy i szybki sposób śledzić fizyczny rozwój dziecka, bez obaw o to, że przegapisz występowanie niedoboru masy ciała czy zbliżanie się do nadwagi.
Jakie są normy BMI u dzieci i młodzieży? Jak samodzielnie interpretować wynik? Jaka liczba mówi o niedowadze, nadwadze czy otyłości? Czytaj dalej.
Odczytywanie siatek centylowych. Jak interpretować wynik BMI u dzieci?
Kiedy obliczysz już wartość BMI, musisz umieścić ją na odpowiedniej siatce centylowej. Co ważne, będą różnić się ze względu na wiek i płeć dziecka, dlatego przed interpretacją wyników warto dokładnie sprawdzić dane umieszczone na wybranej przez ciebie tabeli. Tak, żeby nie doszło do żadnych pomyłek.
Uzyskaną wartość trzeba zaznaczyć na lewej pionowej linii siatki centylowej. Dalej, na poziomej linii należy znaleźć wiek dziecka. Punkt przecięcia obu linii, przeprowadzonych z wcześniej zaznaczonych miejsc, to poszukiwany wynik.

Zobacz także: Jak zdrowo schudnąć i utrzymać wagę? 5 zasad w myśl 'slow life'
BMI dzieci - normy dla chłopców i dziewczynek
Normy BMI u dzieci i młodzieży od 3. do 18. roku życia wyglądają następująco:
- poniżej 3 centyla – niedowaga;
- między 3 a 25 centylem – lekki niedobór masy ciała, szczupła sylwetka;
- między 25 a 90 centylem – prawidłowa masa ciała;
- między 90 a 97 centylem – nadwaga;
- powyżej 97 centyla – otyłość.
Niedowaga, nadwaga i otyłość u dzieci oraz młodzieży mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Jeżeli twoja pociecha uzyskała wynik poza normą, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj jednak, że wynik BMI dzieci poniżej 3. roku życia powinien być interpretowany z użyciem zupełnie innych siatek centylowych. Za to po 18. roku życia nastolatkowie powinni używać kalkulatora BMI dla dorosłych.