Reklama

Wypadanie włosów jesienią to proces, który zauważa wielu z nas. Jeśli jest mocniejszy niż zwykle, od razu budzi niepokój, tym bardziej, jeśli pojawiają się zakola i wyraźne przerzedzenie pasm. Trycholog i właścicielka marki Bionigree, Ewelina Wysoczańska, tłumaczy, że jest to ściśle związane z cyklem biologicznym człowieka, ale wcale nie oznacza to, że wypadaniu włosów jesienią nie można zapobiec.

Reklama

Przyczyny wypadania włosów jesienią

Jesienią zauważamy nadmierne wypadanie włosów głównie ze względu na to, że zmienia się nasz biologiczny cykl, a co za tym idzie, zachodzą zmiany w gospodarcze hormonalnej. W głównej mierze spada poziom estrogenu, co dla kobiet jest niezmiernie ważne. To nie tylko hormon oddziaływujący na nasz cykl menstruacyjny, ale i na całe nasze ciało, w tym również kondycję włosów.

(Estrogen) zapobiega ich utracie, odpowiada za wydłużenie faz wzrostu włosów oraz stymuluje pojawienie się nowych włosów - tłumaczy trycholog, Ewelina Wysoczańska.

To jednak nie jedyny hormon, który odpowiada za wypadanie włosów na jesień. Wraz ze spadkiem estrogenu, wzrasta z kolei ilość testosteronu. Jego nadmiar łączy się głównie z wypadaniem włosów u mężczyzn czyli łysieniem androgenowym, ale jest równie groźny dla kondycji pasm u pań.

W tej porze roku obserwujemy wzrost poziomu testosteronu, wraz z którym może następować także wzrost jego pochodnej – dihydrotestosteronu, który wpływa negatywnie na mieszki włosowe – dodaje ekspert.

Nie tylko hormony - przyczyn można doszukać się także w obniżonym poziomie witaminy D. Niekorzystnie na cebulki włosów działa również wilgoć i zimny wiatr. Do tego dochodzi jesienne obniżenie nastroju, co przekłada się na senność czy nadmierny stres. To wszystko odbija się bezpośrednio na stanie naszej skóry głowy i włosach.

Jak zatrzymać wypadanie włosów jesienią

Niestety nie mamy najlepszych wiadomość - najbardziej skuteczna metoda działająca przeciw wypadaniu pasm na jesień to zapobieganie. Nasz ekspert mówi o profilaktyce, którą powinniśmy wdrożyć już latem. To właśnie wtedy narażamy cebulki włosów na intensywne promienie słoneczne, które je osłabiają.

Później już prosta droga do wypadania włosów telogenowych jesienią. Dlatego tak ważne jest, by letnią porą chronić skórę głowy, nosząc odpowiednie nakrycie czy spędzając więcej czasu bezpiecznie w cieniu.
Reklama

Ogromne znaczenie ma także dbanie o odporność całego organizmu, gdy przychodzi jesień - odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta i suplementacja niedoborów to podstawy. W jesiennej diecie na porost włosów nie może zabraknąć kwasów Omega 3, magnezu, cyku i witamin: A, C, E, D3 i z grupy B. Do tego dochodzi pielęgnacja: mycie włosów szamponami wysokiej jakości i stosowanie wcierek czy emulsji stymulujących skórę głowy. Nie warto zapominać także o oczyszczaniu skóry głowy z pomocą peelingów trychologicznych. Trycholog zauważa także, aby jesienią nie wychodzić na zewnątrz z wilgotnymi włosami oraz zainwestować w czapkę z naturalnych materiałów, czyli taką, która pozwoli skórze głowy oddychać.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane