Jak zagęścić rzadki zarost? Sposoby na bujne owłosienie na brodzie
Rzadki zarost ma przyczyny o podłożu genetycznym, ale też pielęgnacyjnym. Jeśli powodem są czynniki zewnętrzne, wystarczy kilka zmian, żeby już w kilka miesięcy go zagęścić. To co od razu warto wyeliminować to nawyk dotykania brody. Przy pocieraniu i skubaniu potęgujemy wypadanie i rozdwajanie owłosienia w zaroście.

- Marta Średnicka
Rzadki zarost może być spowodowany niewłaściwą pielęgnacją, dietą, niskim poziomem testosteronu, ale też genami, czy po prostu wiekiem. W wielu przypadkach wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, zwiększyć higienę i ograniczyć alkohol, czy palenie papierosów. Czasami na gęstą brodę musimy zaczekać do trzydziestki. Przy regularnym i świadomym zagęszczeniu powinna się ona pojawić już po ok. czterech miesiącach. Jeśli liczymy dodatkowo na zwiększenie jej długości, potrzebny będzie nawet rok. Tym, co natomiast osłabia mieszki włosowe jest jej częste dotykanie.
Zobacz także: Farba do brody z Rossmanna - jak działa i jak stosować?
Szczotkowanie brody na rzadki zarost
Szczotkowanie brody jest jednym z podstawowych etapów pielęgnacji. Stosowanie kartacza, nie tylko wspomaga stylizację rzadkiego zarostu, ale też usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia z powierzchni włosów. Wykonuje on również masaż skóry, który poprawia krążenie i pobudza mieszki włosowe. W rezultacie rzadki zarost zostaje odżywiony, a włosy nie ulegają przesuszeniu. Rzadziej też wypadają. Do szczotkowania najlepiej wybrać kartacz z naturalnego włosia, który dzięki naturalnej keratynie, zmniejsza ryzyko uszkodzenia włosów.
Pielęgnacja zagęszczająca brodę
Dobrze jest zmienić podejście do pielęgnacji brody. Nie oznacza to jej regularnego podcinania. To mit, który nie przyczynia się do zyskania na długości i gęstości rzadkiego zarostu. Należy pamiętać o odpowiednim oczyszczaniu włosów i ich kondycjonowaniu m.in. przy pomocy olejów do brody.

Stosowanie szamponu do brody pozwala na usunięcie nadmiaru sebum z powierzchni zarostu, ale też skóry na brodzie i zapobiegnie ich przetłuszczaniu. Lekkiej konsystencji produkty pozwalają na łatwe wniknięcie wgłąb twardego włosia. Mycie rzadkiego zarostu letnią lub chłodną wodą sprawi, że włosy będą bardziej zdyscyplinowane, będą mniej się puszyć i wypadać. Ciepła woda może przyczyniać się natomiast do zmatowienia i szorstkości zarostu ze względu na rozszerzenie łuski włosa.
Używanie olejów do brody sprawia, że zarost zostaje odżywiony i wzmocniony. Skóra zostaje natomiast nawilżona, zregenerowana, zredukowane zostaje jej swędzenie, a podrażnienia ukojone. Dzięki nim zarost staje się miękki w dotyku. Do pielęgnacji użyć można m.in. oleju kokosowego, który nawilży skórę, kojąc ją i wzmacniając zarost, dodając mu blasku. Warto dodać do tego też regularne złuszczanie martwego naskórka.
Szczotkowanie rzadkiego zarostu kartaczem jest pierwszym etapem pielęgnacji, który pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z brody i rozczesanie zaplątanych włosów. Do nadania brodzie odpowiedniego kształtu przyda się natomiast grzebień. Do pielęgnacji twarzy warto używać produktów niepodrażniających, o działaniu antyseptycznym, które nie uszkodzą struktury włosów. Taką linię do skóry ma w swojej ofercie m.in. Tołpa.
Zobacz także: Jak zapuścić brodę?

Kosmetyki na zagęszczenie brody
Codzienną pielęgnację rzadkiej brody wspomóc można preparatami stymulującymi jej porost, ale też zagęszczającymi. Najczęściej mają one postać olejków lub kremowych odżywek. Taki kosmetyk nie tylko odżywia zarost, ale też działa na ukrwienie mieszków włosowych. Ma właściwości jak wcierka do włosów i podobnie jak ona, zwykle nakłada się go bezpośrednio na skórę, wykonując jej masaż. Warto pamiętać jednak, żeby wcześniej oczyścić pory.
Optycznie rzadki zarost zagęścić można również przez jego zafarbowanie henną. Przyciemnienie odcienia włosów sprawia, że wydaje się, że jest ich więcej. Na rynku dostępne są również produkty z mikrowłóknami, które choć fizycznie nie powodują zwiększenia ilości włosów na rzadkim zaroście, to dobudowują je po spryskaniu brody sprayem koloryzującym.
Dieta na pozbycie się rzadkiej brody
Rzadki zarost można zredukować przez wprowadzenie zrównoważonej diety. Przełoży się to nie tylko na poprawę kondycji brody, ale też owłosienia na głowie, jak i cery i... wpłynie pozytywnie na stan zdrowia. Poprawna dieta będzie więc bogata m.in. w białko, zdrowe tłuszcze, czy witaminy B, E i C. Dobrze jest wzbogacić ją również o witaminy B1, B6, B12, cynk, czy biotynę. Niezbędne jest też odpowiednie nawodnienie. Oznacza to przyjmowanie ok. 2 litrów wody dziennie.
Oprócz tego, równie ważny jest sen. Odpowiednio długi, ośmiogodzinny, potrafi zdziałać więcej niż myślimy. Podobnie rzecz ma się uprawiania sportu. Wspomaganie produkcji testosteronu sprawia, że włosy szybciej rosną, a przy tym przez poprawę krążenia krwi, a tym samym dotlenienia skóry, polepsza się kondycja brody.