Ziaja Med
Chcę testować
Yves Rocher
Laureaci
OnlyBio
Laureaci
Bielenda
Laureaci
Garnier
Laureaci
 Routines by Alkmie
Laureaci
Zestaw kosmetyków Orientana
Wyniki testu
Ziaja Kokos Pomarańcza
Wyniki testu
Papier nawilżany Velvet
Wyniki testu
tołpa.® ideal age
Laureaci
Max Factor - kosmetyki do makijażu z efektem WOW
Wyniki testu
La Roche-Posay Mela B3
Laureaci
Lirene – kosmetyki C+E Vitamin Energy
Laureaci
Kosmetyki Bourjois i Miss Sporty
Laureaci
Wyniki testu
Oeparol
Wyniki testu
Garnier Fructis Curls Method
Laureaci
SheCare Laboratories Clean Skin Therapy
Laureaci
Avène VITAMIN ACTIV Cg
Wyniki testu
MIXA LAB SERUM
Laureaci
Wypadanie włosów
chokja
Fryzury

Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyka wiele kobiet i mężczyzn. Utrata garści włosów, powiększające się zakola, łysienie, przerzedzający się przedziałek – takie widoki wzbudzają niepokój i wymagają natychmiastowego podjęcia działań. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny wypadania włosów i co możesz zrobić, żeby zapobiec łysieniu. Utrata włosów zależy od przyczyn często niezależnych od nas samych. Może je powodować np. anemia czy choroby tarczycy. Podpowiadamy, jak powstrzymać wypadanie włosów i nie pozwolić na jego nawrót. 

Uporanie się z nadmiernym wypadaniem włosów często bywa bardzo trudne. Zdarza się, że już samo ustalenie konkretnej przyczyny tego zjawiska jest niełatwe. Jest ono jednak kluczowe, żeby podjąć dalsze kroki! Bez względu na podłoże łysienia zawsze istotne jest zmodyfikowanie codziennej diety i wyeliminowanie złych nawyków pielęgnacyjnych, które osłabiają kosmyki. Osoby borykające się z tym problemem powinny również systematycznie stosować preparaty i suplementy na wypadanie włosów. O najczęstsze przyczyny tego zjawiska zapytałyśmy trycholog Annę Majkoć, założycielkę Instytutu Trychologii w Warszawie. 

Spis treści:

  1. Ile włosów wypada dziennie? Objawy wypadania włosów
  2. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
  3. Rodzaj wypadania włosów 
  4. Dlaczego włosy wypadają na wiosnę i na jesień?
  5. Wypadanie włosów u kobiet 
  6. Wypadanie włosów u mężczyzn. Przyczyny łysienia 
  7. Wypadające włosy – jakie badania zrobić?
  8. Co stosować na wypadanie włosów? Leczenie łysienia
  9. Szampony i wcierki – jaki preparat na wypadanie włosów wybrać?
  10. Tabletki i witaminy na utratę włosów
  11. Domowe sposoby leczenia wypadania włosów

Ile włosów wypada dziennie? Objawy wypadania włosów 

Wypadanie włosów jest zjawiskiem normalnym. Każdego dnia tracimy ok. 100 włosów. Problem pojawia się wtedy, gdy liczba ta wyraźnie wzrasta. Jeśli więc zauważysz, że na poduszce czy pod prysznicem kłębią się kosmyki, na szczotce jest ich więcej niż zwykle, a zwłaszcza gdy dostrzeżesz powiększające się zakola i prześwity na głowie – musisz zacząć szukać przyczyny. Proces wypadania włosów jest stopniowy, więc jeśli zareagujesz w odpowiednim momencie, istnieje duża szansa, że zażegnasz istniejący problem w zarodku. 

"Wypadanie włosów jest naturalnym oraz ostatnim procesem w cyklu wzrostu włosa. Normą jest ok. 100 włosów dziennie. Natomiast gdy widzimy większą, niepokojącą ilość wypadających włosów należy udać się do specjalisty."

Kiedy powinno się udać do trychologa? Jasny sygnał pojawia się przy wielu innych objawach, nie tylko wtedy, gdy zauważamy większe kępki włosów na szczotce. 

