Jak farbować włosy w domu? Sprawdź, czego potrzebujesz i jakich błędów unikać
Farbowanie włosów to popularny zabieg kosmetyczny, pozwalający na zmianę koloru lub subtelne przyciemnienie bądź rozjaśnienie. Koloryzacja w domu wydaje się trudna, ale podpowiemy, jak farbować włosy samodzielnie i unikać popularnych błędów, by cieszyć się wymarzonym odcieniem.

Farbowanie włosów możesz wykonać za pomocą trwałych farb, które wnikną głęboko w strukturę kosmyków, na stałe zmieniając ich kolor. Jeśli zależy ci na krótkotrwałym i delikatniejszym efekcie, do wyboru masz m.in. szampony koloryzujące i szamponetki, a jeśli chcesz zaszaleć z kolorem i równocześnie pozbyć się go już po pierwszym myciu – spróbujcie farbowania włosów bibułą.
Spis treści:
- Farbowanie włosów – w domu czy w salonie?
- Jaką farbę do włosów wybrać?
- Przygotowanie przed koloryzacją
- Jak farbować włosy krok po kroku?
- Błędy popełniane podczas farbowania włosów
- Jak często można farbować włosy?
- Czy lepiej farbować włosy umyte czy tłuste?
- Farbowanie włosów bibułą i henną
Farbowanie włosów – w domu czy w salonie?
W przypadku gdy marzy ci się diametralna zmiana wizerunku, lepszym pomysłem będzie oddanie włosów w ręce profesjonalisty. Eksperymentowanie z kolorem, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz przygodę z farbowaniem, może mieć dość zaskakujące rezultaty. Zazwyczaj bardziej skomplikowane jest też farbowanie włosów na blond, szczególnie jeśli twoje włosy są ciemne. Również w przypadku rozjaśniania bezpieczniejszym wyjściem będzie wizyta w salonie.
Farbowanie włosów w domu ma jednak wiele zalet, takich jak oszczędność czasu i pieniędzy, oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu w dogodnym czasie. Zadanie ułatwiają nowoczesne farby, które są łatwe w aplikacji i bezpieczne w użyciu. Farby dostępne w drogeriach często mają cenę kilkukrotnie niższą niż koszt pojedynczego zabiegu w salonie.

Jaką farbę do włosów wybrać?
Farby do samodzielnej koloryzacji można podzielić ze względu na trwałość uzyskanego koloru. Są więc farby:
- trwałe (permanentne) – to klasyczne produkty do farbowania, których pigment wnika w strukturę włosa, zapewniając mu trwałą koloryzację; efekt jest permanentny, a więc można zmienić go jedynie poprzez zastosowanie kolejnej farby (lub rozjaśniacza) bądź obcięcie pasm, a najłatwiejszym sposobem na powrót do naturalnego koloru (choć i najbardziej czasochłonnym) jest po prostu poczekanie, aż włosy odrosną.
- półtrwałe – do tej grupy zalicza się np. szampony koloryzujące, których pigment stopniowo wypłukuje się z łodygi włosów; efekt utrzymuje się do ok. 20-30 myć, a więc średnio przez miesiąc.
- nietrwałe (zmywalne) – tutaj wymienić można np. szamponetki, których barwnik w ogóle nie wnika w strukturę włosa, lecz jedynie pokrywa łodygę od zewnątrz; taki mechanizm działania sprawia, że efekt utrzymuje się bardzo krótko, najczęściej do 1-3 myć.
Decydując się na farbę, zastanów się, jak długo chcesz utrzymać kolor. Przykładowo, jeśli marzysz o wyrazistym, jednolitym kolorze na dłużej, trwała farba będzie najlepszym wyborem. Jeżeli jednak chcesz tylko tymczasowej zmiany, ponieważ przygotowujesz się na specjalną okazję, rozważ zmywalne produkty, które dadzą ci szansę na szybki powrót do naturalnego odcienia.
Przygotowanie przed koloryzacją
Zanim zaczniesz zabieg farbowania włosów, wykonaj test uczuleniowy na skórze, aby uniknąć nieprzyjemnych reakcji. Nałóż niewielką ilość produktu na wewnętrzną stronę nadgarstka lub za uchem i odczekaj 24 godziny. Jeśli nie wystąpi żadna reakcja alergiczna, możesz bezpiecznie przystąpić do farbowania.
Upewnij się, że masz wszystkie niezbędne narzędzia przed rozpoczęciem farbowania. Dzięki temu proces będzie przebiegał sprawnie i bez zaskoczeń. Potrzebne będą:
- miseczka do mieszania farby,
- pędzelek do aplikacji,
- rękawiczki ochronne,
- ręcznik do ochrony ubrań.

Jak farbować włosy krok po kroku?
Kiedy już masz pod ręką wszystko, co potrzebne, możesz przystąpić do farbowania włosów.
- Podziel włosy na sekcje – to ułatwia równomierne rozprowadzanie farby. Aby ułatwić sobie pracę, użyj klipsów do sekcji.
- Nakładaj farbę od odrostów – ta część potrzebuje najwięcej uwagi. Jest to także kluczowy moment, aby uniknąć różnic w kolorze.
- Czas trzymania farby – stosuj się do instrukcji producenta. Nigdy nie przekraczaj zalecanego czasu aplikacji, aby uniknąć uszkodzeń włosów.
Zawsze zaczynaj od tych samych kroków. Najpierw dokładnie rozczesz włosy, by usunąć wszelkie splątania. Przy aplikacji farby postaraj się nie dotykać skóry głowy, aby uniknąć podrażnień.
Błędy popełniane podczas farbowania włosów
Lista błędów, które można popełnić przy farbowaniu włosów, jest dość długa. Tak naprawdę na każdym etapie może pójść coś nie tak, wpływając na końcowy efekt koloryzacji. Dlatego pamiętaj, żeby:
- nie stosować starej, otwartej farby, użytej do poprzedniego farbowania;
- nie owijać głowy po nałożeniu farby folią, ręcznikiem, nie zakładać czepka – wzrost temperatury może wpłynąć na działanie preparatu, do procesu koloryzacji niezbędny jest też kontakt z tlenem, który w ten sposób zostaje ograniczony;
- dokładnie przestrzegać czasu wskazanego przez producenta farby;
- pamiętać o odpowiedniej kolejności nakładania farby;
- unikać farbowania chemicznego po uprzednim farbowaniu henną, ponieważ rezultat może być nieprzewidywalny;
- nie farbować mocno zniszczonych włosów, najpierw zadbaj o ich kondycję i zregeneruj je.
Jak dbać o włosy po koloryzacji?
Żeby jak najdłużej cieszyć się efektami koloryzacji, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja farbowanych włosów.
- Szampony i odżywki przeznaczone dla włosów farbowanych pomogą utrzymać kolor. Produkty te zawierają składniki, które zamykają łuskę włosa, chroniąc przed utratą koloru.
- Ochrona przed ciepłem i promieniowaniem UV zapobiegnie blaknięciu koloru. Używaj produktów termoochronnych przed suszeniem czy prostowaniem. Latem zakładaj kapelusz lub stosuj kosmetyki do włosów z filtrami.
- Stosuj dobrą maskę do włosów raz w tygodniu, aby zapewnić im dodatkowe nawilżenie i odżywienie.
- W przypadku włosów blond pamiętaj o fioletowych szamponach, które zapobiegną żółknięciu koloru.
Jak często można farbować włosy?
Zaleca się nie częściej niż co 1-2 miesiące, aby uniknąć zniszczeń włosa. Częstsze koloryzowanie może prowadzić do matowienia i łamania się włosów. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pasm, które są w nie najlepszej kondycji.
Czy lepiej farbować włosy umyte czy tłuste?
Nieumyte włosy z lekkim przetłuszczeniem są naturalnie chronione przed działaniem farby. Podobnie skóra głowy, która dzięki sebum pokryta jest ochronną warstewką, dzięki czemu mniej narażona jest na podrażnienia związane z kontaktem z farbą. Kluczowe jest jednak określenie "lekko" przetłuszczone!
Farbowanie włosów bibułą i henną
Nakładanie farby to najpopularniejszy sposób domowej koloryzacji. Warto jednak wiedzieć, że istnieje naturalna alternatywa, czyli farbowanie henną. Nie dość, że nie wpływa negatywnie na kondycję włosów, to dodatkowo je pielęgnuje. Ma jednak pewne wady – jest czasochłonne (na farbowanie należy przeznaczyć kilka godzin) i oferuje ograniczone możliwości zmiany koloru. Henna przede wszystkim pogłębia naturalny kolor, dodaje ciepłych, miedzianych refleksów.
Jeśli natomiast marzy ci się szalona fryzura w mocnych kolorach, możecie skusić się na farbowanie bibułą. To bardzo prosty sposób, ale równocześnie najmniej trwały – co może być też zaletą, jeśli chcesz np. zaskoczyć kolorowymi pasemkami na imprezie.