Reklama

Domowe sposoby są podobno najlepsze na uzyskanie pięknych włosów. Dzisiaj przedstawiamy wam magiczne ziarenka, które nawilżają, odżywiają i nabłyszczają kosmyki. Urodowe właściwości siemienia lnianego są znane od dziesiątek lat i wynikają z wysokiej zawartości substancji odżywczych, witamin i minerałów w niepozornych ziarenkach lnu. W prosty sposób możemy uzyskać z nich gęsty żel, który posłuży nam jako kosmetyk do włosów. Jak stosować siemię lniane na włosy i jakie przynosi efekty? Podpowiadamy.

Reklama

Spis treści:

  1. Siemię lniane na włosy - właściwości
  2. Jak stosować siemię lniane w pielęgnacji włosów?
  3. Przepis na siemię lniane na włosy
  4. Kosmetyki z siemieniem lnianym do włosów
  5. Maseczka z siemienia lnianego na włosy
  6. Efekty stosowania siemienia lnianego na włosy
  7. Picie siemienia lnianego - czy warto?

Siemię lniane na włosy - właściwości

Siemię lniane ma szerokie zastosowanie urodowe. Po odpowiednim przygotowaniu można je stosować w formie naturalnej odżywki na porost brwi oraz rzęs, jak również odżywki do paznokci. Zdecydowanie częściej poleca się je jednak w kontekście włosów. Jakie są zalety regularnego stosowania preparatów z ziarenek lnu?

Wpływ siemienia lnianego na włosy jest nieoceniony, szczególnie, jeśli zależy nam na szybkiej poprawie ich kondycji. Nasiona lnu wyróżniają się wysoką zawartością składników odżywczych - witamin, minerałów - i są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Co dokładnie zawierają? W ziarenkach znajdziemy między innymi:

  • witaminy A, C, D, E i K,
  • witaminy z grupy B - B1, B2, B3 i B6,
  • minerały, takie jak żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk, miedź i selen.

Co to dokładnie oznacza? Składniki aktywne zawarte w ziarnach lnu mogą stymulować wzrost włosów i hamować ich wypadanie. Regularne używanie siemienia lnianego pomaga zamienić matowe, pozbawione życia kosmyki w błyszczące i miękkie pasma, które nie będą się puszyć i elektryzować. Nasionka sprawdzą się także jako stylizator do włosów wysokoporowatych i kręconych. Jesteśmy w stanie zrobić z nich naturalny żel do loków, który poprawia barierę ochronną włosa.

Przekonane? Mamy dla was pakiet informacji, które pomogą wam włączyć siemię lniane do codziennej pielęgnacji włosów. Znajdziecie je w akapitach poniżej!

Getty Images/vasare

Zobacz także: Siemię lniane - właściwości i zastosowanie w codziennej pielęgnacji

Jak stosować siemię lniane w pielęgnacji włosów?

Tak jak wcześniej wspomniałam, siemię lniane możesz stosować na włosy w wielu różnych formach. Jeśli chcesz wykorzystać ziarno lnu do zrobienia kosmetyków DIY, najpierw będziesz musiała uzyskać z niego żel lniany, czyli płynną substancję napakowaną składnikami aktywnymi. Przepis znajdziesz w akapicie poniżej.

W jaki sposób możemy używać siemienia lnianego, aby wzmocnić, nawilżyć i przyspieszyć wzrost włosów? Najczęściej wykorzystywane metody to:

  1. Płukanka z siemienia lnianego, którą stosujemy jako ostatni krok pielęgnacji, po umyciu i odżywieniu włosów. Nie należy spłukiwać jej z kosmyków.
  2. Maseczka z siemienia lnianego, którą nakładamy na całe włosy oraz skórę głowy. Możemy przy okazji wykonać stymulujący masaż skalpu.
  3. Stylizator z siemienia lnianego, którego możemy używać zarówno na mokre, jak i suche włosy. Podobnie do pianki aktywującej skręt, żel lniany na włosy nakładamy niewielkimi porcjami, wykonując przy tym ugniatające ruchy.
  4. Picie siemienia lnianego, a raczej wywaru z ziarenek lnu, nazywanego lnianym kisielem. Szklankę preparatu powinnyśmy pić raz dziennie, z posiłkiem albo na czczo.

Przepis na siemię lniane na włosy

Występują trzy odmiany ziarenek lnu:

  • siemię lniane brązowe,
  • siemię lniane złociste,
  • siemię lniane w proszku.

Do przygotowania kosmetyków DIY do włosów nada się zdecydowanie brązowa i złocista. Druga ma zdecydowanie więcej właściwości odżywczych, ale to nie znaczy, że tylko tej odmiany musicie szukać w sklepie.

Przepis jest prosty i zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy, że 2-3 łyżki ziaren siemienia lnianego zalejecie szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody. Możecie także podgotować ziarenka lnu na małym ogniu - wtedy szybciej wypuszczą z siebie 'glutek' i zagęszczą konsystencję wywaru. Ten sposób nie jest jednak polecany przez włosomaniaczki, ponieważ może sprawiać, że mikstura z ziaren siemienia straci część dobroczynnch właściwości.

Po zalaniu ziarenek, odczekajcie chwilę, ponieważ muszą się zaparzyć. Najlepiej przykryjcie miseczkę talerzem. Jeśli macie trochę czasu, możecie odstawić miksturę na kilka godzin do lodówki. Kiedy zauważycie, że siemię ma glutowatą otoczkę, możecie je odcedzić. Wodę polecamy wypić lub przelać do atomizera, a len odsączyć w gazę tak, aby cały żel przeszedł przez materiał.

Getty Images/svehlik

Kosmetyki z siemieniem lnianym do włosów

Już wiemy, że kisiel z siemienia lnianego możemy nakładać bezpośrednio na pasma i skórę głowy. Może być także uzupełnieniem gotowych preparatów do pielęgnacji. Kosmetyki do włosów, które zawierają siemię lniane, będą odpowiednie dla mocno zniszczonych i niesfornych kosmyków, z tendencją do puszenia i elektryzowania. Glutek lniany polecamy dodawać zarówno do szamponów, jak i gotowych masek i odżywek drogeryjnych.

Jeśli nie masz czasu lub ochoty na robienie domowych kosmetyków z siemieniem lnianym, możesz kupić gotowe preparaty drogeryjne. Duża liczba marek posiada w swojej ofercie kosmetyki uzupełnione ekstraktem z tej dobroczynnej rośliny.

Maseczka z siemienia lnianego na włosy

Maska z siemienia lnianego to prosty sposób na zdrowe włosy. Co ważne, możesz zrobić ją samodzielnie. Aby zmaksymalizować działanie kisielu lnianego, polecamy dodać do niego inne odżywcze substancje, takie jak:

  • oliwa,
  • oleje roślinne,
  • ampułki witaminowe,
  • sok z cytryny,
  • awokado,
  • banan.

Poniżej znajdziesz przepisy na maseczki z siemieniem lnianym DIY, które możesz nakładać bezpośrednio na włosy i skórę głowy, aby poprawić ich kondycję.

Nawilżająco - wygładzająca maseczka z siemienia lnianego

Składniki:

  • 2-3 łyżki ziaren z siemienia lnianego,
  • łyżka oliwy z oliwek,
  • łyżka jogurtu naturalnego.

Sposób użycia:

  1. Przygotuj żel lniany zgodnie z instrukcją, a następnie przełóż substancję do czystego pojemnika.
  2. Do żelu z nasion siemienia dodaj oliwę i jogurt, wszystko dokładnie wymieszaj.
  3. Umyj włosy delikatnym szamponem i osusz je ręcznikiem z nadmiaru wody.
  4. Nałóż maskę na mokre włosy, od nasady, aż po same końce.
  5. Maseczkę pozostaw na 15/20 minut, a następnie dokładnie zmyj ją ciepłą wodą.

Silnie odżywcza maseczka do włosów z siemienia lnianego

Składniki:

  • 2 łyżki ziaren siemienia lnianego,
  • poł awokado,
  • ampułka z witaminą E.

Sposób użycia:

  1. Przygotuj glutek lniany zgodnie z instrukcją. Następnie przełóż go do czystego pojemnika.
  2. Połowę awokado rozdrobnij na gładką papkę za pomocą widelca.
  3. Wymieszaj żel lniany, awokado i ampułkę witaminy E.
  4. Maskę nałóż na umyte, wilgotne włosy i pozostaw ją na pół godziny.
  5. Zmyj maseczkę ciepłą wodą. Jeśli masz włosy skłonne do przetłuszczania się, dodatkowo umyj je delikatnym szamponem.

Nabłyszczająca maseczka z siemienia lnianego

Składniki:

  • 2 łyżki nasion siemienia lnianego,
  • sok z połowy cytryny.

Sposób użycia:

  1. Przygotuj żel lniany zgodnie z instrukcją.
  2. W czystym naczyniu wymieszaj go z sokiem z cytryny.
  3. Maseczkę nałóż na wilgotne włosy i pozostaw na 15/20 minut.
  4. Zmyj maseczkę chłodną wodą i przejdź do stylizacji włosów.

Zobacz także: Maseczka z siemienia lnianego na gładką i zdrową skórę. Sprawdź, jak ją zrobić

Efekty stosowania siemienia lnianego na włosy

Ekstrakt z siemienia lnianego ma bardzo dobre właściwości ochronne. Szczelnie otula włos, nadając mu przy tym blasku i nie przepuszcza szkodliwych substancji z zewnątrz. Pasma wydają się bardziej wygładzone, a przez to również jedwabiste w dotyku. Włosy stają się odżywione i nawilżone, odzyskują miękkość i elastyczność. Kisiel lniany bez obaw można go nakładać również na skórę głowy. Nie zapcha jej, ale zniweluje wszelkiego rodzaju podrażnienia - łącznie ze swędzeniem i łupieżem.

Regularne stylizowanie włosów żelem na bazie siemienia lnianego sprawi, że staną się bardziej podatne na układanie i zaczną sprawiać wrażenie gęstszych i zdrowszych. Posiadaczki kręconych i falowanych włosów w pierwszej kolejności powinny przetestować jego działanie, ponieważ podkreśla naturalnie sprężystą strukturę pasm.

Picie siemienia lnianego - czy warto?

Regularne picie naparu z siemienia lnianego to kolejny sprawdzony sposób włosomaniaczek na piękne i lśniące kosmyki. Dobroczynne dla organizmu substancje, które zawiera len, mogą pomóc nam odżywić skórę i włosy 'od środka'. Jakie korzyści przynosi picie wywaru z siemienia lnianego?

Przyjmowane doustnie siemię lniane pomoże z problemem wypadających i łamliwych włosów. Pić możemy zarówno wywar z nasion lnu, glutek lniany lub gotowy olej z siemienia lnianego, który bez problemu kupimy w sklepie spożywczym.

Picie siemienia lnianego znacząco wpłynie na kondycję kosmyków, sprawi, że staną się sprężyste oraz elastyczne. Może prowadzić również do sporego wysypu baby hair, który skutecznie zagęści fryzurę. Musimy oczywiście pamiętać, że najlepsze efekty uzyskamy pijąc kisiel lub olej lniany regularnie, przynajmniej przez 30 dni.

Reklama

Stosowałyście kiedyś kurację z użyciem siemienia lnianego?

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane