Reklama

Redukcja tkanki tłuszczowej przebiegnie szybciej, jeśli będziesz mieć świadomość, co spala najwięcej kalorii. Tabela została opracowana na podstawie danych szacunkowych i służy przede wszystkim przedstawieniu różnic między określonymi aktywnościami i ćwiczeniami sportowymi a liczbą kcal, jaką możesz spalić podczas ich wykonywania. Miej jednak na uwadze, że na tempo spalania ma wpływ wiele czynników, m.in. uwarunkowania genetyczne.

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest całkowita i podstawowa przemiana materii?
  2. Czynniki warunkujące tempo spalania kalorii
  3. Ile kcal spalasz podczas treningu siłowego?
  4. Które ćwiczenia cardio i interwałowe spalają najwięcej kcal?
  5. Co spala najwięcej kalorii? Tabela spalania podczas codziennych zajęć i różnych czynności
  6. Ile kalorii spala się podczas seksu?

Czym jest całkowita i podstawowa przemiana materii?

Nasz organizm spala kalorie podczas każdej aktywności, jaką wykonujemy w ciągu dnia. Co ciekawe, robi to także w trakcie spoczynku. Cała procedura metaboliczna odbywa się w celu dostarczenia organizmowi niezbędnej do utrzymania funkcji życiowych energii. Przykładem takich funkcji jest np. oddychanie, trawienie, regulacja temperatury ciała i naprawa tkanek. Między innymi to właśnie dlatego niskokaloryczne diety redukcyjne są tak wyczerpujące i niebezpieczne. Nasze ciało potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii, aby funkcjonować w sposób prawidłowy.

Getty Images @asiandelight

Minimalny wskaźnik dziennego spożycia kcal, uwzględniający indywidualne uwarunkowania, określany jest jako PPM, czyli podstawowa przemiana materii. Dostarczanie mniejsze ilości kcal niż wynosi podstawowa przemiana materii będzie powodowało zaburzenie funkcji życiowych i pracy organów.

CPM (całkowita przemiana materii) to wskaźnik, który określa tzw. zero kaloryczne. Jest to liczba kcal, którą musisz spożyć w ciągu dnia, aby utrzymać wagę. Jedzenie tyle, ile wynosi CPM, nie spowoduje ani spadku, ani wzrostu wagi. Aby schudnąć w zdrowy sposób, należy odjąć od swojego CPM ok. 200-400 kcal. Należy uwzględnić przy tym także współczynnik aktywności fizycznej.

Zobacz także: Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg?

Czynniki warunkujące tempo spalania kalorii

Proces spania kalorii to zawiła kwestia, która należy rozpatrywać z uwzględnieniem szeregu uwarunkowań biologicznych. Oto czynniki, które wpływają na przemianę materii i determinują to, ile spalasz w ciągu dnia:

  • Intensywność aktywności i rodzaj ćwiczeń - im intensywniejsza jest aktywność fizyczna, tym więcej kalorii spala organizm. Ćwiczenia o wysokiej intensywności, takie jak bieganie, skakanie lub interwałowy trening na siłowni, pobudzają metabolizm do spalania większej ilości kalorii w krótszym czasie.
  • Czas trwania aktywności - długość trwania aktywności również wpływa na ilość kalorii spalanych w ciągu dnia. Wydłużenie czasu treningu może zwiększyć całkowite zużycie energii.
  • Skład ciała - procentowa zawartość masy mięśniowej w organizmie wpływa na tempo spalania kalorii. Osoby o większej ilości mięśni spalają więcej kalorii nawet w spoczynku, ponieważ mięśnie wymagają więcej energii do utrzymania się.
  • Płeć - mężczyźni zazwyczaj posiadają większą masę ciała oraz więcej masy mięśniowej niż kobiety, co sprawia, że ​​ich organizm wykazuje większą zdolność do szybszego spalania kalorii. Mają oni zwykle także lepszą przemianę materii.
  • Genetyka - indywidualne różnice genetyczne mogą wpływać na tempo metabolizmu i zdolność organizmu do spalania kalorii.

Zobacz także: Jak liczyć kalorie, żeby schudnąć? Metoda bez wagi

Ile kcal spalasz podczas treningu siłowego?

Trening siłowy, chociaż nie jest kojarzony z intensywnym spalaniem kalorii (w przeciwieństwie do ćwiczeń fizycznych cardio), ma wiele zalet, które mogą przyczynić się do pobudzenia procesów odpowiedzialnych za przyśpieszanie metabolizmu.

Oczywiście najwięcej kcal spalisz podczas treningu cardio, ale jeśli zależy ci na wysmukleniu ciała, zwiększeniu siły mięśniowej i poprawie wydolności organizmu, zdecydowanie warto wdrożyć ten rodzaj ćwiczeń sportowych do swojej rutyny.

Szacunkowo, osoba ważąca około 70 kilogramów może spalić około 112-224 kalorii podczas 30 minut treningu siłowego o umiarkowanej intensywności. Jednak te liczby mogą się różnić w zależności od czynników wskazanych w tabeli powyżej.

Getty Images @Jordi Salas

Zobacz także: Jak ćwiczyć na siłowni pierwszy raz? 4 najważniejsze zasady

Które ćwiczenia cardio i interwałowe spalają najwięcej kcal?

Każda aktywność fizyczna przyczynia się do spalania dodatkowych kalorii i korzystnie wpływa na ogólną kondycję fizyczną i zdrowie, dlatego zawsze warto zacząć ćwiczyć, jeśli do tej pory stroniłaś od sportu. Wdrożenie do swojej redukcyjnej rutyny treningów cardio to jeden z podstawowych filarów, warunkujących tempo spalania tkanki tłuszczowej. Sport i ćwiczenia są kluczowe dla utrzymania zdrowej wagi i dobrego samopoczucia.

Getty Images @Nastasic

Oto tabela z przykładowymi ćwiczeniami fizycznymi typu cardio i interwały, która przedstawia szacunkową liczbę kcal spalanych podczas godzinnej aktywności:

  • Spacer - ok. 200-250 kcal
  • Nordic walking - ok. 300-400 kcal
  • Bieg typu trucht - ok. 350-450 kcal
  • Szybkie bieganie - ok. 700-900 kcal
  • Skakanka - ok. 600-800 kcal
  • Jazda na rowerze w terenie - ok. 400-600 kcal
  • Rower stacjonarny - ok. 450-650 kcal
  • Pływanie - ok. 500-700 kcal
  • Godzina treningu interwałowego - od 600 do nawet 1000 kcal

Zobacz także: Nordic walking - efekty, technika i jak chodzić, żeby schudnąć?

Co spala najwięcej kalorii? Tabela spalania podczas codziennych zajęć i różnych czynności

Spalanie kalorii jest procesem metabolicznym, który zachodzi w organizmie podczas wykonywania różnych czynności, a więc nawet tych niekojarzących się z typową aktywnością fizyczną, takich jak leżenie, stanie czy siedzenie. Podczas tych czynności organizm wciąż zużywa energię na utrzymanie podstawowych funkcji życiowych.

  • Leżenie - ok. 35 kcal
  • Siedzenie - ok. 60 kcal
  • Stanie - ok. 100 kcal
  • Domowe porządki - ok. 150-250 kcal
  • Wchodzenie po schodach - ok. 500-700 kcal
  • Taniec - ok. 300-500 kcal
  • Morsowanie (20 minut) - ok. 500-700 kcal
Reklama

Powyższa tabela pokazuje ilość kalorii spalanych podczas innych aktywności niż tradycyjny trening siłowy czy ćwiczenia fizyczne typu cardio w trakcie godziny. Jak widać, bardzo pomocne w skutecznym odchudzaniu mogą być nawet regularne zajęcia taneczne czy wchodzenie po schodach.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane