Zobacz, ile trzymać odżywkę i maskę na włosach, by naprawdę zaczęły działać!
Jeśli zastanawiasz się, ile trzymać odżywkę i maskę na włosach, by w pełni pokazały swoje właściwości, przybliżę ci zasady poprawnego stosowania tych produktów. Odpowiednia aplikacja, a także to, ile czasu pozostawisz odżywkę czy maskę po nałożeniu, ma ogromne znaczenie. Jeśli trwa to zbyt krótko, kosmetyki nie zdążą zadziałać, a jeśli zbyt długo - mogą dać efekt obciążonych włosów.

Pytanie, ile trzymać odżywkę i maskę na włosach, jest jednym z najczęściej zadawanych przez kobiety. Wiele z nas zastanawia się, jak długo powinno się pozostawiać kosmetyk na pasmach, a także jak nakładać go w poprawny sposób. Czas trzymania produktu na włosach ma ogromne znaczenie, ale równie ważny jest sposób aplikacji, a także ile maski czy odżywki aplikujesz.
Spis treści:
- Ile trzymać odżywkę na włosach?
- Błędy nakładania odżywki na włosy - tego unikaj!
- Ile trzymać maskę na włosach?
- Jak dobrać maskę do włosów?
- Czy nakładać maskę od nasady? Prawidłowa aplikacja maski na włosy
- Najpierw maska czy odżywka? Kolejność aplikacji kosmetyków
Ile trzymać odżywkę na włosach?
Na ile powinno się pozostawiać odżywkę? Czas aplikacji powinien być liczony od momentu pokrycia włosów odżywką, aby wszystkie pasma włosów miały styczność z produktem przez odpowiedni czas. Dużo trychologów sugeruje, aby kosmetyk trzymać tak długo, jak zaleca to producent na opakowaniu produktu. Jedno jest pewne - nigdy nie powinno się skracać sugerowanego czasu. Długość trzymania, którą sugeruje nam opakowanie, to minimum. Warto obserwować swoje pasma, ponieważ bardzo suche i zniszczone włosy mogą potrzebować więcej czasu, aby odżywka mogła skutecznie zadziałać. Odżywka odbudowująca włosy lub nawilżająca je będzie mogła wtedy wniknąć w pasma i da im odpowiednią regenerację.

Błędy nakładania odżywki na włosy - tego unikaj!
Największym błędem, który popełnia wiele z nas, jest zbyt krótkie trzymanie produktu na włosach. Profesjonalne odżywki do włosów powinny "posiedzieć" na pasmach minimalnie tyle, na ile określa to producent na opakowaniu. Na rynku istnieją także odżywki bez spłukiwania, więc jeśli jesteś niecierpliwa i nie lubisz trzymać kosmetyków podczas mycia dłużej, warto rozważyć zakup właśnie takiego typu produktu. Jakie inne błędy nakładania powtarzają się najczęściej?
- Niedopasowanie odżywki do naszych pasm. Potrzeby włosów są różne, a najczęściej definiuje je porowatość włosów. Dlatego dobierając odżywki koniecznie sprawdź, czy są przeznaczone do twojego typu pasm.
- Nakładanie odżywki na zbyt wilgotne włosy. Odsączanie włosów przed aplikacją kosmetyku to bardzo ważny krok, którego nie powinno się pomijać. Skapująca z pasm woda rozcieńczy odżywkę, a dodatkowo sprawi, że mniej jej zostanie na łodygach włosów.
- Aplikowanie za dużo lub za mało odżywki. To, jaką ilość powinno się nałożyć, podyktowane jest nie tylko zaleceniami producenta, ale także długością włosów. Jeśli masz bardzo długie włosy, powinnaś proporcjonalnie zwiększyć porcję produktu.
- Zastosowanie odżywki tylko na końcówki włosów. Pasma powinny być pokryte kosmetykiem na całej długości.
- Złe rozprowadzenie odżywki na włosach. Kosmyki należy równomiernie pokryć produktem. Odżywkę możesz np. wczesać grzebieniem z szeroko rozstawionymi ząbkami.
Ile trzymać maskę na włosach?
Czas trzymania maski na włosach - podobnie, jak w przypadku odżywki - bardzo często określony jest na opakowaniu. Jednak w tym przypadku należy postępować ostrożnie. Takie produkty są treściwsze w konsystencji od odżywek, co sprawia, że włosy zbyt długo pozostające pod maską mogą stać się obciążone i nieestetycznie posklejane. Jeśli jednak będziesz się stosować do zaleceń producenta i uważnie obserwować reakcję swoich pasm, efekt maski na włosy powinien być zniewalający!

Zobacz także: Maska emolientowa - czym jest i jak działa? TOP 3 maski do włosów
Jak dobrać maskę do włosów?
Stosowanie maski do włosów może uratować pasma, dać im maksymalne odżywienie i nawilżenie, jednak warto zadbać o odpowiednie dobranie produktu. Podobnie jak w przypadku odżywek, maski mają różne działanie i są dedykowane różnym typom włosów (możemy wybrać np. maski nawilżające włosy czy maski regenerujące włosy).
Składniki aktywne w masce są dobierane na podstawie tego, na jakie potrzeby włosów mają odpowiadać. Pamiętaj także, że każdy włos jest inny i ma swoje "upodobania". Oznacza to, że kosmetyk, który sprawdzi się u jednej z nas, niekoniecznie będzie odpowiadać twoim pasmom. Najlepsza w tym przypadku jest metoda prób i błędów! Pamiętaj, że używanie maski do włosów przynosi pasmom wiele dobrego, dlatego nie zrażaj się po jednej wpadce i wypróbuj inny produkt.
Jeśli jeszcze nie miałaś okazji dobierać maski do włosów, przygotowałam przykładowe składniki, których możesz szukać w produktach do danej porowatości włosów.
Włosy niskoporowate:
- ekstrakty z pokrzywy, rozmaryny, łopianu, ruminaku,
- masło shea,
- aminokwasy,
- olej babassu, kokosowy lub palmowy.
Włosy średnioporowate:
- miód,
- ekstrakt z aloesu,
- kwas hialuronowy,
- mocznik,
- olej jojoba, awokado, z pestek winogron, arganowy, migdałowy, makadamia i oliwa z oliwek.
Włosy wysokoporowate:
- emolienty,
- elastyna,
- kolagen,
- proteiny jedwabiu lub pszenicy,
- oleje z ogórecznika, słodkich migdałów lub nasion bawełny.
Czy nakładać maskę od nasady? Prawidłowa aplikacja maski na włosy
Poprawne nakładanie maski na włosy to - obok odpowiedniego wybrania produktu - najważniejsza kwestia. Dobrze nałożona i dobrana maska sprawi, że uzyskasz efekt sypkich, lśniących i zdrowych pasm. Jednym z najczęściej zadawanych pytań, z którymi się spotykam, jest to, czy maskę do włosów nakłada się od nasady.
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W niektórych przypadkach lepiej sprawdza się aplikowanie produktu od samej skóry głowy, a w innych - na samą długość. Nakładanie maski na nasadę włosów może powodować nadmierne obciążenie. Jeśli jednak twoje pasma są mocno zniszczone np. po nieudanym farbowaniu, może się okazać, że będą potrzebować zaaplikowania kosmetyku również na najwyższej partii.
Kolejną kwestią, którą warto poruszyć, jest częstotliwość stosowania masek do włosów. Bardzo często określa ją producent, dopasowując ją do optymalnych potrzeb pasm (zazwyczaj jest to 1 lub 2 razy w tygodniu). Tak, jak jednak wspomniałam - każdy włos ma swoje indywidualne potrzeby. Może to oznaczać, że nawet codzienne używanie maski do włosów będzie dla niego zbawienne.
A jaka ilość maski do włosów będzie odpowiednia? Tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli będzie jej za mało może się okazać, że nie zauważymy poprawy stanu włosów. Jeśli zaaplikujesz jej za dużo, fryzura może stać się obciążona i oklapnięta. Gdy po aplikacji i wysuszeniu włosów zauważysz, że niekorzystnie wpłynęła na objętość pasm, spróbuj następnym razem nałożyć mniej produktu. Jeśli maska dobrze się rozprowadza i pokrywa równomiernie włosy, spróbuj zacząć od cienkiej warstwy. Nie zapominaj także o nałożeniu jej na końcówki włosów!
Najpierw maska czy odżywka? Kolejność aplikacji kosmetyków
Czy stosowanie odżywki po masce na włosy jest prawidłowe? Zazwyczaj stosuje się odwrotną kolejność, jednak jeśli zrobisz to w ten sposób, nie stanie się nic złego. Odżywka przygotowuje pasma do głębszego nawilżenia i odżywienia. Pomaga także wygładzić powierzchnię włosów i zapobiega plątaniu podczas nakładania bardziej skoncentrowanego produktu. Dodatkowo zaaplikowanie odżywki przed maską może poprawić wchłanianie składników aktywnych maski.
Istnieją także odżywki, które zawsze należy stosować po masce - są to głównie odżywki bez spłukiwania, które powinny być ostatnim krokiem pielęgnacji. Dlatego zorientuj się, jaki typ odżywki posiadasz na półce.