gry komputerowe - z punktu widzenia kultury - Wizaz.pl

Wróć   Wizaz.pl > Kobieta > Kultura(lnie)

Notka

Kultura(lnie) Kultura(lnie) to forum dla osób, które interesują się kulturą, sztuką, filmem, literaturą, polityką itd. Zapraszamy do dyskusji.

Odpowiedz
 
Narzędzia
Stary 2008-10-05, 18:46   #1
ollkaa
Rozeznanie
 
Avatar ollkaa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 708

gry komputerowe - z punktu widzenia kultury


No właśnie. Wiem, ze istnieje forum gry - ale watek tam zaginie, a poza tym na kulture tez pasuje

Jako nałogowa graczka (głównie RPG i strategie), jestem bardzo zawiedziona pozycja gier komputerowych we współczesnej kulturze. Istnieja tytuły zwalajace z nóg świetna grafika, skomplikowana i madra fabułą. To rozrywka nie tylko dla dzieci i bandy dziwaków. Tymczasem gry sa spychane na margines. Cieszyłam sie kiedy w Nesweeku zaczeto zamieszczac recenzje - nie na długo. Pan recenzent określił grę Mass Effect (świetna i rewelayjna i polecam ) jako taka gre ktorej dawno nie było - madra, w ktorej nie chodzi o to zeby strzelać do wszytskiego co sie rusza itd. Czy ten pan ma jakiekolwiek pojecie o czym pisze
Czy gry komputerowe mozna traktowac jako gałąź kultury tak samo gak muzyke czy filmy? Czy to tylko rozrywka dla mas, stracony czas i papka niemajaca nc wspólnego z kultura i sztuka wyższa?

Jestem ciekawa waszych pogladów na ten temat
ollkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-05, 19:21   #2
wesna
Wtajemniczenie
 
Avatar wesna
 
Zarejestrowany: 2007-02
Wiadomości: 2 482
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Temat jak dla mnie zbyt ogólny. Bo o jakie konkretne gry chodzi? Strzelanki? RPG? Gry online? Simsy? Czy Need for Speed? Każa gra jest inna; jedne są bardziej kulturowe, inne mniej. Niektóre zawierają elementy historyczne czy wojenne, inne dotyczą budowania statków w kosmosie, a jeszcze inne to symulatory lotów.

Druga sprawa to to, że gry komputerowe (jak wszystko co tworzy cywilizacja) mają już swoje miejsce w kulturze i znajdują się pod hasłem "kultura popularna" i na ten temat chyba nie ma co dyskutować. Zawsze były w kulturze i bedą jeszcze długo. Szczerze mówiąc to nie widzę sensu w przyrównywaniu gier do kultury i sztuki wyższej bo taki rodzaj sztuki to dla mnie to nie teatr, opera, balet.

Jeżeli chodzi o marginalizowanie gier komputerowych, to pozwolę się nie zgodzić z tą tezą. Półki księgarni aż uginają się od czasopism dotyczących gier i sądzę, że wszyscy, którzy szukają fachowych recenzji na te tematy właśnie tam je znajdują.
wesna jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-05, 22:58   #3
Wyrak
Zakorzenienie
 
Avatar Wyrak
 
Zarejestrowany: 2008-02
Wiadomości: 19 268
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
Czy gry komputerowe mozna traktowac jako gałąź kultury tak samo gak muzyke czy filmy? Czy to tylko rozrywka dla mas, stracony czas i papka niemajaca nc wspólnego z kultura i sztuka wyższa?

Jestem ciekawa waszych pogladów na ten temat
Mozna, zwlaszcza te budujace ciekawy klimat, majace wciagajaca, zlozona fabule, bardzo grywalne, odpowiednio dobrane efekty dzwiekowe i wizualne.

Zreszta wiele gier doczekalo sie adaptacji ksiazkowych, a w niektorych znalezli sie bohaterowie ksiazkowi.
__________________
Łajrak blog: https://wizaz.pl/forum/blog.php?u=288138

Myslisz, ze mu sie podobasz? Czyli rzecz o nadinterpretacji: https://wizaz.pl/forum/blog.php?b=2437

OCZY (patrz av) cisna mi na MOZG. Prosze wez to pod uwage przy czytaniu moich postow.
Wyrak jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-10-13, 21:39   #4
Eflinka
Rozeznanie
 
Avatar Eflinka
 
Zarejestrowany: 2007-08
Lokalizacja: Katowice
Wiadomości: 700
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Również jestem miłośniczką gier. Z czasem stawałam się coraz bardziej wymagająca, ale myślę że zawsze podstawowym kryterium jest istnienie jakiegoś sensu w grze. Logicznej całości, która właśnie pozwala nam się rozwijać.
Jest mnóstwo gier, które istnieją dla samego grania; one zbyt wiele poza ogłupieniem nie wnoszą. Jednak bez problemu można znaleźć takie pozycje, które przy okazji zapewnienia pewnej dozy rozrywki i relaksu pozwolą nam na rozwinięcie swoich umiejętności np planowania, szybkiego reagowania, orientacji, podejmowania konkretnych decyzji, czasem nawet i podstaw handlu
Eflinka jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2008-11-06, 14:03   #5
Ruffian
Zadomowienie
 
Avatar Ruffian
 
Zarejestrowany: 2008-11
Lokalizacja: Kraków
Wiadomości: 1 160
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Cytat:
Napisane przez Wyrak Pokaż wiadomość
Zreszta wiele gier doczekalo sie adaptacji ksiazkowych, (...)
Taa.. tyle, że te kilka takich "adaptacji książkowych" gier które dane mi było przeczytać, to nawet koło książki chyba nie leżało.
Diablo, Starcraft, Baldurs Gate, Torment i takie tam... jak słowo daję, już lepiej się czyta relacje z sesji RPG. Szczerze, to dużo lepsze są niektóre fanfiki znalezione w sieci. (A same gry przecież rewelacyjne, i ich wartość, też "kulturalna", istnieje sama przez się, nie musi być poparta adaptacjami).

Może tak fatalna jakość owych książek wynika, że wszystkie są w zasadzie z jednej bajki (wydawnictwa)... możesz zatem polecić jakieś dobre książki na podstawie gier?
__________________
Odpisz proszę u mnie wtedy niczego nie przegapię!

Wymienię ubrania damskie i męskie, buty, różności:
https://wizaz.pl/forum/showthread.php?p=87205770
Ruffian jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 12:20   #6
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Gry komputerowe

Gracie w jakieś gry komputerowe? Moze polecicie mi cos ciekawego, fabularnego, najlepiej fantasy? Obecnie nie gram w nic od dawna, bo nie ma nic ciekawego, przynajmniej z gier o których wiem. Czekam teraz na Tomb raider 9 ale ma wyjsc w maju za rok a zanim cena bedzie dla mnie przystepna do kupna (no chyba ze do maja 2013 bede bogata ) to pewnie bedzie grudzien 2013.
Jesli chodzi o moje rekomendacje i ulubione gry jednoczescie to sa to baldurs gate, dragon age, wiedzmin, heroes 3, tomb raider.
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 12:35   #7
magnolia79
Irenosława Pierwsza
 
Avatar magnolia79
 
Zarejestrowany: 2005-09
Wiadomości: 62 254
Dot.: Gry komputerowe

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Gracie w jakieś gry komputerowe? Moze polecicie mi cos ciekawego, fabularnego, najlepiej fantasy? Obecnie nie gram w nic od dawna, bo nie ma nic ciekawego, przynajmniej z gier o których wiem. Czekam teraz na Tomb raider 9 ale ma wyjsc w maju za rok a zanim cena bedzie dla mnie przystepna do kupna (no chyba ze do maja 2013 bede bogata ) to pewnie bedzie grudzien 2013.
Jesli chodzi o moje rekomendacje i ulubione gry jednoczescie to sa to baldurs gate, dragon age, wiedzmin, heroes 3, tomb raider.
aaa.... ja myślałam, że to tylko faceci grają
__________________
/Jestem pianą, która opływa i zapełnia bielą najdalsze krawędzie skał; jestem także dziewczyną, tutaj, w tym pokoju./
Fale - Virginia Woolf

magnolia79 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Stary 2012-09-23, 12:49   #8
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Gry komputerowe

Czemu? Ja znam pare dziewczyn, w tym moje siostry, które grają w te gry. Na forach ów gier niewiele mniej jest dziewczyn, od facetów Gry, które wymieniłam jak najbardziej polecam, natomiast chętnie skorzystam z porządnych rekomendacji.
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 13:14   #9
Claaire
Wtajemniczenie
 
Avatar Claaire
 
Zarejestrowany: 2009-05
Wiadomości: 2 397
Dot.: Gry komputerowe

A lubisz gry przygodowe?

Jeśli tak, to polecam Ci grę, której akcja rozgrywa się po połowie w świecie
"naszym", tyle że w przyszłośći, a w połowie w świecie magii - The Longest Journey.

A jeśli bardziej stawiasz na akcję to zdecydowanie Fable .
__________________
Stań się słońcem, a wszyscy Cię zobaczą.
F.Dostojewski
Claaire jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 13:33   #10
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: Gry komputerowe

Owszem, lubie przygodowe, te co wymienilam poza heroes 3 to rowniez gry przygodowe w Fable juz probowalam grac, ale ani mi ani siostrze nie spodobala sie jakos ta gra. Tę pierwszą natomiast, którą wymienilaś, musze obczaić, będę wdzieczna za kolejne rekomendacje
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 18:28   #11
ollkaa
Rozeznanie
 
Avatar ollkaa
 
Zarejestrowany: 2006-01
Wiadomości: 708
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Wiedzmin, balurs gate i dragon age to RPG a ni gry przygodowe. Jezeli podobały Ci się te tytuły polecam np. Jade Empire czy starsze Gothici
ollkaa jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2012-09-23, 19:00   #12
Candy_lips
Zakorzenienie
 
Avatar Candy_lips
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 9 017
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Ja nie przepadam za grami, nad czym mój facet pewnie ubolewa, bo chciałby bym była jego kompanką do grania No, ale czasem grałam z nim, np w Wormsy, ale nie będę ukrywać, beznadziejnie mi idzie Jestem anty talentem do grania, a różnych gier próbowałam
Candy_lips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 21:02   #13
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Co do tamtego tytułu najdłuzsza podróż to obczailam i mysle, ze mi sie spodoba
Gothici od lat poleca mi kolęzanka, ja od lat polecam jej baldurs gate i tak do dzis ona nie skonczyla baldursa a ja gothica
Co do wormsow to nie gralam w to raczej aczkolwiek slyszalam, moze sprobuj w jakies gry bardziej rpgowe bo takie sa i dla kobiet i dla mezczyzn, np. wlasnie baldurs gate, tworzysz wlasna postać wybierasz rase (efl, czlowiek, gnom etc) profesje (wojownik, mag, kaplan, lotrzyk, druid itp) plec oczywiscie, umiejetnosci, charakter, wyglad itp. a potem juz zaczyna sie fabula gry i grasz, kiedy stworzysz postać mysle ze co niektore gry są bardzo rozwijajace np. w baldursie czy herosach trzeba sporo myslec i sie czasem naglowkowac.
ps. Wlasnie dostalam wiedzmina 2 edycje rozszerzona ^^ jutro mam wprawdzie rocznice urodzin, ale gre dostalam juz dzis
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-23, 21:56   #14
Candy_lips
Zakorzenienie
 
Avatar Candy_lips
 
Zarejestrowany: 2011-04
Wiadomości: 9 017
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Mogę spróbować. Choć nie powiem, nawet jak jakaś gra idzie mi lepiej, to za to nudzi mnie. Dlatego nie jest to moja ulubiona rozrywka
Candy_lips jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-24, 08:04   #15
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Wiesz, gra jest jak ksiązka czy film, tylko ze Ty sama kierujesz bohaterem/bohaterami, podejmujesz za nich decyzje itp itd nie każdy musi lubic gry oczywiscie, ale w mojej ocenie sa takie gry, w ktore powinno sie zagrac, chocby te porządne, uznawane przez caly swiat klasyki. Ale jesli nie lubisz starej grafiki to raczej powinnaś zagrac w coś nowszego, np. Dragon age, choc pod wzgledem fabularnym klasyki sa niebo lepsze.
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-24, 09:29   #16
nosferatku
Zadomowienie
 
Avatar nosferatku
 
Zarejestrowany: 2012-02
Wiadomości: 1 923
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Cytat:
Napisane przez ollkaa Pokaż wiadomość
No właśnie. Wiem, ze istnieje forum gry - ale watek tam zaginie, a poza tym na kulture tez pasuje

Jako nałogowa graczka (głównie RPG i strategie), jestem bardzo zawiedziona pozycja gier komputerowych we współczesnej kulturze. Istnieja tytuły zwalajace z nóg świetna grafika, skomplikowana i madra fabułą. To rozrywka nie tylko dla dzieci i bandy dziwaków. Tymczasem gry sa spychane na margines. Cieszyłam sie kiedy w Nesweeku zaczeto zamieszczac recenzje - nie na długo. Pan recenzent określił grę Mass Effect (świetna i rewelayjna i polecam ) jako taka gre ktorej dawno nie było - madra, w ktorej nie chodzi o to zeby strzelać do wszytskiego co sie rusza itd. Czy ten pan ma jakiekolwiek pojecie o czym pisze
Czy gry komputerowe mozna traktowac jako gałąź kultury tak samo gak muzyke czy filmy? Czy to tylko rozrywka dla mas, stracony czas i papka niemajaca nc wspólnego z kultura i sztuka wyższa?

Jestem ciekawa waszych pogladów na ten temat
Jak dla mnie, sprawa jest dość oczywista. Uważam, że gry komputerowe mają prawo pretendować do miana sztuki nie mniej, niż filmy, na przykład. Jasne, są filmy, które mają po prostu bawić albo straszyć i nie ma w nich najmniejszych bodaj przejawów działalności artystycznej. I są też takie gry.)

Żyjemy w czasach, w których trudno o ustalenie granicy między sztuką a rozrywką (bo o sztuce "wysokiej" i "niskiej" już chyba wszyscy zapomnieli)
Ale już na przykład taki Skyrim. Doskonała muzyka (Jeremy... <3 ), doskonała grafika, pięknie opowiedziana historia. Jak się ma poziom artystyczny Skyrim do poziomu artystycznego 3/4 pozycji z zakresu literatury kobiecej?

No właśnie.

W mojej opinii Skyrim jest dziełem sztuki.

nie, żebym była fanatyczną wielbicielką piątek części tES..ale...Skyrim...

Edytowane przez nosferatku
Czas edycji: 2012-09-24 o 09:49
nosferatku jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2012-09-24, 16:01   #17
201605161006
Konto usunięte
 
Zarejestrowany: 2012-05
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 8 575
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Czytałam o tym Skyrimie i ogladalam screeny, mysle ze to tez porządna gra, pewnie w przyszlosci zagram, aczkolwiek przez gry w ktore juz gralam, zwlaszcza baldurs gate mam bardzo wysokie wymagania
201605161006 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2013-03-31, 22:04   #18
Frutti
Zakorzenienie
 
Avatar Frutti
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: znienacka
Wiadomości: 12 553
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Odkopmy wątek graczek
__________________
Frutti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-10-25, 12:55   #19
Hermes1
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 8
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Odkopuję

Seria Wiedźmin, a zwłaszcza ostatnia trzecia część "Dziki Gon" - jak dla mnie kluczowa pozycja w świecie gier komputerowych. Zwłaszcza, że to rodzima produkcja.

Bije Skyrim pod względem fabuły, a wymagania sprzętowe są niższe niż deklarował producent.
Hermes1 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując

Okazje i pomysły na prezent

REKLAMA
Stary 2015-10-25, 13:28   #20
Frutti
Zakorzenienie
 
Avatar Frutti
 
Zarejestrowany: 2008-04
Lokalizacja: znienacka
Wiadomości: 12 553
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Zdecydowanie. Zasługuje na tytuł Game of the year, ale zobaczymy, ma mocnych rywali
__________________
Frutti jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-02, 17:02   #21
stilldoll25
Przyczajenie
 
Zarejestrowany: 2015-10
Wiadomości: 22
Dot.: gry komputerowe - z punktu widzenia kultury

Niektóre gry to prawdziwe arcydzieła, nie rozumiem czemu wiele osób uważa je za coś "niższego" od obrazów, filmów, czy muzyki.
stilldoll25 jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Stary 2015-11-02, 20:47   #22
Elfir
Zakorzenienie
 
Avatar Elfir
 
Zarejestrowany: 2006-07
Lokalizacja: Poznań
Wiadomości: 14 836
Dot.: Gry komputerowe

Cytat:
Napisane przez takasobie93 Pokaż wiadomość
Gracie w jakieś gry komputerowe? Moze polecicie mi cos ciekawego, fabularnego, najlepiej fantasy?
Wiedzmin 3
__________________
https://wizaz.pl/forum/showthread.ph...story by Elfir

***
Kiedy stwórca składał ten świat, miał mnóstwo znakomitych pomysłów, jednak uczynienie go zrozumiałym jakoś nie przyszło mu do głowy.
T.Pratchett
Elfir jest offline Zgłoś do moderatora   Odpowiedz cytując
Odpowiedz

Nowe wątki na forum Kultura(lnie)


Ten wątek obecnie przeglądają: 1 (0 użytkowników i 1 gości)
 

Zasady wysyłania wiadomości
Nie możesz zakładać nowych wątków
Nie możesz pisać odpowiedzi
Nie możesz dodawać zdjęć i plików
Nie możesz edytować swoich postów

BB code is Włączono
Emotikonki: Włączono
Kod [IMG]: Włączono
Kod HTML: Wyłączono

Gorące linki


Data ostatniego posta: 2015-11-02 21:47:40


Strefa czasowa to GMT +1. Teraz jest 08:38.