SKINIMAL kremy przeciwsłoneczne
Chcę testować
NYX Professional Makeup olejek i balsam
Chcę testować
SEYSSO Basic Color
Wyniki testu
Miya kosmetyki z witaminą C
Chcę testować
Miya zestaw kosmetyków
Chcę testować
avene sun
Chcę testować
CeraVe – balsam oraz emulsja
Laureaci
Nowe kosmetyki Maybelline New York
Wyniki testu
 Routines by Alkmie
Wyniki testu
L'Oréal Paris Préférence - rozjaśniacz i toner
Laureaci
Eveline Cosmetics Wonder Match
Laureaci
Hagi AQUA ZONE
Laureaci
Garnier Fructis Curls Method
Wyniki testu
Kosmetyki Eau Thermale Avène
Wyniki testu
tołpa.® ideal age
Wyniki testu
La Roche-Posay Mela B3
Wyniki testu
Bielenda
Wyniki testu
Yves Rocher
Wyniki testu
FaceBoom Boombastic LAB
Laureaci
CERA PLUS SOLUTIONS
Laureaci
Getty Images @AlexanderFord
Inspiracje ślubne

Krótkie życzenia ślubne, które na długo zostaną w pamięci nowożeńców

Krótkie życzenia ślubne dla pary młodej mogą być powiedziane lub napisane w różny sposób - od zabawnych, rymowanych form, po te bardziej poważne i wzruszające. Należy pamiętać, że najpiękniejsze słowa, jakie w tym dniu mogą usłyszeć nowożeńcy, to te pochodzące prosto z serca. Nie oznacza to jednak, że nie warto inspirować się przykładami życzeń z okazji ślubu, które dostępne są w internecie.

Krótkie życzenia ślubne mogą wzbudzać uśmiech na twarzy i wzruszenie wśród nowożeńców. Często zastanawiamy się, czego życzyć młodej parze z okazji ślubu, dlatego warto dokładnie przemyśleć tę kwestię jeszcze przed rozpoczęciem ceremonii. Mnogość przykładów da wam dużą przestrzeń inspiracyjną i ułatwi dobór życzeń, które zostaną w pamięci pary młodej na długo!

Spis treści:

 1. Najpiękniejsze, krótkie życzenia ślubne od rodziców dla pary młodej
 2. Krótkie życzenia od matki chrzestnej i ojca chrzestnego
 3. Nietuzinkowe życzenia wierszowane od siostry lub brata dla nowożeńców
 4. Krótkie weselne życzenia od pracowników firmy
 5. Przykłady życzeń od dalszych znajomych dla pary młodej
 6. Wierszowane życzenia ślubne: cytaty z bajek i książek dla dzieci
 7. Krótkie weselne życzenia bez rymu: wzruszające propozycje życzeń religijnych
 8. Śmieszne życzenia ślubne na nową drogę życia od przyjaciół
 9. Krótkie życzenia na kartce - jak je napisać?
 10. Szablon krótkich życzeń weselnych do złożenia w formie pisemnej

Najpiękniejsze, krótkie życzenia ślubne od rodziców dla pary młodej

Niezaprzeczalnie jednymi z najdłużej pamiętanych przez nowożeńców życzeń, są te od rodziców. To właśnie słowa matki i ojca wzbudzają największe wzruszenie w tym wyjątkowym dniu. Te krótkie sentencje często są czymś, co dzieci pamiętają do końca życia i mają zdecydowanie większą wartość, niż prezenty. Życzenia od rodziców powinny być powiedziane prosto z serca. Warto uwzględnić w nich wspomnienia, które przypomną nowożeńcom o wyjątkowych momentach z ich życia.

Jednocześnie należy zadbać o to, aby wypowiadane przez rodziców słowa nie brzmiały smutno i przygnębiająco. To w końcu piękny dzień dla pary młodej, który za kilka lat stanie się momentem bogatym w piękne i wywołujące uśmiech na twarzy wspomnienia.

Oto przykłady kilku, ciekawych sentencji, które można użyć przy składaniu wzruszających życzeń ślubnych:

 1. "Niech Wasze małżeństwo będzie jak piękny ogród, w którym rozwijają się nie tylko kwiaty, lecz także silne korzenie wzajemnej miłości i zrozumienia. Życzymy Wam, abyście wraz z każdym kolejnym rokiem hodowali coraz piękniejszy ogród miłości".

 2. "Niech Wasze małżeństwo będzie jak statek, którym płyniecie przez życie, bez względu na to, jak wzburzone mogą być fale. Życzymy Wam, abyście wiedzieli, jak utrzymać kurs w najtrudniejszych chwilach i doceniali piękno podróży, jaką razem odbywacie."

 3. "Niech Wasze małżeństwo będzie jak solidna budowla, oparta na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i przebaczeniu. Życzymy Wam, abyście wraz z każdym dniem budowali coraz piękniejszą przyszłość, pełną wspólnych marzeń i spełnionych planów"

krótkie życzenia ślubne od rodziców
Getty Images @moodboard

Zobacz także: Piękne błogosławieństwo dla Pary Młodej. Co powiedzieć, aby wzruszyć weselników? 

Krótkie życzenia od matki chrzestnej i ojca chrzestnego

Kolejnymi, istotnymi gośćmi, którzy powinni zadbać o piękne i oryginalne życzenia dla pary młodej, są chrzestni. Niezależnie od tego, czy dana sentencja zostanie wypowiedziana, czy napisana, warto przemyśleć sobie, co właściwie chcemy nowożeńcom przekazać.

Aby ułatwić sobie proces komponowania mądrych życzeń ślubnych dla pary młodej, można posilić się metaforycznymi przykładami. Młoda para z pewnością doceni, że dokładnie przemyśleliście słowa, które chcecie przekazać im w dniu ślubu.

Przykłady metaforycznych i klasycznych życzeń ślubnych, które mogą być z powodzeniem wykorzystane przez chrzestnych:

 1. "Życzymy Wam, abyście rozpoczęli niezapomnianą podróż przez życie, gdzie każdy dzień będzie jak stronica w księdze przygód, którą razem będziecie tworzyć!"

 2. "Niech Wasza miłość będzie jak magiczna różdżka, która sprawia, że wszystkie marzenia się spełniają!"

 3. "Życzymy, aby Wasze małżeństwo było jak najlepszy taniec – pełen harmonii, radości i synchronizacji! Niech Wasze kroki razem prowadzą Was do nieba"

krótkie życzenia ślubne od chrzestnej
Getty Images @Docinets Vasil

Nietuzinkowe życzenia wierszowane od siostry lub brata dla nowożeńców

Życzenia na ślub od siostry lub brata cechują się zwykle nieco inną specyfiką, niż słowa rodziców, czy chrzestnych. Rodzeństwo często pozwala sobie na odrobinę kreatywności przy składaniu gratulacji ślubnych.

Wyjątkowe życzenia ślubne to nie tylko te, które doprowadzają do łez wzruszenia. Sentencje mające zabawny wydźwięk mogą przynieść mnóstwo radości i uśmiechu na twarzy, co bez wątpienia jest potrzebne parze młodej w tym ważnym i jednocześnie stresującym dniu!

Oto przykład krótkich życzeń z pomysłem, które warto rozważyć, będąc siostrą lub bratem jednego z nowożeńców:

Weź 3 miarki czułości, 5 ziarenek pieprzu, 2 łyżki cierpliwości, 10 gramów ufności, szczyptę rozsądku i garść humoru, podlej miłością i serwuj z radością każdego wieczoru.

krótkie życzenia ślubne od siostry lub brata
Getty Images @AscentXmedia

Krótkie weselne życzenia od pracowników firmy

Życzenia weselne od pracowników firmy, a więc kolegów i koleżanek z pracy, to kolejna kategoria, którą należy rozpatrzeć w dwóch aspektach. Tworząc sentencje z gratulacjami ślubnymi, warto wziąć pod uwagę relacje, jakie łączą nas z panem młodym, czy panną młodą. Jeśli są to relacje formalne, a kontakty sprowadzają się głównie do spraw zawodowych, zdecydowanie lepiej postawić na poważne i eleganckie życzenia ślubne. Występując jako reprezentacja na ślubie, można zdecydować się na złożenie życzeń w imieniu wszystkich znajomych z firmy.

 1. "Z okazji Waszego ślubu, pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia od całego zespołu. Niech Wasze małżeństwo będzie jak dobrze zarządzana firma - pełne harmonii, wzajemnego zrozumienia i sukcesów na każdym kroku!"

 2. "Wszyscy pracownicy firmy życzą Wam niezliczonych chwil szczęścia, miłości i wspólnych radości. Niech każdy dzień Waszego życia razem będzie jak udany team project - pełen wsparcia, współpracy i osiągniętych celów!"

Jeśli jednak poza pracą, z panną młodą lub panem młodym łączą nas także relacje koleżeńskie, zdecydowanie warto pokusić się o zabawne życzenia ślubne. Mogą to być np. wierszowane życzenia, nawiązujące do ciekawych sytuacji z pracy. Oczywistym jest, że inny wydźwięk będą miały sentencje z gratulacjami ślubnymi składane szefowi, a inne najbliższemu koledze z pracy. Warto więc pamiętać, że głębokie życzenia weselne od pracowników firmy powinny być dostosowane do konkretnej sytuacji i kultury organizacyjnej panującej w danym przedsiębiorstwie.

krótkie życzenia ślubne od pracowników firmy
Getty Images @Kobus Louw

Zobacz także: Życzenia dla młodej pary - jak je napisać? Rady, wskazówki i gotowe przykłady życzeń ślubnych

Przykłady życzeń od dalszych znajomych dla pary młodej

Dalsi znajomi zwykle decydują się na proste życzenia ślubne, uwzględniające najpopularniejsze zwroty, tj. "na nowej drodze życia', najserdeczniejsze życzenia ślubne", "dużo miłości i radości" itp. Wiele osób decyduje się właśnie na krótkie sentencje, które nie generują niezręcznej atmosfery i łatwo przychodzą do głowy.

Jeśli jednak chcecie postawić na nieco bardziej oryginalne życzenia ślubne lub planujecie samodzielnie napisać je na kartce, warto wykorzystać popularne cytaty o miłości i małżeństwie. Uwzględnienie cytatów w weselnych życzeniach sprawi, że staną się one bardziej liryczne i nieszablonowe.

Oto kilka przykładów znanych cytatów z literatury, które można wykorzystać przy tworzeniu oryginalnych, ale wciąż prostych życzeń ślubnych:

 1. „Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko, kocha się za nic”. - ks. Twardowski

 2. Żaden dzień się nie powtórzy, nie ma dwóch podobnych nocy, dwóch tych samych pocałunków, dwóch jednakich spojrzeń w oczy…”. – Wisława Szymborska

 3. Są dwa serca, ich ciągłe, nieustanne bicie zdaje się w dwóch jestestwach jedno tworzy życie, łańcuch który nas wiąże, los nie skruszy zmianą, będą bić zawsze razem, albo bić przestaną”. – George Byron

 4. "Wszystko, co w życiu zrozumiałem, zrozumiałem tylko dlatego, że kocham" - Lew Tołstoj

 5. "Miłość nie zna żadnych tam i granic" - William Shakespeare

 6. "Miłość to nie jest coś, o czym się mówi, tylko to, co się robi, co się czuje i czego się doświadcza, to intymność chwil milczenia i drobnych sensów" - Emily Robbins

krótkie życzenia ślubne od dalszej rodziny
Getty Images @Westend61

Wierszowane życzenia ślubne: cytaty z bajek i książek dla dzieci

Wśród zaproszonych gości na ceremonię weselną często nie brakuje też dzieci. Najmłodsi bardzo często posiadają duże pokłady kreatywności i z łatwością wymyślają pomysłowe życzenia. Często tworzą własne rymowanki, czy sentencje, które na zawsze zapadają w pamięć młodej parze. Wykorzystują do tego nie tylko własną wyobraźnię, ale i cytaty z oglądanych filmów, czy książek. Jako dorośli, możemy inspirować się pomysłami najmłodszych, komponując wdzięczne, piękne życzenia dla pary młodej.

Jeśli w życzeniach ślubnych chcemy uwzględnić dziecięcy i beztroski klimat, warto zaczerpnąć inspiracje z bajek Disneya, a także innych kultowych wydań dla najmłodszych. Produkcje filmowe dla dzieci kończą się happy endem, dlatego w zdecydowanej większości przypadków będą świetną metaforą bezgranicznej, prawdziwej miłości, nowego życia we dwoje i pełni szczęścia. Cytaty ze znanych filmów mogą być wykorzystane w życzeniach na ślub od rodzeństwa, przyjaciół, czy bliskich znajomych.

Te disney'owskie cytaty z pewnością wywołają uśmiech na twarzy nowożeńców:

 1. „Tylko wielka miłość może rozpuścić lód w sercu” - Kraina Lodu

 2. „Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika” - Kubuś Puchatek

 3. "Miłość jest piosenką, która nigdy się nie kończy" - Bambi

 4. "Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem" - Mały Książe

 5. "Ci, których pokochaliśmy, zostają z nami na zawsze" - Mój Brat Niedźwiedź

Krótkie weselne życzenia bez rymu: wzruszające propozycje życzeń religijnych

Poważne życzenia, nawiązujące do religii, również mogą okazać się wzruszającymi i niezwykle ważnymi sentencjami dla nowożeńców. Składanie życzeń religijnych to dobry pomysł, jeśli para młoda decyduje się na ślub kościelny i składa przysięgę przed ołtarzem.

Oto kilka cytatów z Pisma Świętego nawiązujących do miłości, które można wykorzystać w pisemnych i słownych życzeniach dla nowożeńców:

 1. "Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą. Nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego. Miłość nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą." (List św. Pawła do Koryntian 13, 4-6)

 2. "Dwóch jest lepsze niż jeden, ponieważ mają większą korzyść z pracy. Jeśli jeden z nich upadnie, drugi podniesie swojego towarzysza. Biada temu, kto jest sam, bo jeśli upadnie, nie ma nikogo, kto by go podniósł." (Księga Kaznodziei 4, 9-10)

 3. "A nade wszystko przyodziejcie się w miłość, która jest więzią doskonałości" List św. Pawła do Kolosan 3, 14)

 4. "A miłość niech się nie udaje. Obrzydliwe to, co złe; przylgnijcie do tego, co dobre." (List św. Pawła do Rzymian 12, 9)

Te cytaty mogą dodatkowo uświetnić życzenia dla nowożeńców, podkreślając piękno i wartość miłości w ich życiu małżeńskim.

Krótkie życzenia ślubne religijne
Getty Images @Cavan Images

Śmieszne życzenia ślubne na nową drogę życia od przyjaciół

Najśmieszniejsze życzenia ślubne to takie, które płynna prosto z serca. Wymyślając je, warto zastanowić się nad najlepszymi, wspólnymi wspomnieniami z nowożeńcami. Zabawne, ciekawie wkomponowane historie mogą na długo zapaść parze młodej w pamięć i sprawdzić im wiele radości. Śmieszna forma życzeń doskonale sprawdzi się w relacjach przyjacielskich.

Oto przykłady krótkich, śmiesznych życzeń ślubnych, którymi można się zainspirować:

 1. Na nowej drodze życia, pełnej miłości i szczęścia, nie zapomnijcie o... dobrych butach. Wybierzcie te, które przetrwają wszystkie taneczne eskapady na weselu! Życzymy Wam, abyście byli tak zgrani jak Fred Astaire i Ginger Rogers na parkiecie, a Wasze życie razem pełne było melodii miłości!"
 2. Teraz, gdy jesteście małżeństwem, pamiętajcie, że wspólnie możecie rozwiązywać problemy... które wcześniej nawet nie istniały!"

Zobacz także: Wiersze na ślub. Jakie wierszowane życzenia wybrać dla pary młodej?

Krótkie życzenia na kartce - jak je napisać?

Dla wielu osób napisanie krótkich życzeń na kartce będzie łatwiejsze niż złożenie ich osobiście w dniu ślubu. Wiele z nas nie lubi wyrażać uczuć w sposób bezpośredni, dlatego stworzenie krótkiego liściku, w którym zawrzemy najpiękniejsze życzenia ślubne, będzie doskonałą alternatywą dla tradycyjnej formy składania życzeń. Pisemne gratulacje ślubne to niekiedy jedyne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pojawić się na ceremonii osobiście. Napisanie krótkiego liściku z pewnością przyniesie nowożeńcom dużo uśmiechu na twarzy i będzie dla nich miłą pamiątką.

Pisząc życzenia, warto pamiętać o kilku, podstawowych zasadach:

 1. Używanie słów "kluczy" związanych z tą wyjątkową okazją. Na przykład, wykorzystywanie takich fraz jak: "szczęście", "miłość", "na wspólnej drodze życia" "w dniu ślubu", czy "wspólna podróż"
 2. Jeśli to możliwe, uwzględnianie w życzeniach wspólnych wspomnień z nowożeńcami, które mają dla nich szczególne znaczenie
 3. Niektóre słowa i zwroty grzecznościowe powinny być napisane z dużej litery, np. "Drodzy"
 4. Stosowanie ciekawych metafor, które nadają życzeniom lirycznego charakteru
 5. Własnoręczny podpis, aby nowożeńcy wiedzieli, od kogo pochodzą życzenia

Szablon krótkich życzeń weselnych do złożenia w formie pisemnej

Oto szablonowy przykład życzeń, który może ułatwić wam przelanie słów na kartkę z życzeniami ślubnymi:

Drodzy [imię/nazwisko nowożeńców],

W uroczystym dniu ślubu, prosto z głębi serca życzę/życzymy Wam szczęścia, wiecznej miłości i pełnej radości w życiu małżeńskim! Niech Wasza miłość kwitnie jak najpiękniejszy ogród, pełen kolorowych kwiatów i słodkich owoców.

Z serdecznymi pozdrowieniami i gratulacjami na nowej drodze życia,

[Imie/imiona osób składających życzenia]

krótkie życzenia ślubne od rodziny
Getty Images @AscentXmedia

Podsumowanie

Najlepsze życzenia ślubne to te, które są napisane lub powiedziane prosto z serca.

Chcąc przekazać parze młodej piękne życzenia na ślub, warto zainspirować się cytatami z literatury lub bajek Disney'a.

Religijne życzenia ślubne to doskonały pomysł dla nowożeńców, którzy decydują się na ceremonię w kościele.

Życzenia od najbliższej rodziny, czyli np. rodziców, czy chrzestnych zwykle są bardziej poważne niż życzenia od przyjaciół i znajomych.

W tym stresującym i wyjątkowym dniu dla pary młodej, warto zadbać o to, aby życzenia wywołały uśmiech na twarzy nowożeńców. Świetnie sprawdzą się tu wierszowe życzenia ślubne.

Pisząc dłuższe życzenia z okazji ślubu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, tj. zwrot do adresata, podpis osób składających życzenia, czy zwrot do adresata pisany z dużej litery.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
Shefoot Kuracja z mocznikiem
Pielęgnacja
Ta witaminowa maść-preparat z mocznikiem sprawi, że twoje problemy z popękanymi piętami znikną, a stopy będą miękkie i gładkie
Współpraca reklamowa
Najwygodniejsze szpilki świata
Moda
Najwygodniejsze szpilki świata? Istnieją
Współpraca reklamowa
KORIKA JEJU
Pielęgnacja
Wielopokoleniowa pielęgnacja skóry w koreańskim stylu
Współpraca reklamowa
Bella Perfecta
Styl życia
Komfort każdego dnia z Bella Perfecta
Współpraca reklamowa
ICONIQUE Professional
Fryzury
Wpływ stresu na kondycję włosów
Współpraca reklamowa
Striplac PEEL OR SOAK od alessandro
Manicure
Striplac PEEL OR SOAK: zdejmowanie lakieru hybrydowego nigdy nie było łatwiejsze!
Współpraca reklamowa
NOYO Skin
Pielęgnacja
Skuteczna pielęgnacja? Zacznij ją od środka! 
Współpraca reklamowa
Kuba Błaszczykowski o misji Rossmanna
Styl życia
Kuba Błaszczykowski o misji Rossmanna
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2024
Manicure
Modne paznokcie 2024. TOP 9 trendów, które będą hitem tego roku 
Aneta Zygmuntowicz Iga Pejas
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Diety
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co powoduje łysienie? 
Dominika Zabost Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost