Konturowanie twarzy na mokro może dać naturalny lub spektakularny efekt, w zależności od wyboru kosmetyków i rodzaju aplikacji. Do wykonania takiego makijażu niezbędnych będzie kilka rzeczy: bronzer w kremie, jasny korektor oraz beauty bleander lub pędzle do makijażu. Konturowanie wykorzystuje technikę blasku i cienia. Delikatnie przyciemniamy zagłębienia, które mogą optycznie wysmuklić twarz, np. to pod kośćmi policzkowymi czy podbródek, a rozświetlaczem imitujemy światło, np. na szczycie kości policzkowych. W ten sposób możemy manipulować kształtem twarzy, a dzięki blendowaniu gąbeczką uzyskamy naturalny efekt.

Reklama

Spis treści:

  1. Jaki efekt daje konturowanie twarzy na mokro?
  2. Jak wykonturować twarz na mokro? Poradnik krok po kroku!
  3. Kosmetyki do konturowania na mokro: bronzer, korektor, rozświetlacz i róż

Jaki efekt daje konturowanie twarzy na mokro?

Konturowanie twarzy na mokro ma wiele zalet i daje więcej możliwości niż konturowanie na sucho. Przede wszystkim możemy dopasować efekt do naszych oczekiwań. Z łatwością można wykonać bardzo delikatne konturowanie, które podkreśli rysy naszej twarzy. W przeciwieństwie do suchych produktów pigment mokrych kosmetyków możemy zetrzeć gąbeczką lub pokryć pudrem, który je zmatowi. Mokrymi produktami możemy również całkowicie odmienić kształt naszej twarzy – wyszczuplić ją, podkreślić kości policzkowe, zmniejszyć czoło i nosek.

Plusem konturowania na mokro jest przede wszystkim precyzja. Produkt zostaje nałożony dokładnie w to miejsce, które chcemy ukryć lub uwypuklić. Suchymi produktami do konturowania nie jesteśmy w stanie na przykład precyzyjnie wymodelować nosa. Mokre produkty na to pozwalają, jednocześnie dając miękki efekt – a to dzięki bardzo dużym właściwościom stapiania się z podkładem.

Co więcej, suche kosmetyki mogą zrobić bardzo nieestetyczne plamy pigmentu. Powstają one, gdy suchy kosmetyk nierównomiernie się rozprowadza i przykleja do wilgotnego podkładu, tworząc ciemną plamę. Przy produktach do konturowania na mokro z łatwością również poprawimy małe niedoróbki. Kosmetyk możemy delikatnie rozcierać za pomocą beauty blendera, a nawet palców. Suche produkty przyczepiają się do mokrej bazy i trudno potem w jakikolwiek sposób je rozetrzeć.

Zobacz także
FluxFactory/iStock

Wydawać by się mogło, że konturowanie na mokro jest trudne. Nic bardziej mylnego! Dużo łatwiej prawidłowo wykonturować twarz za pomocą kremowych i płynnych kosmetyków. Trzeba jedynie trochę poćwiczyć.

Minusem tego typu makijaży jest jego pracochłonność. Wykonanie konturowania na mokro wymaga dużo więcej czasu niż klasyczne konturowanie. Dodatkowo łatwo przesadzić z efektem i nadać swojej twarzy nienaturalny wygląd.

Jednakże konturowanie na mokro o wiele więcej wybacza, dlatego jeśli jesteście w takim makijażu początkujące, koniecznie przetestujcie metodę na mokro. Używając zestawów do konturowania lub sztyftów do konturowania, będziecie mogły zaaplikować make-up z łatwością, wyszczuplić twarz i nadać twarzy owalnej lub okrągłej nieco kształtu.

Zobacz także: Hit z TikToka! Ten nowy sposób konturowania daje efekt „liftingu”

Jak wykonturować twarz na mokro? Poradnik krok po kroku!

Jak wykonturować twarz? Wystarczy 7 prostych kroków. Zastosowanie się do tych instrukcji pozwoli wam uzyskać nieskazitelny efekt idealnej cery!

  1. W pierwszym kroku należy odpowiednio przygotować cerę do makijażu. Nakładamy na nią lekki krem, delikatnie go wklepujemy i czekamy około 5 minut, aby kosmetyk dobrze się wchłonął. Pamiętajmy, że sam krem to pielęgnacyjne minimum! A przed makijażem, zwłaszcza makijażem wieczorowym, najlepiej wykonać pełną pielęgnację. Po wchłonięciu kosmetyków możemy nałożyć bazę pod podkład, lecz nie jest obowiązkowy krok. Baza dodatkowo ochroni cerę, wygładzi ją i sprawi, że cera będzie wyglądać jeszcze lepiej. W ten sposób podkreślimy atuty swojej twarzy, nie martwiąc się o rozszerzone pory lub niedoskonałości.
  2. Następnie aplikujemy podkład. Warto zrobić to jak najcieńszą warstwą, aby nie obciążyć skóry dużą ilością kosmetyków o płynnej konsystencji. Dlatego swoją kosmetyczkę zaopatrzmy w produkty o takim kryciu, jakiego oczekujemy, aby nie musieć go budować dodatkowymi warstwami.
  3. Przechodzimy do konturowania korektorem. Być może nakładanie bronzera nie będzie potrzebne! Każda twarz ma inny kształt, więc niekoniecznie nakładamy produkt w te same miejsca. Korektor aplikujemy w miejsca, które chcemy uwypuklić. Najczęściej jest to szczyt nosa, obszar pod oczami, dolne części policzka, środek czoła i brody. Gdy nałożymy korektor w te miejsca, na twarzy już w tym momencie powstanie kontrast, skóra bez korektora będzie ciemniejsza i jednocześnie wyszczuplona. Kosmetyk nakładamy aplikatorem i rozcieramy małym, średnio zbitym pędzlem lub gąbeczką. Już na tym etapie twarz wygląda szczuplej.
  4. Jeśli taki efekt jest dla nas zbyt delikatny, przechodzimy do bronzera w kremie. Nakładamy go na miejsca, które chcemy ukryć/wyszczuplić. Najczęściej nakłada się go pod kości policzkowe, na czole przy linii włosów, w obszarze podbródka, na płatki lub końcówkę nosa. Jeśli mamy dość jasny produkt i robimy delikatny makijaż, możemy go nałożyć i rozetrzeć dwoma palcami. W innym przypadku nakładamy go i rozcieramy dość zbitymi pędzlami – małym do noska, większym do reszty twarzy lub beauty blenderem. Bronzer możemy zastąpić drugim podkładem o ciemniejszym odcieniu.
    Poniżej przedstawiamy grafikę z rozkładem korektora i bronzera w zależności od kształtu twarzy.
GMint/iStock
  • Jeśli używamy różu, również możemy sięgnąć po produkt w kremie. Uzyskamy wtedy mega naturalny i świeży efekt. Wystarczy wklepać odrobinę produktu w centralnej części policzka. Twarz będzie wyglądała dzięki temu świeżo i zdrowo.
  • Cerę możemy dodatkowo rozświetlić połyskującym kosmetykiem. Rozświetlacze w sticku lub w formie kremowej zazwyczaj mają bardziej wilgotne i mniej drobinowe wykończenie. W tej formule wyglądają jeszcze lepiej, zwłaszcza jeśli w końcowym etapie utrwalimy je suchym rozświetlaczem (np. w kamieniu).
  • Ostatni etap to utrwalenie kremowych kosmetyków. Używamy tutaj sypkich produktów, najlepiej sprawdzi się tutaj puder transparentny. W miejsca, gdzie mamy bronzer, możemy utrwalić makijaż bronzerem w kamieniu lub sypkim. W tym przypadku kosmetyki nakładamy puchatym pędzlem, aby nie obciążyć skóry. Jeśli czeka nas wielkie wyjście, możemy wykonać tzw. baking.
  • Zobacz także: Konturowanie twarzy przy użyciu różu - na czym polega draping?

    Kosmetyki do konturowania na mokro: bronzer, korektor, rozświetlacz i róż

    Niezbędne do wykonania konturowania na mokro są oczywiście kosmetyki w kremie lub płynie: korektor i bronzer to podstawa. Jeśli chodzi o korektor, wybieramy kosmetyk o około 2 tony jaśniejszy od koloru naszej skóry. Bronzer powinien mieć chłodny/neutralny odcień. Unikajmy bardzo chłodnych bronzerów, będą wyglądać trupio, zwłaszcza jeśli naturalnie jesteśmy bardzo blade. Z kolei ciepłe odcienie nie nadają się do konturowania, można nimi jedynie ocieplić/opalić skórę.

    Poza bronzerem czy korektorem zestaw do konturowania twarzy powinien obejmować także róż i rozświetlacz. Przy korygowaniu kształtu twarzy sprawdzą się produkty, które dodatkowo dodadzą jej świeżości. Tak rozbudowany zestaw pozwoli uzyskać jeszcze lepszy kontur twarzy, który sprawi, że cera będzie wyglądała naprawdę zjawiskowo!

    Aby precyzyjnie wykonać konturowanie twarzy, niezbędne będą odpowiednie akcesoria do aplikacji kosmetyków. Świetnie sprawdzi się tutaj popularny beauty bledner. Możemy również wykorzystać różnego rodzaju pędzle – klasyczny pędzel do konturowania, kuleczkę do nakładania bronzera na nos lub dość mały, zbity pędzel do rozcierania kosmetyku.

    Reklama

    Popularną formułą kosmetyków na mokro jest stick, czyli sztyft, który ułatwia aplikację. Mając kosmetyk w tej formie, musimy zadbać jedynie o pędzel do blendowania lub gąbeczkę.

    Reklama
    Reklama
    Reklama