Gencjana na włosy zadziała lepiej niż niejedna płukanka! Uzyskasz perfekcyjny chłodny blond
Gencjana na włosy z powodzeniem zastąpi kosmetyki ochładzające blond. To ich tańszy zamiennik, który może uratować nieudaną koloryzację i pozwoli pozbyć się "żółtka". Tonując włosy gencjaną, możesz uzyskać piękny, chłodny odcień, a kosztuje tylko kilka złotych!

Gencjana na włosy może być z powodzeniem stosowana jako zamiennik fioletowych szamponów. Zapewnia efekt ochłodzenia koloru i może być stosowany na blond pasma. Pozwala pozbyć się rudego i żółtego odcienia włosów w kilka chwil, ale stosowanie roztworu fioletu może wcale nie być takie łatwe. Bardzo łatwo o wpadkę i zrobienie na pasmach plam. Podpowiem ci, jak użyć jej prawidłowo, aby kolor fioletowy nie zabarwił całkowicie włosów.
Spis treści:
- Czym jest gencjana?
- Gdzie kupić gencjanę?
- Jak działa gencjana na włosy? Efekty
- Jak stosować gencjanę na włosy?
- Jak zmyć gencjanę z pasm?
Czym jest gencjana?
To przede wszystkim produkt znany ze swoich właściwości medycznych. Gencjana w leczeniu ran jest niezwykle pomocna: przyspiesza ten proces oraz sprawia, że skóra o wiele lepiej się goi i regeneruje. Fachowo rzecz ujmując, gencjana to fiolet gencjanowy, czyli 1% roztwór wodny lub alkoholowy. Stosowany jest przede wszystkim zewnętrznie, do leczenia wysypki, infekcji bakteryjnych czy grzybicy. W kosmetyce natomiast znalazła zastosowanie jako.... zamiennik kosmetyków do pielęgnacji blond włosów.
Gdzie kupić gencjanę?
Gencjanę kupisz w aptece w niskiej cenie. Kosztuje zaledwie 2-5 zł za całą buteleczkę, która wystarczy nawet na kilkadziesiąt domowych płukanek. Nigdy nie używa się bowiem czystego roztworu prosto na włosy. Koszt pielęgnacji z użyciem gencjany jest więc naprawdę minimalny.
Jak działa gencjana na włosy? Efekty
Gencjana na włosy będzie nadawać im chłodniejszy odcień. Uważana jest za tańszą alternatywę dla płukanki do włosów. Użyta na blond pasma sprawi, że wypłuczą się niechciane nieestetyczne żółte pigmenty. Natomiast fioletowa płukanka z gencjany na brązowych włosach sprawi, że zyskają zimniejszy odcień. Dodatkowo gencjana dodaje blasku i głębi koloryzacji. Dlatego jeśli masz zbyt ciepły odcień włosów, koniecznie sięgnij po ten trik naszych babć.
Prawidłowo użyta gencjana nie wysusza włosów. Jeśli tak się zdarzy, to znaczy, że popełniłaś gdzieś błąd - dodałaś jej zbyt dużo lub stosujesz ją zbyt często. Do ochłodzenia odcienia włosów wystarczy zaledwie kropelka roztworu fioletu. Ten domowy zabieg powtarzamy na włosach raz na kilka tygodni, nie częściej. Zwróć też uwagę, czy stosujesz roztwór wodny czy alkoholowy: aby uniknąć ryzyka przesuszenia włosów, wybieraj ten wodny.
Uważa się, że gencjana chociaż działa jak fioletowy szampon do włosów, to jest o wiele delikatniejsza i zdrowsza dla pasm.
Jak stosować gencjanę na włosy?
Zastosowanie gencjany jest bardzo łatwe. Wystarczy dodać 1 kroplę lub nawet mniej do porcji ulubionej maski lub odżywki do włosów. Jako alternatywę możesz ją dodać do wody, aby stworzyć ochładzającą płukankę. Niezależnie od wybranej metody, dokładnie wymieszaj składniki. Kiedy będziesz pewna, że całość idealnie się połączyła, nałóż preparat od nasady aż po końce.
Tak przygotowany kosmetyk trzymaj na włosach przez około godzinę, a następnie spłucz. Wówczas uzyskasz idealny chłodny blond lub zimny brąz.
Gencjana jest silnie barwiącą substancją. Stworzona fioletowa odżywka lub płukanka może farbować skórę, ubrania lub ręczniki. Dlatego zawsze należy zachować wszelką ostrożność, zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki, nie smarować maseczką lub odżywką skóry głowy ani nie polewać jej bezpośrednio płukanką. Zadbaj o to, aby zabezpieczyć umywalkę, kabinę prysznicową lub wannę folią, w zależności od tego, nad czym będziesz wykonywać domowy zabieg.
Pamiętaj, że gencjana może też wywoływać reakcje alergiczne. Właśnie dlatego zanim nałożysz ją na całe pasma, koniecznie przeprowadź próbę uczuleniową, która wykaże, czy możesz jej bezpiecznie użyć na całej długości. Nie aplikuj gencjany od razu na cały skalp. W ten sposób unikniesz silnej reakcji skóry i włosów.

Jak zmyć gencjanę?
Gencjanowa fioletowa maska będzie utrzymywać efekty na pasmach aż przez kilka tygodni, chociaż w zależności od przypadku czas ten może być krótszy. Im częściej myjesz pasma, tym efekt ochłodzenia koloru włosów będzie mniej trwały.
Jeśli wynik koloryzacji gencjaną nie zadowoli cię albo przez przypadek zabarwisz skórę głowy, twarzy czy rąk, podpowiem ci, czym zmyć gencjanę. Przydatne będą:
- kwasek cytrynowy,
- sok z cytryny,
- woda utleniona z dodatkiem octu,
- proszek do pieczenia.
Zacznij wcierać jedną z powyższych substancji w skórę, aby pozbyć się całkowicie barwnika. Możliwe, że plamy nie zejdą natychmiast, ale możesz kilkukrotnie powtórzyć zabieg, wówczas fioletowe plamy powinny zejść o wiele łatwiej.
Aby pozbyć się fioletu z włosów szybciej, koniecznie sięgnij po szampon mocno oczyszczający. Przyspieszy on proces wypłukiwania pigmentu z pasm. Może wymagać jednak dwukrotnego lub trzykrotnego mycia.
Jeśli chodzi o plamy na ubraniach, sprawa może być o wiele trudniejsza. Niezbędny może okazać się wybielacz, rozpuszczalnik, odplamiacz lub zmywacz do paznokci. Niestety, może się także okazać, że ubranie nie będzie się już nadawało do noszenia.