Masaż głowy - jak go zrobić i jakie daje efekty? Poznaj metodę z grabkami do włosów
Masaż głowy przyspieszy porost włosów, poprawi kondycję skalpu, ograniczy bóle głowy i skalpu (choć nie natychmiastowo, jak w przypadku tabletki), ale też pozwoli zagęścić włosy i poprawić nastrój. Grabki do włosów to natomiast miły dodatek, który stał się hitem Instagrama, a który usprawnia cały proces.
- Marta Średnicka
Masaż głowy jest zabiegiem, który ma odprężać, poprawiać krążenie krwi, ale też poprawiać kondycję włosów. Może być wykonywany przez specjalistów, ale również samodzielnie w domu. Może być wykonywany jedynie na obszarze włosów, gdzie zastosować możemy m.in. grabki do włosów, ale również w okolicach barków, jeśli zdecydujemy się na metodę ajurwedyjską. Żeby masaż głowy przynosił rezultaty, powinien być wykonywany nawet codziennie, choćby przez kilka minut. Najlepiej stosować go przed każdym myciem włosów.
Co daje masaż głowy?
Masaż głowy, wbrew pozorom ma za zadanie nie tylko zrelaksować, ukoić nerwy, czy pomóc w migrenie. Stymulacja skóry głowy działa również:
- dotleniająco na skórę i włosy,
- wzmacniająco na włosy,
- ograniczając wypadanie włosów,
- stymulująco porost włosów,
- redukując zmęczenie,
- na bóle karku,
- wyciszająco.
Masaż głowy sprawia, że skóra staje się bardziej ukrwiona, zabieg może być więc dobrym sposobem na wspomaganie kuracji regenerującej skalpu i włosów.
Jak wykonać masaż głowy?
Masaż głowy możemy wykonać na kilka sposobów. Na sucho, po umyciu głowy, kiedy nie stosujemy wybranych przez nas olejków lub wcierek do włosów, czy też na mokro, aplikując na skalp wybrane kosmetyki. Każdorazowo powinniśmy przed jego wykonaniem umyć dokładnie ręce i paznokcie. Żeby zwiększyć intensywność masażu głowy, możemy również spiąć włosy w kucyk, co doprowadzi do rozluźnienia czepca głowy i przyspieszy działanie zabiegu wykonywanego w przypadku bólu głowy.
Żeby wykonać masaż głowy, musimy pamiętać o kilku zasadach:
- Masaż głowy powinien być wykonywany systematycznie, żeby dać widoczne rezultaty.
- Wykonywane ruchy powinny być koliste, przebiegać początkowo punktowo, a następnie rozszerzać się, dzięki szerszemu rozstawieniu palców.
- Masaż głowy wykonujemy od czoła do karku, nie odwrotnie.
- Przy masażu głowy możemy zejść aż do linii żuchwy. To wspomaga redukcję napięcia.
- Nacisk nie powinien być zbyt silny, ale odczuwalny na skórze- bez tego nie osiągniemy pożądanych efektów.
- Podczas masażu głowy warto skupiać się na kilku punktach poza samym skalpem, którymi są okolice łuku brwiowego, przestrzeń za uchem (za wyrostkiem sutkowatym), pod linią włosów na karku.
- Skuteczny masaż głowy przewiduje również marszczenie skóry, jak i jej delikatne szczypanie. Musi być to jednak delikatne, żeby nie doprowadzić do uszkodzenia skóry, czy podrażnień.
Oprócz klasycznego masażu głowy przy użyciu opuszków palców możemy zastosować również szczotkowanie włosów, elektryczne urządzenie do masażu- ajuweryjski masażer składający się z elastycznych pręcików, czy grabki do włosów. Stosując masaż głowy, możemy również włączyć do czynności samo masowanie włosów, które umożliwia usunięcie martwych, luźno osadzonych włosów i stanowi dodatkowy element relaksujący.
Zobacz także: Skalp - podstawowe zasady pielęgnacji skóry głowy + najczęstsze błędy
Jak działają grabki do włosów stosowane przy masażu głowy?
Grabki do włosów to hit Instagrama wśród włosomaniaczek. Wyglądają jak zwykłe, ogrodowe grabie, jednak wykonane są z plastiku, ich ząbki są szerzej rozstawione, a na końcach znajdują się ruchome, najczęściej metalowe kulki. Grabki przeznaczone są do masażu głowy, pomagają w poprawie ukrwienia skalpu, dzięki czemu wpływają na przyspieszenie wzrostu włosów, wspomagają działanie wcierek i kuracji na porost, ale też są sposobem na ograniczenie wypadania włosów. Dodatkowo, dzięki akcesorium do masażu głowy zwiększymy zdolność absorbowania składników aktywnych przez skórę, dzięki czemu mogą one wnikać w jej głąb. Wspomniane wcześniej ruchome kulki, dokładne rozprowadzają produkty do pielęgnacji skalpu na skórze głowy. Sam masażer zwiększa również komfort wykonywania masażu głowy i potęguje doznania relaksacyjne.
O działaniu grabek, którym wykonamy masaż głowy przekonują również Wizażanki. Użytkowniczki oceniły produkt dostępny w Rossmannie.
Zachęcona opiniami na Instagramie, zakupiłam ten produkt w Rossmanie. Masażer jest lekki, ma fajną poręczny uchwyt do trzymania i mega wygodnie się z niego korzysta. Używam go co drugi dzień wraz z olejkiem lub wcierką i zaczynam od karku w górę. Zauważyłam, że bardzo poprawił się stan moich włosów, są uniesione u nasady i rośnie coraz więcej baby hair. No i oczywiście przy tym można się zrelaksować ;) Połączenie przyjemnego z pożytecznym
- napisała o grabkach do włosów Mar4na
Takie grabki podobały mi się od zawsze. Każda włosomaniaczka na Instagramie miała tego typu masażer. Dlatego bardzo się ucieszyłam na wiadomość, że będą one dostępne w Rossmannie. Grabki są wykonane z lekkiego, różowego plastiku. Kolor jest uroczy. Końcówki masujące mają ruchome metalowe kuleczki, dzięki czemu masaż jest naprawdę bardzo przyjemny. Regularne stosowanie przyniosło mi mnóstwo korzyści, takich jak więcej nowych włosków. Przez poprawę ukrwienia zauważyłam, że mniej włosów mi wypada, co uważam za także duży plus
- opisała produkt z Rossmanna do masażu głowy użytkowniczka Emilka_27