Reklama

Z biegiem czasu stare formuły farb do domowego użytku zastąpiły nowe, ulepszone. W tym momencie istnieje naprawdę niewielkie ryzyko, że coś może pójść nie tak nawet, jeśli jesteście laikami w tym temacie. Każda z nas może pozwolić sobie na bezpieczną koloryzację w domu. Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, a sam proces również nie jest skomplikowany, o ile nie utrudnimy sobie go niedokładnym i zbyt pośpiesznym przygotowaniem.

Reklama

Zdjęcie: istockphoto.com

Jak przygotować się do farbowania włosów?

Kolejnym krokiem jest przygotowanie się do farbowania włosów - zarówno przestrzeni, w której mamy zamiast to robić, jak i samych włosów i produktów. Warto zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, aby nie skończyć z zachlapaną podłogą, poplamioną skórą. Uprzednie przygotowanie wszystkiego pozwoli również zaoszczędzić sporo stresu.

Przygotowanie przestrzeni:

  • Do farbowania włosów warto wybrać przestronne pomieszczenie, w którym będziemy mogły zabezpieczyć podłogę i otworzyć okno (farby mają specyficzny zapach, który nie każdemu odpowiada). Można to zrobić starymi ręcznikami lub workami na śmieci. Niektórzy farbują włosy w łazience, ale musicie mieć na uwadze, że chlapiąca farba może znaleźć się dosłownie wszędzie.
  • Warto założyć na czas farbowania starą koszulkę, której nie będzie nam szkoda zabrudzić farbą. Plamy bardzo trudno doprać, więc lepiej nie kusić losu.

Przygotowanie produktów:

  • Aby uniknąć niepotrzebnego miotania się podczas farbowania, można wcześniej przygotować w odpowiedniej kolejności wszystko, co zawiera zestaw do farbowania. Przyda się również budzik, który precyzyjnie odmierzy czas trzymania farby na włosach.
  • Bardzo ważne jest postępowanie zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu. Dowiedziecie się, w jaki sposób nakładać farbę (na suche czy mokre włosy), jak długo należy ją trzymać.
  • Wykonajcie również krok z próbą uczuleniową, aby uniknąć niespodzianek.
  • Dokładnie odmierzcie wszystkie składniki, nigdy nie mieszajcie produktów na oko.

Przygotowanie włosów:

  • Włosy należy przygotować tak, jak zostało to ujęte w instrukcji. Niezależnie jednak od tego czy mają być suche czy mokre włosy, warto je wcześniej dobrze rozczesać, aby uniknąć rozdzielania kołtunów podczas nakładania farby.
  • Farbę zaczynamy nakładać partiami tuż przy skórze głowy. Dzielimy włosy na niewielkie sekcje i pędzelkiem smarujemy dokładnie każdy utworzony przedziałek.
  • Na pozostałej długości włosów farbę można rozprowadzić dłonią, dlatego koniecznie już na samym początku załóżcie rękawiczki.
  • Sprawdźcie dokładnie instrukcję, ponieważ na długość włosów farbę nakładamy z opóźnieniem w stosunku do odrostów.
  • Po rozprowadzeniu farby ustawiamy budzik i czekamy wyznaczony przez producenta czas. Następnie zmywamy wszystko z włosów letnią wodą.

Jak wybrać farbę do farbowania włosów w domu?

Jeśli nigdy wcześniej nie miałyście styczności z farbami do domowego użytku, nie eksperymentujcie. Wybierzcie markę, która zdobyła już uznanie klientów i cieszy się zaufaniem, a na dodatek nie spoczywa na laurach i dopieszcza formuły, aby były coraz bardziej bezpieczne.

Najlepszym wyborem dla laików są kremy koloryzujące, które stanowią połączenie pielęgnacji włosów i koloryzacji. Taki rodzaj produktów chroni włosy przed uszkodzeniami, ale także dba o nie w trakcie i po koloryzacji. W przypadku Schwarzkopf Gliss Color, Care & Moisture czynnikiem dbającym o kondycję włosów jest dodatek nawilżającego kwasu hialuronowego.

Kremy koloryzujące Gliss przetestowały też Wizażanki. Co o nich sądzą? Sprawdź!>>

Farbowanie w domu a chłodne i ciepłe kolory

W chłodnych barwach najlepiej wyglądają dwa typy urody:

  • typ zima - określa naturalne szatynki oraz brunetki.
  • typ wiosna - naturalny kolor włosów gama blondów od jasnego do ciemnego, wręcz popielatego.

W ciepłych barwach najlepiej kolejne dwa i już ostatnie typy urody:

  • typ lato - złotawa, a wręcz oliwkowa cera, którą ten typ urody posiada, zostanie najlepiej podkreślona przez złociste i głębokie blondy.
  • typ jesień - charakterystyczne dla tego typu urody ciemnobrązowe włosy pięknie podkreślają brzoskwiniową cerę.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Dobierz idealny odcień włosów do swojej karnacji - praktyczne wskazówki

Jak pielęgnować włosy po domowym farbowaniu?

Jeśli używacie kremu koloryzującego, który tak jak Schwarzkopf Gliss Color, Care & Moisture dodatkowo dba o włosy, późniejsza pielęgnacja będzie łatwiejsza. Warto wiedzieć, że im częściej będziecie myć włosy, tym kolor zacznie szybciej blaknąć. Można jednak wprowadzić dwie zmiany, które temu zapobiegną.

  1. Jeśli macie problem z przetłuszczającą się skórą głowy i wręcz koniecznością w waszym przypadku jest częste mycie jej, zmieńcie szampon. Widzicie w składzie SLS czy SLES? To są silne detergenty, które mocno oczyszczają zarówno skórę głowy, jak i włosy, a więc kolor będzie się przez to wypłukiwał. Warto zatem kupić szampon, który jest łagodny.
  2. Drugą opcją, którą warto wprowadzić na stałe, jest mycie wyłącznie skóry głowy. Warto w tym przypadku stosować metodę kubeczkową lub po prostu rozwadniać szampon w zwykłej miseczce i powstałą pianę wmasowywać w skórę głowy. Podczas spłukiwania ta sama piana oczyści całą długość włosów nie bardziej niż tego potrzebują.

Jeśli chodzi natomiast o maski oraz odżywki, przydadzą się takie, które są dedykowane włosom farbowanym. Nie tylko z zasady przedłużają trwałość koloru, ale zawierają również niezbędne substancje regenerujące oraz odżywiające włosy.

Kluczowe w przypadku blondów - czy to ciepłych, czy to chłodnych - jest oczywiście zachowanie osiągniętego odcienia. Jest to jeden z najpiękniejszych, ale też najtrudniejszych w utrzymaniu kolorów, jaki możemy sobie zrobić. Jeśli nie stosujecie prawidłowej pielęgnacji, po jakimś czasie mogą pojawić się dwa niepokojące objawy:

  • żółte tony, które wynikają ze złej pielęgnacji,
  • zielone tony, które wynikają z tego, że włosy w niektórych miejscach są bardziej zniszczone i łapią miedź z wody, którą je myjemy lub chlor gdy uczęszczamy na basen.

W przypadku pierwsze problemu pomogą szampony tonujące z niebieskimi lub fioletowymi pigmentami, które wyrównają kolor i pozbędą się żółtych refleksów. Drugi przypadek jest nieco trudniejszy, bo wymaga więcej zachodu, ale nie jest niemożliwy. Możecie spróbować kwaśnych płukanek - na przykład z soku z cytryny albo kawy. Dobrze sprawdzi się też płukanka z koncentratu pomidorowego. Nie dość, że zdejmie zielone tony, to jeszcze ma pozytywny wpływ na skórę głowy.

Materiał powstał we współpracy z marką Gliss

Reklama

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane