Zniszczone włosy - domowe sposoby i kosmetyki na przywrócenie im blasku
Zniszczone włosy to problem wielu z nas, a przywrócenie im dawnej kondycji nie należy do najłatwiejszych zadań. Poznaj nasze domowe metody i polecane kosmetyki, które pomogą je odżywić i zregenerować.

- Julia Cichocka, Milena Majak
Nie każdy wie, że zniszczone włosy są efektem niedoboru lipidów, co powoduje, że nasze kosmyki stają się suche i wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Należy wtedy zacząć stosowanie produktów o działaniu silnie regenerującym.
Zewnętrzna warstwa włosa składa się z keratynowych łusek połączonych ze sobą spoiwem, którego głównym składnikiem są lipidy. Gdy zaczyna ich brakować, łuski „odklejają się” od siebie, a między nimi pojawiają się szczeliny i ubytki. Powierzchnia włosa staje się szorstka w dotyku, traci blask i gładkość. Włosy są suche, łatwo się plączą, puszą i są trudne do ułożenia, a końcówki rozdwajają się. Przyczyną utraty lipidów są zabiegi chemiczne (szczególnie rozjaśnianie), stylizacja prostownicą, częste korzystanie z suszarki, a także promieniowanie UV. Tracimy je również z wiekiem.
Spis treści:
- Zniszczone włosy po przedłużaniu
- Zniszczone włosy po rozjaśnianiu
- Zniszczone włosy po keratynie
- Nanoplastia na zniszczone włosy
- Jak odbudować zniszczone włosy?
- Domowe sposoby na zniszczone włosy
- Domowe maseczki na zniszczone włosy
- Szampon do włosów suchych i zniszczonych
- Odżywki na zniszczone włosy
- Maska na zniszczone włosy

Zniszczone włosy po przedłużaniu
Jedną z największych obaw osób rozważających przedłużanie włosów jest to, czy spowoduje to ich wypadanie i łamliwość. Niestety zabiegi tego typu mogą pogorszyć stan włosów. Łuski włosa mogą ulec uszkodzeniu, co powoduje zmniejszenie ich naturalnego połysku, puszenie się i podatność na uszkodzenia. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią technikę do rodzaju włosów, aby zniwelować ryzyko. Najbezpieczniejszą metodą jest zakładanie klipsów.
Zniszczone włosy po rozjaśnianiu
Każdy wie, że rozjaśnianie nie jest obojętne dla naszych włosów. Niestety często pokusa pięknego blondu jest zbyt wielka. Po takim farbowaniu warto stosować dobry szampon i odżywkę do regeneracji. Jeśli Twoje włosy zostały spalone i rozdwajają się, to najlepszym rozwiązaniem będzie ich podcięcie, aby uszkodzenia nie stały się bardziej rozległe.
Zniszczone włosy po keratynie
Prostowanie keratynowe sprawia, że nasze włosy stają się suche i łamliwe. Niestety ich regeneracja jest bardzo trudna. Najlepiej po takim zabiegu podcinać włosy co miesiąc i stopniowo usuwać uszkodzoną część. Co więcej, myj włosy co drugi dzień i zacznij unikać suszarek oraz prostownic.
Nanoplastia na zniszczone włosy
Nanoplastia to zabieg, dzięki któremu już w trzy godziny uzyskasz proste włosy. Używane produkty są naturalne i pozbawione jakichkolwiek dodatków chemicznych. W przeciwieństwie do prostowania keratynowego, nawilża i działa regenerująco. Co więcej, po takim zabiegu, możemy pozostać przy naszej codziennej pielęgnacji włosów, bez konieczności zmiany produktów.
Jak odbudować zniszczone włosy?
Dzięki dobrej kuracji naprawczej i specjalnym kosmetykom zazwyczaj udaje się przywrócić włosom dawny blask. Jednak czasami zniszczenia są zbyt rozlegle i nie pozostaje nic innego, jak ścięcie włosów lub przynajmniej ich znaczne podcięcie. Aby temu zapobiec, przygotuj się na żmudną pracę i ustalenie domowej rutyny pielęgnacji. Najlepiej zacząć używać kosmetyków do regeneracji. Myj włosy co dwa, trzy dni. Maskę nakładaj raz w tygodniu i pozostaw na 20-30 minut. Nie używaj suszarki, a na końcówki zastosuj serum.

Domowe sposoby na zniszczone włosy
Na szczęście znamy proste sposoby na lśniące i zdrowe włosy. Niektóre stosowały jeszcze nasze babcie. Nawet ze składników, które każda z nas na pewno znajdzie w swojej kuchni można stworzyć złoty środek, aby stosować go w codziennej pielęgnacji włosów.
Płukanka z piwa
Piwna płukanka to jeden z naprawdę starych sposobów na uratowanie zniszczonych włosów. I wcale nie musisz się obawiać tego, że przez tydzień nie będziesz potrafiła domyć zapachu alkoholu. Na szczęście ulatnia się wręcz natychmiast i po chwili w ogóle go nie czuć. Dlaczego warto stosować płukankę z piwa?
Przede wszystkim dlatego, że wzmacnia kosmyki, uelastycznia je i przeciwdziała wypadaniu. To głównie za sprawą wyciągu z chmielu. Zdziwiona? My też byłyśmy zaskoczone. Okazuje się jednak, że chmiel coraz częściej można znaleźć w szamponach przeciwdziałających przetłuszczaniu. W dużej mierze są to szampony dla mężczyzn. Ale wracając do płukanki…

Piwo wykorzystane w tego typu rytuale powinno być jasne, odgazowane i utrzymane w temperaturze pokojowej. Alkohol mieszamy z wodą w stosunku 3:1 i takim roztworem płuczemy włosy, ale dopiero po wcześniejszym umyciu ich. Piwa nie zmywamy z włosów, delikatnie suszymy kosmyki i związujemy je w luźnego koczka lub warkocza na noc. Substancje zawarte w alkoholu będą w trakcie snu robić swoje, a my rano obudzimy się z miękkimi i błyszczącymi włosami.
Wiązanie włosów na noc
Skoro jesteśmy przy nocnych rytuałach, to warto wspomnieć o tym, że zniszczone pasma to wcale nie musi być wina złej pielęgnacji. Istnieje przekonanie, że nie powinno się spać ze związanymi włosami, co oczywiście nie jest prawdą. Włosy jak najbardziej należy spinać, ale bardzo luźno. Absolutnie nie wolno stosować natomiast gumek z metalowym łączeniem, ponieważ uszkadzają one kosmyki i wyrywają je razem z cebulkami, co jest oczywiście dość bolesne…
Aby tego uniknąć warto używać materiałowych gumek do włosów lub sprężynkowych. Uchronią nas przed uszkodzeniami, a przy okazji pozwolą oddychać cerze. W ciągu dnia gromadzi się włosach wiele zanieczyszczeń, które w kontakcie z cerą, mogłyby nam pomóc wyhodować niezbyt przyjemny trądzik.

Domowe maseczki na zniszczone włosy
Domowe maski są zdrowe, naturalne i bardzo łatwe w przygotowaniu. Pomagają nam nawilżać i odżywiać nasze włosy bez wychodzenia z domu, a do tego składniki są bardzo tanie.
Maska z banana, miodu i oliwy z oliwek
To naturalna maska jest idealna do włosów suchych i zniszczonych. Żeby ją przygotować:
- Wymieszaj pół dojrzałego banana z dwiema łyżkami miodu i połową łyżeczki oliwy z oliwek.
- Nałóż na włosy, załóż czepek, pozostaw na pół godziny i gotowe.

Maska aloesowa
Aloes to roślina pełna właściwości, które wspomagają pielęgnację skóry i włosów. Ten składnik pomaga nawilżyć nasze zniszczone kosmyki i utrzymać je w dobrej kondycji przez cały dzień. Żeby ją wykonać:
- Pokrój liść aloesu i wydłub z niego dwie łyżki żelu. Wymieszaj go w blenderze z niewielką ilością wody, aż uzyska gładką konsystencję.
- Nałóż miksturę na całe włosy.
- Odczekaj 15 minut i zmyj chłodną wodą.
Szampon do włosów suchych i zniszczonych
O włosy suche i zniszczone trzeba zadbać odpowiednim szamponem. W tym przypadku warto wybrać produkty nawilżające i odżywcze. Zawierają one m.in. olej kokosowy, olejek migdałowy bogaty w witaminy A, B1, B2 i B6, minerały i proteiny oraz prowitaminę B5. Wiele z nas popełnia też błąd nadmiernego mycia włosów, co może pogarszać ich stan. Dlatego zalecamy stosowanie szamponu tylko około trzy razy w tygodniu. Dzięki temu Twoje włosy będą miały czas na wyprodukowanie własnych, naturalnych olejków i będą nawilżone.
Odżywki na zniszczone włosy
Dostosuj swoją codzienną pielęgnację dodając specjalną odżywkę do włosów suchych i zniszczonych, która pomoże je odbudować i odwrócić szkody. Działa ona zarówno na powierzchni, jak i dogłębnie, odżywiając nasze kosmyki, chroniąc przed łamaniem, niwelując uszkodzenia i chroniąc na przyszłość.
Maska na zniszczone włosy
Maski mogą przynieść niesamowite rezultaty. Oczywiście tylko wtedy, kiedy dobrze je stosujemy. Często ze względu na brak czasu, pozostawiamy je na włosach tylko na kilka minut. Jednak aby produkt mógł zacząć działać, trzeba go trzymać przez 20-30 minut, a następnie spłukać. Efekt ten można wzmocnić poprzez owinięcie przezroczystą folią włosów z nałożonym produktem. Dzięki działaniu ciepła maska przeniknie bardziej we włóka włosów, a proces naprawczy będzie bardziej wydajny.
Aby zapewnić sobie kompleksową pielęgnację można wypróbować linię kosmetyków L'biotica BIOVAX do włosów zniszczonych, które cieszą się dobrą opinią Wizażanek.
Maska bardzo wysokiej jakości, idealnie sprawdziła się do moich suchych i zniszczonych włosów. Piękny zapach, długo utrzymujący się na włosach to kolejny plus. Polecam
- pisze o masce Lajkonik1

W produkcji tych kosmetyków wykorzystano trzy bardzo ważne składniki. Olej z nasion opuncji figowej to najbardziej luksusowy olej roślinny na świecie. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-6 i Omega-9, które tworzą ochronną warstwę na włosach. Sprawia, że pasma stają się idealnie gładkie i lśniące, bez efektu obciążenia. W przypadku owocu mango mamy płaską pestkę, z której uzyskuje się masło. Masło mango sprawdza się doskonale na zniszczonych, przesuszonych włosach. Już niewielka jego ilość wygładza łuski pasm, dodaje im połysku i zapobiega rozdwojeniu końcówek.
W składzie znajdziemy również ceramidy, czyli naturalny cement łączący łuski włosa. Ceramidy odbudowują̨ suche, łamliwe i sztywne włosy, zniszczone na przykład częstym farbowaniem. Mają zdolność wiązania i zatrzymywania cząsteczek wody, dzięki czemu pasma stają się sprężyste, elastyczne i dobrze nawilżone.
Jeśli Twoje włosy są suche, podatne na łamliwość i bardziej zniszczone niż zwykle, wypróbuj nasze sposoby, a efekty zobaczysz już wkrótce.