Reklama

Strączkowanie włosów widoczne jest głównie u posiadaczek prostych pasm, ze skłonnością do przetłuszczania się. Dotyczy włosów zniszczonych, puszących się, ale też przesuszonych. Daje wrażenie niedbałej fryzury i braku świeżości. Dla wielu z nas rozwiązaniem w takiej sytuacji jest po prostu ich umycie. Okazuje się jednak, że taki sposób ich zapobiegania może pogłębić problem, zamiast go wyeliminować.

Reklama

Zobacz także: Sposoby na tłuste włosy - czy celowe przetłuszczanie pomaga?

Czym jest strączkowanie włosów?

Strączkowanie włosów jest niczym innym, jak ich zlepianiem się w nieestetyczne pasma. Są one od siebie oddzielone, zwłaszcza na końcach. Tym samym włosy sprawiają wrażenie nieświeżych, jeszcze bardziej zniszczonych i nieuczesanych. Przez to pasma tracą na objętości, proste cięcie przestaje być widoczne, a włosy wydają się być ciężkie. Strączkowanie dostrzec u siebie mogą jednak również osoby z kręconymi włosami. W takim przypadku mamy do czynienia ze zbijającymi się lokami.

Powody strączkowania się włosów

Zwykle za przyczynę strączkowania włosów uznajemy ich nadmierne przetłuszczanie się. Jest to po części prawdą, jednak głównym powodem zbijania się pasm jest nierównomierna powierzchnia włosów, a co za tym idzie ich wzajemne ocieranie się i haczenie. Nic więc dziwnego, że to właśnie na rozdwojonych i przesuszonych końcówkach problem się potęguje. Do innych, pośrednich przyczyn takiego wyglądu włosów możemy zaliczyć:

  • częste dotykanie pasm,
  • niewłaściwe spłukiwanie kosmetyków z włosów,
  • zbyt silne obciążanie pasm,
  • niewłaściwe czesanie i suszenie.

Zobacz także: Znamy triki, dzięki którym ukryjesz tłuste włosy. Wcale nie chodzi o suchy szampon :)

iStock

Jak radzić sobie ze strączkowaniem włosów?

Żeby zapobiec strączkowaniu włosów należy najpierw poprawić ich kondycję, ale też wspomóc regulację sebum i tym samym ograniczyć przetłuszczanie włosów. Istotna jest również zmiana nawyków podczas pielęgnacji i stylizacji włosów.

Odpowiednie mycie włosów

Przed umyciem włosów zawsze rozczesujmy je zgodnie z kierunkiem mycia. Produkty aplikujmy na luźne pasma, nie plączmy ich pod palcami, jak zwykle prezentowane jest to na reklamach. Myjąc włosy, zrezygnujmy z silnie oczyszczających produktów na co dzień. Nie wykluczajmy ich jednak całkowicie, bo podobnie jak wykonywane peelingi skóry głowy pozwalają na dokładne usunięcie zalegających resztek kosmetyków, ale też martwego naskórka. Wybierajmy produkty emolientowe, które zapobiegną przesuszaniu, nawilżające, przeciw przetłuszczaniu. Skrupulatnie zmywajmy szampony z powierzchni włosów. Dotyczy to też masek i odżywek. Obciążając włosy, przyczyniają się do ich przetłuszczania. Żeby poprawić jakość mycia, możemy też wykorzystać metodę kubeczkową lub po prostu delikatnie rozwodnić i spienić szampon na dłoni, przed nałożeniem do na skalp, czy włosy.

Rozwiązaniem może być również ograniczenie silikonów w szamponach. Włosy staną się bardziej sypkie, mniej dociążone, dzięki czemu nie będą się strączkować. Pozwoli to również zredukować ich nadbudowanie. Pamiętajmy jednak, że nie każde włosy dobrze znoszą rozstanie z SLS. Warto więc po prostu ograniczyć ich ilość - nie stosujmy za każdym razem jednocześnie szamponu, maski i np. spray'u z silikonami. Prawdą jednak jest, że silikony mogą wspomóc zamknięcie łuski włosa i ograniczyć zlepianie.

Suszenie i czesanie przy strączkowaniu włosów

Przy strączkowaniu włosów kiepskim pomysłem jest używanie grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Lepiej postawić na szczotkę typu Olivia Garden Finger Brush lub Tangle Teezer i nosić ją w torebce, żeby móc przeczesać włosy w ciągu dnia. Warto też pamiętać, żeby przy wątpliwej pogodzie, kiedy wieje wiatr i jest wilgotno, postawić na upięcia. W ten sposób ograniczymy strączkowanie i ciągłe przeczesywanie włosów.

Po umyciu włosów zawsze warto suszyć je przy użyciu suszarki z letnim, chłodniejszym powietrzem, który redukuje przetłuszczanie i dodaje im blasku. To sprawi, że nie będą się zlepiać, staną się bardziej sypkie i nie będą wysychać samodzielnie, zbite w pasma. Zasypianie z mokrymi włosami potęguje natomiast ich przesuszanie i sprawia, że łatwiej ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

Domowe sposoby na strączkowanie

Żeby zapobiec strączkowaniu włosów możemy przeprowadzać domowe kuracje. Jedną z nich jest picie siemienia lnianego. Możemy postawić też na jego wykorzystanie w postaci laminowania włosów. Taki zabieg w domu możemy przeprowadzić również z użyciem żelatyny. Dostarczy to włosom protein. Na włosy stosować możemy też domowe płukanki.

Jeśli decydujemy się na olejowanie włosów, pamiętajmy o emulgowaniu oleju. Oznacza to m.in. wykorzystanie odżywki. Wybierajmy również te oleje, które pasują do porowatości naszych włosów. Żeby przekonać się, jaki stopień odpowiada naszym pasmom, warto wykonać test na porowatość z użyciem szklanki. Źle dobrany olej może pogorszyć stan włosów i sprawić, że będą sztywne, szorstkie i trudne do rozczesania.

Ratowanie strączkujących włosów suchym szamponem

Żeby dodać włosom nieco sypkości i zapobiec ich sklejaniu się, możemy wykorzystać suchy szampon. Pozwoli on na delikatne zmatowienie włosów, ale też ograniczenie ich przyczepności do siebie. Zawarte w nim składniki powodują wchłanianie nadmiaru sebum. Będą też nieco uniesione u nasady.

Reklama

Odpowiednie cięcie i gęstość

Proste włosy mają mniejszą tendencję do strączkowania niż te cieniowane. To one w większym stopniu się plączą, głównie ze względu na nierówne końcówki, które najczęściej ulegają przesuszeniu i zniszczeniu. Dobrze jest więc postawić na proste fryzury i regularne podcinanie końcówek, które zapobiega wykruszaniu się włosów. Ogranicza też haczenie się, ale i pozwala na hamowanie utraty wilgoci przez włosy.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane