Konturowanie twarzy krok po kroku. Jak optycznie zwęzić nos lub wyszczuplić policzki?
Konturowanie twarzy pozwala na zmianę proporcji twarzy przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Dzięki niemu możesz optycznie zwęzić nos, zmniejszyć zbyt wysokie czy szerokie czoło, a nawet wyszczuplić policzki. Sprawdź, czego będziesz potrzebować do konturowania i jak wykonać je krok po kroku.

Do konturowania twarzy potrzebny będzie bronzer i rozświetlacz, ale duet ten warto uzupełnić także o róż. Miejsca, na które nałożysz odpowiedni kosmetyk, będą się różnić w zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Wiele zależy od twojego kształtu twarzy – inaczej będzie wyglądać konturowanie twarzy okrągłej, a inaczej tej kwadratowej.
Spis treści:
Kosmetyki do konturowania twarzy
Najpopularniejszymi kosmetykiem do konturowania twarzy są bronzer i rozświetlacz, przy czym oba te produkty są dość specyficzne. Bronzer do modelowania twarzy nie powinien być mylony z bronzerem dającym efekt opalonej skóry. Ma być 1-2 tony ciemniejszy od podkładu. Taki bronzer zapewnia efekt cienia, daje wrażenie zagłębienia na twarzy i w związku z tym powinien mieć dość chłodny odcień i bezwzględnie być pozbawiony połyskujących drobinek, które często można znaleźć w bronzerze imitującym opaleniznę.
Rozświetlacza używanego do konturowania twarzy nie dotyczą aż tak rygorystyczne wymagania. Ten kosmetyk może zawierać odbijające światło drobinki albo być korektorem rozświetlającym, czyli matowym i zwykle kremowym kosmetykiem, który jest 1-2 tony jaśniejszy od naszego podkładu.
Opcjonalnym kosmetykiem, którego można używać do konturowania twarzy jest róż, który nałożony na policzki – a zwłaszcza na ich środek – dodaje im objętości. Za aplikowany na szczyty kości policzkowych i rozcierany w kierunku skroni optycznie wysmukla twarz i zapewnia efekt podobny do liftingu.
Jeśli chodzi o wybór kosmetyków, z pomocą których można wymodelować twarz, to zasadniczo sprowadza się on do tych "mokrych" (bronzerów w sztyfcie lub kremie) i "suchych" (prasowanych lub wypiekanych pudrów). Wybór kosmetyków determinuje też metodę konturowania twarzy: na sucho albo na mokro.
Kosmetyki do konturowania twarzy na sucho stwarzają większe ryzyko: łatwo sobie nimi zrobić plamę, nałożyć je w niewłaściwym miejscu lub uzyskać niezbyt naturalny efekt końcowy. Niemniej jednak ich istotną zaletą jest trwałość – lepiej "trzymają" się twarzy niż ich mokre odpowiedniki.
Osobom bardziej zaawansowanym w sztuce makijażu polecamy zaopatrzyć się w paletę do konturowania twarzy, w której znajdą się kosmetyki imitujące na twarzy cień i takie, które będą rozjaśniać skórę, dając w ten sposób złudzenie większej objętości.
W przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z konturowaniem twarzy, polecamy ograniczyć się do zakupu bronzera w sztyfcie lub kremie. Tego typu kosmetyki są dość łatwe w obsłudze, a wszelkie niepowodzenia można łatwo usunąć lub zamaskować.
Jak konturować twarz?
Tak jak już wspominaliśmy, wybór techniki konturowania wiąże się z wyborem kosmetyków, którymi mamy zamiar modelować twarz, i co za tym idzie stopniem trudności tej czynności oraz naturalnością i trwałością uzyskanego efektu.
Konturowanie twarzy na sucho
Do konturowania twarzy na sucho użyjemy kosmetyków – bronzera, rozświetlacza i ewentualnie różu – w postaci prasowanych lub wypiekanych pudrów. Sięgając po te kosmetyki, należy uważać, żeby nie zrobić sobie nimi plam na twarzy. Kluczowe jest używanie jak najmniejszej ilości kosmetyku (przed aplikacją usuwamy z pędzla nadmiar produktu, stukając jego trzonkiem o krawędź opakowania) i stopniowe dodawanie go w celu uzyskania satysfakcjonującego efektu.
Do nakładania suchych kosmetyków do konturowania używamy pędzli – dużego i zaokrąglonego do aplikowania bronzera oraz średniej wielkości i ukośnie ściętego do rozświetlacza i różu.
Konturowanie twarzy na mokro
Sztyftem do konturowania nanosimy bronzer bezpośrednio na skórę, a następnie rozcieramy kosmetyk zaokrąglonym pędzlem średniej wielkości. Do aplikowania i rozcierania rozświetlacza lub różu w kremie lub płynie używamy zaokrąglonego i ukośnie ściętego pędzla średniej wielkości.
Podczas konturowania twarzy na mokro warto mieć pod ręką zwilżoną gąbeczkę do makijażu, która może zastąpić pędzel, posłużyć do ostatecznego blendowania kosmetyków lub pomóc w usunięciu ich nadmiaru. Gąbeczka używana do konturowania twarzy na mokro pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego efektu.
Konturowanie twarzy krok po kroku
Najpopularniejsze techniki konturowania twarzy sprowadzają się do nakładania na skórę kosmetyków do modelowania po uprzedniej aplikacji podkładu. Ostatnio pewną popularność zyskała też metoda, w której konturowanie poprzedza użycie fluidu. Technika określana jako underpainting polega na konturowaniu twarzy na mokro, następnie nałożeniu na skórę podkładu i korektora, i dokładne roztarcie oraz połączenie wszystkich kosmetyków dla uzyskania maksymalnie naturalnego efektu.
My jednak preferujemy bardziej znaną, klasyczną metodę modelowania twarzy, w której kosmetyki do konturowania aplikowane są na przygotowaną uprzednio bazę, czyli skórę, której koloryt został wyrównany z pomocą podkładu i korektora.
Podstawowe zasady konturowania twarzy
Modelując twarz za pomocą kosmetyków do konturowania, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- ukośne i pionowe linie dają optyczny efekt wydłużenia,
- poziome linie poszerzają,
- ciemne odcienie dają efekt cienia i optycznie zmniejszają wybrane partie,
- kolory jasne uwydatniają podkreślone nimi miejsca na twarzy.
Konturowanie twarzy okrągłej
W przypadku twarzy okrągłej zależy nam przede wszystkim na jej optycznym zwężeniu: wyszczupleniu pełnych policzków, zmniejszeniu czoła i podkreśleniu kości policzkowych.
- By zmniejszyć czoło, nakładaj na nie bronzer tuż przy linii włosów, zaczynając od skroni i kierując się ku jego środkowi.
- By wyszczuplić policzki, ułóż usta jak do pocałunku (zrób tzw. dzióbek), by stworzyć na policzkach zagłębienia, a następnie nałóż bronzer tuż nad tymi zagłębieniami i rozcieraj kosmetyk w dół i na boki.
- By wyostrzyć owal twarzy, narysuj bronzerem linię wzdłuż krawędzi żuchwy sięgającą od środka brody do ucha, a następnie rozetrzyj ją w kierunku szyi.
- By wyszczuplić nos, narysuj bronzerem dwie pionowe linie na jego bokach, zaczynając na wysokości wewnętrznych kącików oczu, a kończąc tuż nad jego skrzydełkami.
- By delikatnie wyostrzyć sobie rysy twarzy i jeszcze mocniej podkreślić kości policzkowe, nałóż róż na szczyty tych ostatnich i rozetrzyj go w kierunku skroni.
Konturowanie twarzy podłużnej
Konturowanie twarzy podłużnej ma na celu optyczną zmianę jej proporcji przez jej wizualne skrócenie i poszerzenie.
- By optycznie skrócić twarz, nałóż bronzer na środek czoła tuż przy linii włosów oraz na czubek brody, na następnie rozetrzyj kosmetyk – na czole w kierunku włosów, a na brodzie w kierunku szyi.
- By twoje czoło sprawiało wrażenie szerszego, a twarz wydawała się bardziej okrągła nanieś rozświetlacz (matowy, bez połyskujących drobinek) na środek czoła tuż nad miejscem, w którym zaczyna się nos.
- By optycznie poszerzyć twarz nałóż rozświetlacz na szczyty kości policzkowych i rozetrzyj go na bok, w kierunku uszu.
- By twoje policzki sprawiały wrażenie pełniejszych, a twarz wydawała się szersza, uśmiechnij się, a następnie aplikuj róż na najbardziej wystające przy tym grymasie części policzków.
Konturowanie twarzy kwadratowej
Twarz kwadratowa jest kanciasta – rozpoznamy ją przede wszystkim po wydatnym czole i mocnej linii dość szerokiej żuchwy. Celem konturowania twarzy kwadratowej jest przede wszystkim złagodzenie jej rysów, a zwłaszcza optyczne zwężenie charakterystycznej dla niej wydatnej szczęki.
- By optycznie zmniejszyć czoło i uczynić je bardziej zaokrąglonym, narysuj bronzerem pionowe lonie wzdłuż jego boków, tuż przy linii włosów (zacznij trochę powyżej skroni). Możesz też nałożyć trochę matowego rozświetlacza na środek czoła, tuż nad miejscem, w którym zaczynają się brwi.
- By zrównoważyć ostre krawędzie żuchwy, podkreśl kości policzkowe, nakładając bronzer poniżej ich najwyższego punktu, a następnie rozcierając go w dół i w bok. Możesz też aplikować róż na szczyty kości policzkowych i rozetrzeć ten kosmetyk w kierunku skroni.
- By złagodzić mocno zaznaczoną linię szczęki i optycznie wysmuklić dół twarzy, nałóż bronzer wzdłuż linii żuchwy, a następnie rozetrzyj kosmetyk w kierunku szyi.
By efekt konturowania twarzy był trwały, radzimy go utrwalić. W przypadku konturowana na mokro, warto sięgnąć po puder utrwalający i aplikować go przede wszystkim na bronzer nałożony w okolicach strefy T (na czoło, brodę, boki nosa). W utrwaleniu efektów konturowania na sucho pomoże spray utrwalający makijaż.
Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu nt. samoakceptacji pro-aging
Jakie czynniki mają największy wpływ na samoakceptację związaną z wiekiem? Czy jest to genetyka, styl życia, a może przekaz medialny? Pomóż nam dowiedzieć się, dlaczego kobiety coraz częściej korzystają z zabiegów anti-aging.Twój głos jest dla nas bardzo ważny!
