“Jestem sobą” to akcja o samoakceptacji.

To przestrzeń, w której celebrujemy miłość do ciała w każdym rozmiarze, dojrzałość i autentyczność, ale też odrzucamy pojęcie niedoskonałości. W tegorocznej edycji skupiamy się na czterech ważnych kategoriach: cielesność, pro-aging, skinpositivity oraz siła indywidualności i wyzwolenie z filtrów. Znajdziecie tutaj materiały, rozmowy i artykuły, które inspirują do akceptacji siebie, bez stawiania warunków.

Akcji towarzyszy plebiscyt, w którym udział biorą kobiety, które są uosobieniem samoakceptacji w social mediach, inspirują swoją autentycznością, siłą i bezkompromisowym podejściem do życia. Nasze bohaterki z dumą wyrażają siebie, dzielą się swoimi historiami i nie boją się mówić o momentach, w których nie było łatwo.

Już we wrześniu będziecie mogły wybrać swoją bohaterkę. To także moment, by nagrodzić kobiety, które udowadniają, jak ważne jest, żeby pokochać siebie i żyć w zgodzie ze sobą.


SKIN POSITIVITY


Każda skóra opowiada inną historię i każda zasługuje na szacunek i akceptację. W ramach cyklu “Jestem sobą” przyglądamy się temu, czym naprawdę jest skin positivity i zachęcamy, by spojrzeć na swoją skórę z większą czułością i zrozumieniem, bez presji perfekcji. W tej sekcji oddajemy głos osobom, które uczą się akceptować cerę, niezależnie od jej kondycji, oraz ekspertom, którzy pomagają nam lepiej o nią dbać, nie po to, by ją zmieniać, ale by ją wspierać.

"Kiedy myślę o skin positivity, myślę o wolności. Wolności od oceniania siebie w lustrze, od porównań, filtrów i przekonania, że “ładna skóra” to tylko ta bez widocznych na niej zmian. Zbyt długo uczyłyśmy się, że nasza wartość zależy od tego, jak wyglądamy. Chcemy wspierać kobiety (i nie tylko) w drodze do akceptacji. W cyklu “Jestem sobą” oddajemy przestrzeń różnym historiom: o cerze wrażliwej, trądzikowej, dojrzałej, naczynkowej. Bo każda z nas zasługuje, by czuć się dobrze we własnej skórze."

Marta Średnicka, redaktor naczelna Wizaz.pl

Raport o akceptacji skóry

badanie skin positivity

Jak Wizażanki postrzegają skórę?

   

Mity o cerach problematycznych, które szkodzą samoakceptacji. Obalamy je razem!

Getty Images@Maskot

Pro-aging to nowe anti-aging. Zmiana podejścia do starzenia ma znaczenie


Bohaterki skin positivity


Cedro

Aleksandra Cedro

Od lat zmaga się z trądzikiem. Dziś inspiruje tysiące osób do akceptacji swojej skóry i siebie. Jej historia to dowód na to, że zmiany skórne nie definiują naszej wartości

Żelazowska

Aleksandra Żelazowska

Była jedną z pierwszych influencerek, która zaczęły pokazywać swój trądzik bez filtrów. Uświadomiła sobie, że próbuje spełnić cudze standardy piękna, a nie własne

Włodarczyk

Sylwia Włodarczyk

Choć mogłoby się wydawać, że bielactwo wyklucza dalszą karierę w zawodzie modelki, udowadnia, że wszystko zależy od tego jak czujesz się sama ze sobą. Mówi wprost: "nie czuję się inna - czuję, że przynależę do tej społeczności"


PRO-AGING


W świecie, który przez dekady uczył nas ukrywać zmarszczki, gasić siwe włosy i ścigać młodość za wszelką cenę, dojrzewanie bywa traktowane jak temat tabu. A przecież to właśnie z wiekiem przychodzi klarowność, której młodość często nie daje. Spokój, który zastępuje presję. Czułość do siebie – nie za to, jak wyglądamy, ale kim jesteśmy.

"Chcemy głośno i dumnie mówić: dojrzałość to siła. To nie proces utraty, lecz zyskiwania. Głębi, pewności, świadomości. Zapraszamy Cię do wspólnego odkrywania, czym może być samoakceptacja, gdy już nie trzeba nikomu niczego udowadniać. Bo pro-aging to więcej niż trend – to postawa, którą wybieramy z miłości do siebie"

Marta Średnicka, redaktor naczelna Wizaz.pl

Raport o akceptacji dojrzałości

badanie samoakceptacji - pro-aging

Jak Wizażanki postrzegają dojrzałość?

   

Jak postrzegamy zmarszczki w XXI wieku? Stosowanie kremów nie wyklucza samoakceptacji

zmarszczki - pro-aging

Czym jest pro‑aging? Przeciwieństwo anty‑agingu to nie tylko nurt pielęgnacyjny, ale społeczna zmiana

pro-aging

Bohaterki pro-aging


Butowtt Katarzyna

Katarzyna Butowtt

Była ikoną modelingu. Miała twarz, którą znała cała Polska. Ale prawdziwą siłę odkryła dopiero teraz, po sześćdziesiątce. Katarzyna Butowtt wraca na wybieg, na ekran i do samej siebie. Bez retuszu, bez wymówek, z odwagą

Popiel

Lidia Popiel

Ma 66 lat, siwe włosy i pełne przekonanie, że kobiecość nie definiuje się przez metrykę. Wróciła nie tylko na wybiegi, ale też jako inspiracja. Codziennie przypomina kobietom, że piękno dojrzewa razem z nami.

Szafiarka Dorka

Dorota Świętoniowska

To kobieta w "wieku vintage", która wyraża siebie. Jest dowodem na to, że pasja do mody nie zna granic wiekowych i nigdy nie powinna!


CIELESNOŚĆ


Tworząc treści z myślą o kobietach i dla kobiet, zależy nam na zrozumieniu, jak postrzegają swoje ciało, ale też tego, co w istocie wpływa na ich samoocenę. W ramach segmentu cielesność chcemy poruszyć temat definiowania nas przez pryzmat ciała oraz dążyć do wyjścia poza utarte ramy. Znajdziecie tu zarówno badania, jak i redakcyjną perspektywę myślenia o cielesności. To miejsce, w którym rozmawiamy z osobami, które są definicją ciałoczułości i wspierają innych na drodze do samoakceptacji.

"Ciało wciąż nas definiuje. Budowane od lat przekonanie o idealnych proporcjach i nierealne standardy są obecne w przestrzeni społecznej. Sporo czasu zajmie nam, by zrozumieć, że piękne jest to, co różnorodne. Chcemy zrobić ten jeden mały krok, by wesprzeć tę zmianę w postrzeganiu"

Marta Średnicka, redaktor naczelna Wizaz.pl

Raport o relacji kobiet z własnym ciałem.

cielesność - wizaż jestem sobą

Jak Wizażanki postrzegają cielesność?

   

Samoakceptacja - temat, który towarzyszy nam na różnych etapach życia i który chcemy zgłębiać wspólnie z wami. W ramach wyjątkowej rozmowy z dr nauk medycznych Zuzanną Pelc chciałyśmy dowiedzieć się, co z samoakceptacją, kiedy diagnoza brzmi - rak piersi. Czułym punktem jest obszar związany z cielesnością, tak często traktowany jako temat tabu.


Redakcja Wizaz.pl szczerze o cielesności. Jak budujemy relacje z własnym ciałem?

Jak media kreują obraz naszego ciała na przestrzeni lat?


Ciałopozytywne


Kaja Gołuchowska

Kaja Gołuchowska

To jedna z tych kobiet, które zmieniają język rozmowy o ciele. Doceniamy jej odważny głos, który inspiruje tysiące kobiet do życia w zgodzie z własnym ciałem.

Aleksandra Zyśk

Aleksandra Zyśk

Nie daje się zamknąć w ramy modelki plus size. Normalizuje to, co normalne. Jej historia to opowieść o odwadze, walce ze stereotypami i pełnej akceptacji siebie

Martyna Kaczmarek

Martyna Kaczmarek

Krzyczy światu „Twoje ciało jest wystarczające”. Jest głosem sprzeciwu wobec presji "perfekcji". Zdobyła serca tysięcy kobiet dzięki swojej misji promowania body positivity i feminizmu

Urszula Chowaniec

Urszula Chowaniec

Staje po drugiej stronie kultury diety. Mówi o "grubości bez przepraszania". Jej głos i działania nadały nowy kierunek rozmowie o cielesności