Jak używać gąbki do makijażu? Aplikacja podkładu i zachowanie higieny
Jeśli zastanawiasz się, jak używać gąbki do makijażu w prawidłowy sposób, przygotowałam dla ciebie idealny poradnik. Dzięki niemu dowiesz się, jakie są zalety gąbeczki, jak często ją wymieniać i jak o nią dbać, aby nie zaszkodzić cerze.

Wbrew pozorom pytanie, jak używać gąbki do makijażu wcale nie jest takie bezzasadne. Może to przysporzyć sporo wątpliwości, które są związane chociażby z tym, jak często należy ją wymieniać i jak ją przechowywać na co dzień. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wątpliwości związane z użytkowaniem beauty blendera.
Spis treści:
- Rodzaje gąbeczki do makijażu
- Jak używać gąbeczki do podkładu?
- Aplikacja korektora przy pomocy gąbeczki
- Jak używać gąbki do makijażu? Inne zastosowania
- Jak często zmieniać gąbeczkę do makijażu?
- Jak myć gąbeczki?
Rodzaje gąbeczki do makijażu
Rodzaje gąbek podzielone są ze względu na ich kształt oraz rozmiar. Kształt gąbek ma ogromne znaczenie: w zależności od tego, czy jest ścięta, czy ma kształt łezki może służyć do zupełnie różnych rzeczy. Podobnie z ich wielkością: gąbka mini będzie służyła do czegoś innego niż jej duża wersja.
- Gąbka w kształcie łezki (jajka) - to klasyczna wersja beauty blendera, która jest zaokrąglona z jednej strony, a z drugiej zwęża się ku górze. Szerszą stroną możesz aplikować podkład, a węższą końcówką nakładać kosmetyk w miejscach, do których trudniej dotrzeć, np. w okolicach skrzydełek nosa.
- Gąbeczka do makijażu ze ściętym bokiem - ścięty bok ułatwia rozprowadzenie korektora pod oczami lub w innych miejscach. Jest też świetna do używania jako gąbka do pudru!
- Gąbka mini do makijażu - jest idealna do trudno dostępnych miejsc, np. okolic pod oczami czy powiek. Idealnie sprawdzi się do korektora. Możesz nią także zdjąć nadmiar po aplikacji podkładu.
- Gąbka w kształcie stożka - jest ona twardsza, mniej sprężysta. Doskonale sprawdzi się w aplikacji płynnego kosmetyku, jak róż czy bronzer.

Jak używać gąbeczki do podkładu?
Z beauty blenderem nakładanie podkładu jest o wiele łatwiejsze, o ile wie się, jak prawidłowo jej używać. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak używać gąbki.
- Zacznij od namoczenia jej w ciepłej wodzie. Gąbka do podkładu może wchłaniać spore ilości produktu, a uprzednie namoczenie jej ograniczy ten proces. Gąbeczka także będzie bardziej sprężysta i powiększy się, ułatwiając aplikację. Odciśnij nadmiar wody.
- Wyciśnij na grzbiet dłoni lub podkładkę do makijażu podkład. Nie rób tego bezpośrednio na gąbkę - w ten sposób nie nabierzesz za dużo kosmetyku na raz.
- Nakładaj podkład stemplując go. Nie wcieraj produktu i nie wykonuj kolistych ruchów, jak w przypadku pędzla. Delikatnie stempluj miejsce przy miejscu, rozprowadzając kosmetyk równomierną warstwą. Da nam to gładki efekt i satynowe, naturalne wykończenie. W ten sposób uzyskasz perfekcyjny makijaż, który utrzyma się przez wiele godzin!
To proste trzy kroki, które zdecydowanie odmienią twój makijaż. Nakładanie podkładu gąbeczką jest najprostszą metodą, po którą lubi sięgać wiele z nas. Jest to zdecydowanie łatwiejsze niż pędzel, który może pozostawiać na skórze smugi. Gąbka w kształcie łezki osobie początkującej sprawdzi się najlepiej, a cały makijaż to zaledwie trzy kroki: namoczenie, odciśnięcie i stemplowanie aż do momentu uzyskania gładkiej warstwy. Efekt wykończenia makijażu jest bardzo naturalny i delikatny!

Aplikacja korektora przy pomocy gąbeczki
Aplikacja makijażu nie kończy się na podkładzie! Gąbka do korektora do twarzy lub pod oczy to zazwyczaj miniaturowa gąbeczka, która z łatwością wejdzie w niewielką okolicę i równomiernie rozłoży produkt. Możesz też posiłkować się wąską końcówką gąbki-łezki. W przypadku miniaturowej wersji postępujemy podobnie, jak w przypadku zwykłej. Zwilżenie gąbki to pierwszy krok! Następnie odciśnij nadmiar wody i przejdź do przełożenia korektora na dłoń lub podkładkę. Nabierz jego odrobinę na "dupkę" gąbeczki i delikatnie stempluj w okolicy pod oczami.
Jak używać gąbki do makijażu? Inne zastosowania
Gąbka to wielozadaniowy produkt. Nałożysz nią o wiele więcej niż podkład i korektor. Może posłużyć również do aplikacji:
- płynnego bronzera,
- płynnego różu,
- płynnego rozświetlacza,
- pudru sypkiego lub w kamieniu.
Nawet produkt sypki, jakim jest puder, z łatwością zaaplikujesz wilgotną gąbką. Najlepiej sprawdzi się taka ze ściętym bokiem. Płaską powierzchnią nabierz odrobinę produktu. Następnie stempluj nim twarz, rozkładając równomiernie. Gąbeczka sprawi, że puder będzie wyglądał bardzo naturalnie - nie mączyście i ciężko. Sama przerzuciłam się jakiś czas temu na tę metodę i jestem z niej bardzo zadowolona!
Natomiast w przypadku produktów do konturowania postępujemy podobnie, jak w przypadku podkładu czy korektora. Możesz do nich użyć gąbki ze ściętym bokiem lub miniaturowej. Sposób stemplowania powinien być analogiczny do reszty kosmetyków.
Jak często zmieniać gąbeczkę do makijażu?
To chyba jedno z najważniejszych pytań, które często sobie zadajemy. Jak często wymienić gąbeczkę, aby zachować higieniczne warunki? Czas jest różny, a producenci często z rekomendują go ze względu na rodzaj gąbeczki i materiał, z którego ją wykonano. To kwestia dość indywidualna, która uzależniona jest także od tego, jak dobrze dbasz o gąbeczkę, jak ją myjesz i jak przechowujesz. Na ogół jednej gąbeczki można używać około 2-3 miesięcy.
Jak myć gąbeczki?
Mycie gąbeczki jest istotne. To właśnie ono pozwala nam na zachowanie higieny. Gąbeczkę powinno się myć po każdym użyciu, ponieważ w jej wnętrzu bardzo szybko namnażają się bakterie, które mogą zaszkodzić naszej skórze i spowodować wysyp niedoskonałości. Jak myć gąbkę do makijażu? Wystarczy użyć do tego wodę z mydłem lub specjalnym preparatem. Namocz ją porządnie i odciskaj kilkukrotnie w wodzie, aby pozbyć się uwięzionego w jej wnętrzu kosmetyku. Następnie dokładnie ją opłucz i pozostaw do wyschnięcia. Nigdy nie chowaj jej w kosmetyczce, gdy jest wilgotna! Mycie gąbki to istotny krok, dlatego nigdy go nie pomijaj.