Olej z pestek śliwki - właściwości, zastosowanie na włosy i twarz
Olej z pestek śliwki nawilża włosy, regeneruje końcówki i dobrze je wygładza. Jest pachnącą alternatywą dla oleju jojoba. W kosmetyce stosuje się go też na twarz. Sprawdza się przy cerze suchej i dojrzałej.

- Marta Średnicka
Olej z pestek śliwki, najlepiej w postaci nierafinowanej, tłoczonej na zimno działa regenerująco i nawilżająco zarówno na włosy, jak i na twarz. Ma intensywny, marcepanowo-orzechowy zapach, obok którego trudno jest przejść obojętnie. Nie tylko aromat jest jednak znaczący podczas jego użytkowania. Olej z pestek śliwki jest bogaty w kwasy tłuszczowe, m.in. Omega-9 i Omega-6, ale też witaminy B, E i beta-karoten.
Zobacz także: Oleje do włosów wysokoporowatych - jakie wybrać?

Właściwości oleju z pestek śliwki
Olej z pestek śliwki jest jednym z bardziej trwałych olejów, dlatego często dodawany jest do mieszanek, by wydłużyć ich żywotność. Stosowany jest w pielęgnacji włosów, paznokci, twarzy oraz skóry. Jako olej wykazuje działanie:
- antyoksydacyjne,
- pobudzające mikrokrązenie,
- chroniące przed utratą wilgoci,
- regenerujące,
- wspomagające gojenie,
- odbudowujące naturalną warstwę lipidową skóry,
- anti-aging,
- kojące,
- regulujące pracę gruczołów łojowych.
Zobacz także: Oleje do włosów niskoporowatych - jakie wybrać?

Jak olej z pestek śliwki działa na włosy?
Olej z pestek śliwki jest dobrym rozwiązaniem dla włosów ze względu na jego stosunkowo lekką formułę. Stosowany na pasma nie powinien ich obciążać. Nie dla wszystkich sprawdzi się jednak jako środek stosowany tuż przy skórze głowy. Olejek działa natomiast:
- nawilżająco,
- wygładzająco,
- nabłyszczająco,
- zmiękczająco
- uelastyczniająco.
Olej z pestek śliwki może być stosowany na same końcówki w celu ich zabezpieczenia i nawilżenia, ale też na całą długość włosów. Wizażanki chętnie używają go po umyciu (np. na drugi dzień), kiedy włosy zaczynają się puszyć. Dzięki temu uzyskują efekt wygładzenia i dociążenia niesfornych pasm. Stosowany na kręcone włosy i fale lekko osłabia ich skręt.
Do zmycia oleju z włosów konieczne jest użycie szamponu. Może być on stosowany bezpośrednio na włosy, ale też jako dodatek do nawilżających masek i odżywek. Kilka kropli wystarczy, żeby wzbogacić mieszankę. Dobrze łączy się też z innymi olejami. Nakładany na końcówki może pomóc w ograniczeniu ich puszenia i widocznego matu.
Zobacz także: Oleje na porost włosów - które wybrać?

Jak olej z pestek śliwki działa na twarz?
Stosowanie oleju z pestek śliwki na twarz jest dość powszechne, głównie ze względu na działanie nawilżające i anti-aging. Olej bardzo dobrze spłyca zmarszczki i pracuje z wrażliwą i cienką skórą pod oczami. Nadaje się do każdego rodzaju cery, jednak poleca się go osobom o skórze dojrzałej lub suchej.
Zawarty w oleju kwas omega-6 chroni skórę przed utratą wody i zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i zapobiega zatykaniu porów. Kwas omega-9 odpowiada za lepsze absorbowanie składników odżywczych przez skórę. Dodatkowo, olej z pestek śliwki koi skórę i może łagodzić podrażnienia, ale też wygładzać i dodawać cerze miękkości.
Olej z pestek śliwki stosować można bezpośrednio na twarz, np. rano, jeśli nie lubimy efektu silnego matu. Jeśli mamy cerę tłustą, nie stosujmy go w stężeniu wyższym niż 20 proc. W takiej formie bardzo szybko się wchłania. Może być używany jednak też w formie maseczki lub okładów pod oczy. W połączeniu z kwasem hialuronowym, dodaje skórze elastyczności, redukuje opuchliznę i odświeża skórę. Coraz częściej używa się go także w formie bazy pod makijaż.