"Przy nadmiernym swędzeniu, suchości, nadreaktywności gruczołów łojowych, a nawet w przypadku łupieżu." 

Zobacz także: Jak szybko rosną włosy i co może zatrzymać ich wzrost?

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów 

Problem komplikuje to, że przyczyn wypadania włosów jest naprawdę mnóstwo. Zdarza się, że są to po prostu błędy pielęgnacyjne, takie jak zbyt częste farbowanie włosów, stosowanie nadmiernej ilości mocnych środków, zamiłowanie do stylizacji (korzystanie z lokówki, prostownicy), czy zbyt ciasne spinanie gumkami. Nadmierne tarcie włosów np. ręcznikiem także przyczynia się do ich utraty. Chyba każdej z nas zdarzyło się też rozczesywać mokre włosy, co również jest zakazane! 

Nierzadko wypadanie włosów jest objawem ogólnego osłabienia organizmu związanego z niedoborami, a więc brakiem witamin i minerałów. Wzmożona utrata włosów może wynikać także z silnego stresu. Za łysienie mogą odpowiadać wszelkiego rodzaju zaburzenia hormonalne i choroby. Jeśli w porę zareagujemy i skonsultujemy problem przerzedzenia włosów z trychologiem istnieje szansa, że odzyskamy ich dawną kondycję. 

Na budowę pasm składa się korzeń włosa, brodawka, łodyga, pochewka i cebulka. Istotną rolę w budulcu pełni także mieszek włosowy, czyli struktura zlokalizowana w skórze, odpowiadająca za wzrost i wytwarzanie owłosienia. Jeśli któryś z tych budulców zostanie uszkodzony, może przyczynić się to do utraty gęstości włosów i ich nadmiernego wypadania. Właśnie dlatego tak istotna jest prawidłowa pielęgnacja włosów. 

"Włosy mogą wypadać po niemalże każdym zaburzeniu homeostazy, czyli równowagi w naszym organizmie. Czynników może być wiele zaczynając od brania leków, po stres, czy restrykcyjną dietę. Najczęściej obserwuje się wypadanie włosów na tle hormonalnym przy zaburzeniach gospodarki zarówno androgenów, estrogenów jak i testosteronu. Dodatkowo często nadmierne wypadanie włosów wiąże się z niedoborami w diecie, głównie witamin z grupy B lub witaminy D3." 

Rodzaj wypadania włosów 

Wyróżniamy kilka rodzajów wypadania włosów na głowie. Może być one przejściowe, jak i trwałe, a także pojawić się nagle lub stopniowo narastać. Jednym z najczęstszych zjawisk jest przerzedzanie się włosów na czubku głowy. Co prawda tendencja ta jest najczęstsza w przypadku mężczyzn, bowiem to oni zazwyczaj zaczynają łysieć od strony czoła. U kobiet zjawisko to pojawia się globalnie, jednocześnie na całej skórze głowy. Proces ten zachodzi w wyniku starzenia się organizmu u każdej z płci. 

U kobiet najczęściej występuje wypadanie androgenowe. Na czym polega? Jest to skutek reakcji jednostki mieszkowo-włosowo-łojowej na fizjologiczne stężenie androgenów we krwi (hormonów). Za osłabienie włosów odpowiedzialny jest testosteron, który u kobiet jest produkowany w korze nadnerczy i jajnikach. 

Kolejną formą wypadania kosmyków jest nagłe przerzedzenie wywołane emocjonalnym lub fizycznym szokiem. Stres i wzmożona aktywność może spowodować nasilone wypadanie włosów. Inną formą są też predyspozycje genetyczne, zmiany hormonalne, czy choroby. Te czynniki mogą hamować wzrost włosów i powodować ich utratę. Problem dotyczy bardzo często osób chorych na tarczycę. Wzmożone wypadanie może nastąpić także w ciąży lub po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. 

Innym rodzajem jest łysienie telogenowe i pojawia się ono zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Jest to łagodna choroba, która objawia się przerzedzeniem włosów nie tylko na głowie, ale i w pozostałych okolicach ciała. Po ustaleniu przyczyny i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia włosy mogą się trwale zregenerować. 

Wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży jest jedną z tych sytuacji, kiedy to właśnie zmiany w gospodarce hormonalnej są głównie odpowiedzialne za przerzedzenie fryzury. Zwykle nie zaczyna się od razu po porodzie, lecz po upływie ok. 2-3 miesięcy. Wypadanie kosmyków po ciąży zaliczane jest do łysienia telogenowego. Zazwyczaj w kolejnych miesiącach sytuacja wraca do normy.

Androgenowe wypadanie włosów

Androgenowe wypadanie włosów u kobiet związane jest z zachwianiem równowagi estrogenowo-androgenowej i zwiększoną wrażliwością właśnie na androgeny. Dochodzi wówczas do łysienia typu męskiego, dla którego charakterystyczne jest np. powstawanie zakoli u kobiet czy wzmożona utrata włosów na czubku głowy.

Nadmierna utrata włosów
triocean

Nadmierne wypadanie włosów na skutek choroby

Bardzo często wypadanie włosów ma podłoże stricte chorobowe. W takim przypadku kluczowe dla ograniczenia utraty włosów jest zapanowanie nad pierwotną chorobą. Schorzenia, które mogą odpowiadać za łysienie, to między innymi:

  • anemia
  • choroby tarczycy
  • choroby skóry głowy, np. łupież, łojotokowe zapalenie, grzybica
  • choroby autoimmunologiczne, np. toczeń, łysienie plackowate
  • cukrzyca
  • choroby nowotworowe

Wypadanie włosów po covidzie

Wypadanie włosów może być skutkiem przebytej infekcji, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej wysoka gorączka czy brak apetytu i związanym z nimi niedobór składników odżywczych. To prawdopodobnie właśnie z tego powodu niestety dość powszechnym zjawiskiem jest wypadanie włosów po chorobie COVID-19. Nie bez znaczenia jest również towarzyszący jej stres, który hamuje wzrost nowych włosów. 

Zobacz także: Co stosować na wypadanie włosów, aby nie pojawiały się prześwity?

Dlaczego włosy wypadają na wiosnę i na jesień?

Kolejny wątek to wypadanie włosów wiosną i jesienią. Wiele kobiet zauważa, że problem nasila się właśnie w tym czasie. Zwiększona utrata włosów jesienią może być związana z osłabieniem po letnich wyjazdach. Pasmom nie sprzyja promieniowanie UV, a w szczególności chlorowana woda. Nawet jeśli nie borykamy się z problemem wypadających pasm to da się zauważyć, że latem kondycja włosów ulega pogorszeniu, jeśli nie poprzedzamy jej odpowiednią pielęgnacją. 

Zimą z kolei kosmyki są „zmęczone” czapkami, szalikami, suchym powietrzem, mrozem, wiatrem. Do tego o tej porze roku dieta jest uboższa w świeże, sezonowe owoce i warzywa. Efektem jest więc osłabienie kosmyków i wypadanie włosów aż do końca wiosny. 

"Często wiosną możemy zauważyć nadmierne wypadanie włosów, dzieje się tak, ponieważ przez okres zimowy często siedzieliśmy w domu, mieliśmy bardziej skąpą dietę oraz mniej ruchu. Dla organizmu może to być pewnego rodzaju stres i właśnie w wyniku tego czynnika po 4 miesiącach możemy zaobserwować wzmożone wypadanie włosów. Na szczęście jest to okresowe wypadanie włosów, które przemija. W takim wypadku należy zadbać o prawidłową suplementację i dietę bogatą w witaminy."

Wypadanie włosów u kobiet 

Wypadanie włosów może występować u kobiet, jak i u mężczyzn, ale przyczyny i sposoby leczenia są zgoła różne. Czynniki wywołujące wypadanie włosów u kobiet często są trudne do określenia. Kiedy więc można mówić o wzmożonym wypadaniu i kiedy należy zacząć się martwić? Nagłe i rozproszone wypadanie pasm występuje po około 3-4 miesiącach po pojawieniu się czynnika wyzwalającego. Może być to nadmierny stres, niższy poziom estronegów (zwłaszcza po ciąży) lub zmęczenie. Trycholodzy taki rodzaj wypadania fachowo określają jako łysienie telogenowe, które nie powinno trwać dłużej niż 6 miesięcy i które jest całkowicie odwracalne. U kobiet takie łysienie dotyka całej skóry głowy lub skroni. 

Wypadanie włosów u kobiet
Getty Images@ Suriyawut Suriya

Wypadanie włosów u mężczyzn. Przyczyny łysienia 

Przyczyny utraty włosów u mężczyzn są zupełnie inne. Najbardziej zauważalna różnica objawia się w sposobie wypadania włosów, a raczej ich miejscu. Mężczyźni najczęściej narzekają na brak równej linii włosów i występujące zakola - pasma wypadają od czoła, w kierunku czubka głowy. Do przyczyn łysienia zalicza się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Panowie decydują się wtedy na przeszczep włosów, bo często jest to ostatnia droga do ich zagęszczenia. 

Wypadanie włosów u mężczyzn
Getty Images@ ozanuysal

Wypadające włosy – jakie badania zrobić?

Jeśli wypadają ci włosy, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu, który powinien zlecić podstawowe badania krwi i moczu pozwalające wstępnie ustalić przyczynę problemu. Zazwyczaj należy wykonać morfologię, tzw. panel tarczycowy, poziom ferrytyny i żelaza. Być może konieczne będzie też poszerzenie diagnostyki o badanie innych hormonów. Trycholog zaś sprawdzi kondycję włosów, odszuka przyczynę ich utraty i zleci odpowiednie leki. 

"Najczęściej zalecanym badaniem jest morfologia oraz badanie poziomów danych witamin. Dodatkowo jeżeli poziomy witamin są zbyt niskie, zaleca się wykonanie badań hormonalnych."

Mezoterapia skóry głowy
Tatsiana Volkava

Co stosować na wypadanie włosów? Leczenie łysienia

W przypadku wypadających włosów niezbędne jest stosowanie kosmetyków i preparatów, które pomogą ograniczyć łysienie, wzmocnić pasma i zminimalizować przejściowe wypadanie włosów. Taką codzienną pielęgnację warto uzupełnić o profesjonalne zabiegi, takie jak mezoterapia skóry głowy. Dzięki niej w głąb skóry dostarczane są substancje, które odżywiają cebulki włosów. 

"Zalecamy skonsultować się z trychologiem, który poprowadzi terapię wypadania włosów. Nie jest zalecana suplementacja na własnym rękę oraz ogólnodostępne produkty do pielęgnacji dla włosów i skóry głowy, ponieważ są one przeznaczone dla osób, które nie mają większych problemów ze skalpem. Stosowanie takich produktów w przypadku problematycznej skóry głowy może zaostrzyć problem. Dodatkowo bardzo ważne jest wykonanie badań i wykluczenie chorób oraz niedoborów." 

Szampony i wcierki – jaki preparat na wypadanie włosów wybrać?

Zmiany w pielęgnacji możesz rozpocząć od wyboru odpowiedniego szamponu przeciw wypadaniu włosów. Powinien nie tylko mieć w składzie substancje wzmacniające pasma, ale również musi być delikatny i pozbawiony szkodliwych składników takich jak SLS i SLES. Pamiętaj, że szampon ma kontakt ze skórą głowy, ale niestety tylko przez chwilę. Dlatego najważniejsze jest stosowanie wcierek na wypadanie włosów, które są kluczowe w walce z nadmierną ich utratą. 

Wcierki na porost włosów to preparaty, które należy wmasować w skórę głowy. Możesz to robić opuszkami palców, bądź używając specjalnego masażera. Takie regularne działanie pobudza krążenie i ułatwia dotarcie składników do cebulek, a to właśnie od ich kondycji zależy wygląd włosów. Preparaty mogą mieć postać ampułek, bądź płynów z atomizerem. Zawierają w swoim składzie głównie witaminy a i e, D-panthenol, wyciągi roślinne np. ze skrzypu, łopianu, czy pokrzywy.

Wcierka do włosów
Getty Images@ JulyProkopiv

Zobacz także: Jakie preparaty na porost włosów przyspieszą ich zapuszczanie?

Tabletki i witaminy na utratę włosów

Suplementy na wypadanie włosów powinny stanowić jedynie uzupełnienie zdrowej i zróżnicowanej diety. W diecie wzmacniającej włosy nie może zabraknąć witamin z grupy B, C, A, żelaza, cynku, krzemu i aminokwasów takich jak metionina i cysteina. Wartościowym źródłem tych składników odżywczych są ziarna dyni i słonecznika, kiełki, kasze, zielone warzywa, jaja. Przy nasilonym problemie możesz wspomóc się gotowymi suplementami z witaminami na wypadanie włosów, które uzupełnią ewentualne niedobory.

Domowe sposoby leczenia wypadania włosów

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o wypadające włosy, to pamiętaj, że możesz spróbować również domowych sposobów na wzmocnienie pasm. Mogą to być ziołowe płukanki, np. z pokrzywy lub rumianku. Wystarczy zrobić napar i spłukać nim włosy jednocześnie zwracając uwagę, by płyn wmasować również w skórę głowy (aplikacja na samą długość włosów nie pomoże!).

Wspomagająco zadziała także maseczka z olejku rycynowego, oliwy z oliwek i żółtka jajka. Wymieszaj składniki, lekko podgrzej i nałóż na głowę oraz włosy. Zmyj po ok. godzinie i przejdź do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. 

Podsumowanie
Każdego dnia wypada ok. 100 włosów dziennie. Jeśli ilość włosów jest większa, należy udać się do trychologa, aby ustalić przyczynę. 
Do najczęstszych przyczyn utraty włosów zalicza się m.in. złe nawyki pielęgnacyjne, choroby, zaburzenia hormonalne i brak witamin.
W przypadku utraty włosów wyróżniamy: wypadanie androgenowe, łysienie telogenowe, przejściowe i trwałe
Sezonowe wypadanie włosów jest spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV i chlorowaną wodą oraz uboższą dietą po zimie. 
Wypadanie włosów u kobiet występuje na całej skórze głowy lub skroni.
U mężczyzn włosy wypadają od czoła w stronę czubka głowy. 
Aby sprawdzić przyczynę pogorszonej kondycji skóry i włosów należy wykonać badania krwi i moczu. 
Jednym ze sposobów na wypadanie włosów jest stosowanie dedykowanych kosmetyków i preparatów, które pomogą ograniczyć łysienie.
Do pielęgnacji należy wprowadzić delikatne szampony i wcierki do skóry głowy oraz witaminy np. A, C i E. 
Domowym sposobem na to, aby zapobiegać wypadaniu włosów jest stosowanie płukanek z rozmarynu lub pokrzywy. 
Nasze akcje
Apart
Trendy
Najlepszy pomysł na upominek dla mamy? Biżuteria!
Współpraca reklamowa
Tresemme
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły, jak działa profesjonalna pielęgnacja włosów z TRESemmé
Współpraca reklamowa
Yves Rocher
Pielęgnacja
Piękne włosy na wiosnę. TOP 5 produktów, w które warto zainwestować
Współpraca reklamowa
Przetestowałam kosmetyki nowej marki Routines. Dzięki nim moja cera jest nawilżona i pełna blasku!
Pielęgnacja
Przetestowałam kosmetyki nowej marki Routines. Dzięki nim moja cera jest nawilżona i pełna blasku!
Współpraca reklamowa
Bourjois
Makijaż
Makijaż na ślub i wesele - te kosmetyki stworzą idealny imprezowy look
Współpraca reklamowa
renee
Trendy
Kampania House of renee - marka zaprasza do świata ceniącego autentyczność, oryginalność oraz odważne podejście do mody
Współpraca reklamowa
glov
Pielęgnacja
Recenzentki oceniły, jak się sprawdza zrównoważona pielęgnacja z GLOV®. 94% poleci ją innym kobietom
Współpraca reklamowa
Garnier Vitamin C
Pielęgnacja
Czy warto zainwestować w kosmetyki z witaminą C? Wizażanki znają odpowiedź!
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost