Reklama

Opadająca powieka nie jest schorzeniem typowym dla ludzi starszych. Dotyczy również osób w młodym wieku, a nawet dzieci. Łatwo ją rozpoznać. Sprawia wrażenie wpół zamkniętego, nieco przymrużonego oka, które pozostaje przez to asymetryczne względem drugiego. To powoduje, że wydajemy się bardziej poważne, smutne, ale też starsze niż jesteśmy w rzeczywistości. Opadająca powieka nie jest jednak uciążliwa wyłącznie ze względów estetycznych. Z czasem może przekształcić się w schorzenie zwane "leniwym okiem".

Reklama

Opadająca powieka – przyczyny

Opadająca powieka ma wiele przyczyn. Jedną z nich są niestety geny. Jeśli w naszej rodzinie defekt ten jest częstym problemem, musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie skóra na powiece może zacząć nam opadać. Do bezpośrednich przyczyn powstawania opadającej powieki mogą należeć:

  • zaburzenia funkcji mięśnia odpowiadającego za podnoszenie powieki,
  • nagły spadek wagi (zanikanie cienkiej warstwy tłuszczu pod powieką),
  • obciążenie powieki np. przez obrzęki,
  • uszkodzenie nerwów,
  • zespół Hornera,
  • stres,
  • zła pielęgnacja,
  • starzenie się skóry i jej nadmiar (utrata jędrności, powstawanie fałd i gromadzenie się skóry),
  • cukrzyca,
  • zmiany nowotworowe.

Makijaż przy opadającej powiece

Makijaż ukryje opadającą powiekę? Tak, jednak tylko w sytuacji, kiedy jest to delikatne opadanie, które nie pogarsza widzenia i nie wpływa na jego komfort. Dodatkowo, musi być odpowiednio dopasowany, żeby ukryć, a nie uwidocznić różnicę w poziomie uchylenia powiek. Nakładany przez kobietę cień powinien wychodzić poza linię załamania powieki i nieco dalej niż koniec oka. Rysowana kreska powinna natomiast być cienka i od momentu załamania powieki, iść ku górze. Stosując ciemne cienie pamiętaj, żeby nie nakładać ich na całą powierzchnię powieki – to sprawi, że oko będzie optycznie mniejsze, a efekt opadającej powieki się pogłębi. To samo dotyczy kredki. Jeśli chcesz ukryć opadającą powiekę, nic nie zrobi tego lepiej niż rzęsy. Możesz zdecydować się na ich przedłużanie, zastosować odżywki, które zregenerują i przyspieszą ich porost (z rozwagą) lub mocniej niż dotąd tuszować swoje rzęsy.

Reklama

Opadająca powieka – co zrobić?

PielęgnacjaSposobem na opadającą powiekę mogą być kremy i produkty silnie liftingujące. Zdadzą one egzamin w sytuacji, kiedy przyczyną powstawania problemu jest starzenie się skóry. Niemniej jednak prawidłowe i częste nawilżanie suchej skóry powiek jest ważnym elementem pielęgnacji. Dodatkowo, kondycję skóry oczu mogą poprawić regularne masaże. Do masażu możemy użyć siły własnych palców, ale również urządzeń dostępnych na rynku. Niektóre z nich emitują mikrowibracje i wstrzykują kwas hialuronowy.Ćwiczenia na opadające powieki1. Utrzymując głowę w bezruchu, spójrz w górę, jak najdalej poprawisz. Nie marszcz przy tym brwi ani czoła. Utrzymaj wzrok w tym miejscu przez 10 sekund i powoli zamknij oczy. Powtórz ćwiczenie kilka razy.2. Otwieraj szeroko oczy, bez marszczenia czoła. Utrzymaj je otwarte jak najszerzej przez 10 sekund, a później zamknij. Powtórz ćwiczenie 5 razy.3. Stań przed lustrem i palcami wyznacz dwa punkty na twarzy. Nad okiem, bezpośrednio na środku łuku brwiowego i pod okiem (na granicy oczodołu). Naciśnij jednocześnie oba punkty palcami (mogą być tej samej ręki np. wskazującym i środkowym) i trzymaj skórę w ucisku przez ok. pół minuty, zwiększając z czasem siłę parcia palcami na skórę. Następnie zwolnij palce i powtórz ćwiczenie na opadające powieki jeszcze trzy razy.4. Zrób skośne oczy, opierając palce w punktach znajdujących się ok. 1 cm od zewnętrznych kącików oczu. Utrzymuj oczy w tej pozycji przez ok 5 sekund. Rozluźnij palce i wykonaj powtórzenie 10 razy.Zabieg na opadającą powiekęIstnieje kilka możliwości ratunku opadającej powieki za pomocą zabiegów chirurgii i medycyny estetycznej. Najpopularniejszą z nich jest blefaroplastyka – zabieg polegający na wycięciu nadmiaru skóry z powieki, gdzie blizny umiejscowione są w częściach powieki, które ulegają naturalnym zagięciom, przez co są mniej widoczne. Po zabiegu oko dochodzi do siebie po około 3 tygodniach. Operacja plastyczna przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Opadająca powieka nie zostanie zoperowana w przypadku wystąpienia przeciwwskazań w postaci cukrzycy, nadciśnienia, nadczynności tarczycy, czy chorób serca.Plasma IQ jest drugim z często stosowanych, jednak tym razem bezinwazyjnych zabiegów na opadającą powiekę. Polega ona na zbliżeniu igły urządzenia do powierzchni skóry i wytworzeniu mikrowiązki plazmy, która wytwarza się w wyniku jonizacji gazów z powietrza. To powoduje mikrokurczenie się skóry. Zabieg na opadającą powiekę przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu kremem.Zobacz także: Jak powiększyć optycznie oko?Źródło zdjęcia głównego: Soroush Karimi / Unsplash

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane