Cytryna na włosy – jakie daje efekty i w jaki sposób ją stosować? Przepisy na domowe kosmetyki
Cytryna na włosy to prosty (i bardzo tani!) sposób na dodanie im blasku i wzmocnienie. Stosowana jest również do ich domowego rozjaśniania, które nie niszczy pasm tak, jak to ma miejsce w przypadku chemicznych rozjaśniaczy. Sok z cytryny wcierany w skórę głowy pomoże natomiast zwalczyć łupież i ograniczyć nadmierne przetłuszczanie się włosów.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Cytryna na włosy może być stosowana na kilka różnych sposobów. Sok z cytryny po rozcieńczeniu z wodą świetnie sprawdzi się jako zakwaszająca płukanka po myciu głowy. Z kolei po zmieszaniu go z oliwą, żółtkiem jaja czy miodem powstanie odżywcza maska, która wygładzi i zregeneruje pasma. Niestety nie każda z was będzie mogła skorzystać z działania cytryny na włosy. Sprawdźcie, komu nie jest polecana.
Spis treści:
- Działanie cytryny na włosy
- Rozjaśnianie włosów cytryną: instrukcja krok po kroku
- Czy cytryna usunie żółty odcień blondu?
- Płukanka cytrynowa do włosów
- Wcierka cytrynowa na łupież i tłuste włosy
- Cytrynowe maseczki do włosów DIY
- Cytryna na włosy – czy każdy może ją stosować?
Działanie cytryny na włosy
Dobroczynne właściwości cytryny obejmują nie tylko działanie prozdrowotne. Wyciśnięty z niej sok warto włączyć do pielęgnacji włosów, zarówno ze względu na znajdujące się w niej odżywcze składniki, jak i z uwagi na efekt naturalnego rozjaśnienia. Cytryna jest cennym źródłem:
- witaminy C – jest niezbędna do syntezy kolagenu, czyli białka, które wchodzi nie tylko w skład skóry, ale też buduje strukturę włosów, jest też silnym antyoksydantem, który chroni kolagen przed uszkodzeniami związanymi z aktywnością wolnych rodników;
- witamin z grupy B – zwłaszcza witaminy B6, która ma ogromny wpływ na kondycję skóry głowy i włosów, ponieważ wpływa na porost, reguluje wydzielanie łoju, działa przeciwzapalnie, nadaje połysk i nawilża;
- wzmacniających minerałów: potasu, żelaza, wapnia, magnezu, cynku, miedzi;
- polifenoli – nie tylko działają antyoksydacyjnie, ale też wzmacniają naczynka krwionośne, również te odpowiadające za dotlenienie i odżywienie cebulek włosowych;
- kwasu cytrynowego – działa na skórę zakwaszająco, czyli przywraca fizjologiczne pH skórze głowy.
Taki skład sprawia, że sok z cytryny nakładany regularnie na włosy i skórę głowy:
- reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza nadmierny łojotok, przedłużając świeżość fryzury;
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dzięki czemu pomaga ograniczyć łupież oraz grzybicę skóry głowy;
- pozwala zredukować uczucie swędzenia skóry głowy związanego np. z zaburzeniami jej pH i zachwianiem równowagi mikroflory;
- wzmacnia cebulki włosowe i ogranicza wypadanie;
- działa nabłyszczająco na włosy;
- pozwala na naturalne rozjaśnianie włosów.
Zobacz także: Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby na zmniejszenie świądu i nawilżenie skalpu
Rozjaśnianie włosów cytryną: instrukcja krok po kroku
Sok z cytryny jest jednym z najchętniej stosowanych domowych sposobów na rozjaśnianie włosów. Tu jednak musimy podkreślić, że nie należy spodziewać się takich efektów jak po użyciu chemicznych środków. Cytryna pozwala rozjaśnić włosy bardzo subtelnie, dając wrażenie jaśniejszych refleksów. Wyglądają jak muśnięte letnim słońcem. Metoda ta polecana jest szczególnie naturalnym blondynkom. Można przetestować ją na włosach ciemniejszych, jednak zmiana koloru może być niedostrzegalna. Jak wykonać takie domowe rozjaśnianie włosów cytryną?
- Wyciśnijcie sok z całej cytryny.
- Rozcieńczcie sok z wodą w proporcji 1:3, czyli wody powinno być 3 razy więcej niż soku. Dla wzmocnienia działania, wodę możecie zastąpić naparem z rumianku, który również ma właściwości rozjaśniające.
- Najwygodniej będzie przelać mieszankę do butelki z atomizerem i rozpylić ją na włosach (suchych lub wilgotnych).
- Teraz pozostawcie włosy do wyschnięcia. Jeśli jest to możliwe, warto w tym czasie wystawić je na działanie promieni słonecznych, które spotęgują właściwości rozjaśniające cytryny.
- Kiedy włosy wyschną, umyjcie je delikatnym szamponem i nałóżcie odżywkę.
Efekty rozjaśniania włosów cytryną będą widoczne tylko przy regularnym powtarzaniu takiego zabiegu, co warto robić przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Zobacz także: Jak naturalnie rozjaśnić włosy - 3 sposoby na domowe rozjaśnienie włosów
Czy cytryna usunie żółty odcień blondu?
Od razu odpowiemy, że niestety nie. Właściwości rozjaśniające cytryny są delikatne i polegają głównie na stworzeniu wrażenia jaśniejszych refleksów. Sok cytrynowy nie poradzi sobie z usunięciem żółtych tonów, które pojawiają się w przypadku włosów farbowanych. Do tego celu najlepiej używać odżywek do włosów blond, fioletowych szamponów czy płukanek do włosów blond. Tego typu kosmetyki zawierają pigmenty, które ochładzają kolor i usuwają niechciane „żółtko”.
Zobacz także: Maska do włosów blond - TOP 5 kosmetyków od 19 zł, które niwelują żółte tony [Ranking]
Płukanka cytrynowa do włosów
Cytryna na włosy może być stosowana w formie płukanki. Taką domową płukankę do włosów blond stosujcie do ostatniego płukania po umyciu głowy, co pozwoli przede wszystkim domknąć łuski włosów. Ważne, żeby do jej przygotowania użyć chłodnej wody. W żadnym razie nie powinna być ona gorąca, ponieważ przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego: zamiast domknąć łuski, rozchyli je na skutek wysokiej temperatury.
Pamiętajcie też, że cytryna może pozostawiać na włosach wrażenie sztywności, dlatego właśnie w przypadku rozjaśniania włosów cytryną zalecamy na sam koniec zabiegu umycie ich delikatnym szamponem. Żeby uniknąć tego efektu przy płukance, zwiększcie stopień rozcieńczenia, a więc użyjcie np. 2 łyżek soku z cytryny na 500 ml wody. Płukankę stosujcie 1-2 razy w tygodniu. Do jej przygotowania możecie też użyć zamiast wody naparu z rumianku czy nagietka.
Wcierka cytrynowa na łupież i tłuste włosy
Sok z cytryny to również dobra metoda wspomagająca leczenie łupieżu czy nadmiernego łojotoku. Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym i zakwaszającym przywróci skórze głowy prawidłowe pH, zahamuje namnażanie drobnoustrojów (któremu sprzyja nieprawidłowy, zasadowy odczyn), ale też zadziała ściągająco na pory skóry i spowolni pracę gruczołów łojowych.
Cytryna na skórę głowy może być aplikowana bez rozcieńczenia, ale pod warunkiem, że nie jest ona zbyt wrażliwa. Przed pierwszym użyciem zalecamy też wykonanie próby uczuleniowej, ponieważ cytrusy niestety „lubią” wywoływać alergię. Jeśli wszystko jest w porządku i skóra nie reaguje na cytrynę podrażnieniem i zaczerwienieniem, możecie zastosować domową wcierkę cytrynową. W jaki sposób?
Po prostu wmasujcie sok w skórę głowy i pozostawcie na około 30 minut, po czym umyjcie głowę jak zawsze i nałóżcie odżywkę do włosów. Taką kurację przeprowadzajcie 1-2 razy w tygodniu.
Cytrynowe maseczki do włosów DIY
Lubicie przygotowywać domowe maseczki na włosy? Świetnie! Sok z cytryny odnajdzie się w nich doskonale. Takie maseczki zadziałają na włosy silnie odżywczo, regenerująco i wzmacniająco. Każdą z proponowanych mieszanek rozprowadźcie równomiernie na pasmach włosów, pozostawcie na 20-30 minut i zmyjcie szamponem. Wystarczy, że będziecie nakładać je 1-2 razy w tygodniu. Ilości poszczególnych składników możecie modyfikować, zachowując wskazane proporcje. Jeśli wasze włosy są bardzo długie, będziecie potrzebować więcej maseczki niż przy pasmach krótkich czy półdługich.
- maseczka cytrynowa z miodem – do soku z całej cytryny dodajcie łyżeczkę miodu, taka maseczka będzie bardzo płynna, więc jeśli wolicie bardziej gęstą konsystencję, dołóżcie np. 2 łyżki jogurtu naturalnego;
- maseczka z cytryną, żółtkiem i oliwą – 2 łyżki oliwy z oliwek zmieszajcie z sokiem z połowy cytryny i jednym żółtkiem jajka;
- maseczka z jajka i cytryny – 2 całe jajka zmieszajcie z sokiem z połowy cytryny, ta maseczka, dzięki obecności nie tylko samego żółtka, ale też białka, pozwoli dodatkowo odbić włosy u nasady;
- maseczka z banana, jogurtu naturalnego i cytryny – rozgniećcie całego banana, dodajcie łyżkę jogurtu naturalnego i sok z połowy cytryny;
- maseczka cytrynowa z żelem aloesowym – do 2 łyżek żelu aloesowego dołóżcie 1 łyżkę soku cytrynowego.

Cytryna na włosy – czy każdy może ją stosować?
Cytryna na włosy to wprawdzie nieinwazyjna metoda pielęgnacji, jednak nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Sok z cytryny sam w sobie nie nawilża pasm włosów, a wręcz może zadziałać na nie lekko wysuszająco. Dlatego właśnie w przypadku rozjaśniania włosów cytryną czy stosowania wcierki z soku zalecamy, żeby po umyciu szamponem nałożyć dodatkowo odżywkę. Przy płukance, w której rozcieńczenie jest większe, nie jest to konieczne, choć jeśli zauważycie, że pasma są po niej sztywne, również warto sięgnąć po odżywkę. Z tego powodu cytryna na włosy nie jest polecana przy włosach wysokoporowatych i bardzo zniszczonych.