Reklama

Wypadanie włosów to problem, który nasila się zwłaszcza jesienią. Może mieć podłoże chorobowe - np. towarzyszyć grzybicy, długotrwałemu przeziębieniu, ale też sytuacjom stresowym. Co więcej, utrata włosów może być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją, zbyt ciasnymi upięciami lub dietą ubogą w poszczególne składnik odżywcze. Najważniejsze to określić źródło problemu. Jeśli jednak mowa o niewłaściwym odżywianiu, możemy sobie z tym łatwo poradzić. O tym, jaką dietę na wypadanie włosów stosować, opowiada nam Angelika Motopulos, dietetyk i specjalista ds. zdrowia w Belvedere Catering By Design oraz cateringu dietetycznym Mój Prywatny Kucharz.

Reklama

Zobacz także: Wypadanie włosów - co stosować? [RANKING]

Co jeść, żeby zapobiec wypadaniu włosów?

Zdrowo zbilansowana dieta ma korzystny wpływ na cały organizm. Gdy nie zwracamy uwagi na to, co jemy, a przy tym prowadzimy intensywny tryb życia, to nasze ciało bardzo szybko daje znać o niedoborach pokarmowych, m.in. poprzez wypadające włosy - podkreśla Angelika Motopulos.

W diecie, niezależnie od tego, czy ma ona ograniczyć wypadanie włosów, bardzo ważna jest różnorodność. Dietetyczka zaznacza, że powinny znaleźć się w niej:

  • Cynk - znajdziecie go m.in. w pestkach dyni, sezamie, zarodkach pszennych i ostrygach.
  • Biotyna (witaminę H/ B7)- dostarczają ją żółtka jaj, mąka pełnoziarnista, czy orzechy.
  • Witamina B6 - znajdziemy ją w kaszy gryczanej, otrębach i mięsie.
  • Witamina B12 - naturalnie występuje w mięsie i jajach. Weganie znajdą ją w produktach fortyfikowanych (wzbogacanych), jednak mimo tego, powinni ją suplementować.
  • Żelazo - na czele królują tu podroby, ze źródeł roślinnych znajdziemy je w soi, soczewicy, fasoli, pietruszce, czy burakach.
  • Aminokwasy siarkowe - mowa o metioninie i cysteinie, znajdziemy je w mięsie, rybach, jajach oraz nabiale i roślinach strączkowych.
iStock
Zanim uznamy, że wystarczy zjeść więcej białka, antyoksydantów i witamin, sprawdźmy stan naszej gospodarki hormonalnej (wypadanie włosów to może być skutek zaburzenia pracy tarczycy), zbadajmy poziom witaminy B12 i żelaza oraz ferrytyny (żeby wykluczyć anemię), a także rozważmy wdrożenie technik redukcji stresu (przewlekły stres powoduje zaburzenia hormonalne).

W diecie na wypadanie włosów ważne jest jednak nie tylko włączanie produktów a co za tym idzie, składników, ale również ich eliminacja.

Tym, czego warto unikać są używki i wysoko przetworzona żywność - wszystkich składników prozapalnych, a w tym przede wszystkim: dań typu instant i fast food, słodyczy i przetworów cukierniczych, słonych przekąsek i alkoholu.

Zioła na wypadanie włosów

Dobre nawodnienie to podstawa dobrej kondycji skóry (również głowy), oprócz wody można skorzystać z dobroci ziół. Po które z nich warto sięgnąć? Angelika Motopulos proponuje:

  • Napary ze skrzypu - doustnie jako kuracja oczyszczająca z toksyn lub w formie wcierki stymulującej porost włosów (przeciwskazany w chorobach serca i nerek).
  • Wyciąg z pokrzywy - jako skuteczny środek na anemię i o silnym działaniu moczopędnym (przeciwskazany w mięśniakach i krwawieniach).
  • Rumianek - niweluje stres, ułatwia zasypianie i jest przeciwzapalny (przeciwskazany u osób uczulonych na astrowate).
iStock

Dieta na wypadanie włosów - przykładowy jadłospis

Dietetyczka podpowiada również, jak możemy urozmaicić posiłki.

Na szybkie śniadanie sprawdzi się owsianka z suszonymi owocami i orzechami lub w wersji na słono jajka w dowolnej postaci. Na obiad idealna będzie duża porcja surowych warzyw plus chude mięso, a w wersji wegańskiej surowe warzywa i strączki. Kolacja to czas na węglowodany złożone (najzdrowsze będą produkty pełnoziarniste) i kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3 w formie tłustej ryby morskiej ze sprawdzonego źródła lub w wersji wegańskiej – siemię lniane, chia, czy orzechy włoskie - podkreśla Angelika Motopulos.

iStock

Suplementy na wypadanie włosów – czy to dobre wyjście?

Dostępne na rynku suplementy zawierają substancje, których niedobory mogą sprzyjać różnym dolegliwościom, w tym skutkować wypadaniem włosów. Polecamy jednak przyjrzeć się temu, co każdego dnia trafia do naszych żołądków, by podjąć decyzję o konieczności suplementacji.

Zarówno niedobory, jak i nadmiary pewnych substancji mogą powodować niechciane objawy. Bezpiecznym rozwiązaniem wydają się być adaptogeny, których działanie polega na dostosowaniu do aktualnych potrzeb organizmu -pomagają one osiągnąć równowagę pomiędzy różnymi układami w ciele człowieka, bez konsekwencji uzależnienia. Przeciwskazane jest stosowanie ich podczas okresu ciąży i laktacji oraz łączenie z niektórymi lekami, w tym działającymi na układ nerwowy i krążenia.

Czy jeszcze o czymś warto pamiętać?

Sposób żywienia ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów, poza dietą warto jednak dokonać zmian związanych z trybem życia - zmniejszeniem spożycia używek, zadbaniem o higienę snu oraz regularną aktywność fizyczną. Korzyści z nich wynikające to zmniejszenie poziomu stresu oraz lepsze krążenie, będące gwarancją dotlenionej i ukrwionej skóry, w tym głowy - podkreśla dietetyczka.

Oprócz diety warto pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków, ale też właściwym oczyszczaniu skóry głowy. Możemy włączyć do pielęgnacji wcierki do włosów, ale też postawić na peeling trychologiczny lub tonik. Każdorazowo warto wybrać się do lekarza, żeby określić przyczynę problemu. Może okazać się, że dieta nie wystarczy i konieczne będzie włączenie kuracji farmakologicznej.

Reklama

Zdrowe odżywianie jest bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji! Zadbaj o to, co jesz, wykorzystując do Agnex kupon rabatowy!

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane