Jak nakładać korektor - gdzie nakładać korektor rozświetlający oraz jak ukryć cienie i niedoskonałości
Jak nakładać korektor, żeby nie zrobić sobie krzywdy - podpowiadamy sprawdzone techniki, jak nakładać korektor pod oczy, żeby nie podkreślić zmarszczek i zakryć zasinienia, a jak nałożony korektor ukryje niedoskonałości.

Jak nakładać korektor, aby wyszczuplić twarz, a gdzie żeby ukryć cienie, ale nie rozjaśnić nadmiernie środka twarzy? Drobne niuanse w nakładaniu korektora sprawiają, że makijaż prezentuje się jeszcze lepiej. Możesz nim zatuszować cienie, wypryski i przebarwienia, a jednocześnie uwydatnić zmarszczki. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego koloru, umiar, a także miejsce aplikacji - z nami dowiesz się, jak nakładać korektor w poprawny sposób.
Spis treści:
- Gdzie nakładać korektor rozświetlający, a gdzie kryjące korektory
- Jak wybrać najlepszy korektor i rodzaj korektora
- Jak dobrać kolor korektora
- Jak nakładać korektor pod oczy, żeby ukryć cienie pod oczami
- Jak aplikować korektor na zmarszczki
- Jak konturować twarz z pomocą korektora
Gdzie nakładać korektor rozświetlający, a gdzie kryjące korektory
Korektor rozświetlający nakładamy na te partie twarzy, które chcemy, żeby były lepiej wyeksponowane i rozjaśnione. Dotyczy to głównie okolicy oczu, jak również szczytu nosa, policzków, środka czoła czy łuku kupidyna. Jasny korektor o właściwościach rozświetlających ma pomóc nam wykonturować twarz, a przy okazji ukryć jej mankamenty takie jak cienie pod oczami czy nierówny koloryt. Mocno kryjący korektor możemy użyć w podobny sposób, o ile jednak ma jasny odcień i jest dość rzadki - tylko wtedy dobrze połączy się z podkładem. Z reguły jednak kryjące korektory stosuje się, aby przykryć niedoskonałości skóry i poprawić krycie podkładu. Dlatego powszechnie korektory nakłada się jednocześnie dwa, szczególnie jeśli to makijaż okolicznościowy czy ślubnym. Na co dzień wystarczy ci jeden dobry korektor, o ile tylko nie masz wielu zmian na skórze, a odcień korektora zostanie odpowiednio dobrany.
Jak wybrać najlepszy korektor i rodzaj korektora
Korektory do twarzy dość szeroka grupa kosmetyków, a nie jeden produkt, który służy do przykrywania niedoskonałości skóry. Choć jego nazwa wzięła się z jego funkcji 'wymazywania', w rzeczywistości ten kolorowy kosmetyk może także podkreślać lub uwypuklać partie twarzy. Dlatego korektory możemy podzielić na:
- korektory rozświetlające (często o właściwościach nawilżających)
- korektory kryjące, o satynowym lub matowym wykończeniu)
- korektory kolorowe - różowe, fioletowe i zielone (gaszą zaczerwienia, zasinienia)
Najlepiej mieć w swojej kosmetyczce dwa rodzaje korektorów i stosować je jednocześnie. Inny kosmetyk nałożymy pod oczy, a innego użyjemy do ukrywania blizn i przebarwień. Przy wyborze najlepszego korektora warto kierować się jego dobrą opinią, wysoką trwałością i najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Dobrze, jeśli kosmetyk rozświetlający został wzbogacony o składniki nawilżające, z kolei przy wyborze korektora kryjącego, warto zwrócić uwagę czy zastyga, czy nie ciastkuje się i nie zbiera się w załamaniach skóry.
Jak dobrać kolor korektora
Korektory o różnych funkcjach, różnić się będą też kolorem. Co do zasady, korektor w okolice oczu powinien być ton jaśniejszy od koloru skóry. Nie należy jednak przesadzać w żadną stronę i wybrać korektor pasujący do twojego tonu skóry, ale nieco bledszy niż nasz podkład. Z kolei korektor, którym chcesz budować krycie, powinien być maksymalnie zbliżony do koloru cery. Jeśli do zakrycia niedoskonałości skóry użyjesz zbyt jasnego korektora, to tylko uwidocznimy bardziej zmianę.
Jak nakładać korektor pod oczy, żeby ukryć cienie pod oczami
Z reguły wizażystki nakładają korektor pod oczy na podkład i my również trzymamy się tej zasady. Wtedy dokładnie wiemy, ile kosmetyku kryjącego cienie potrzebujemy. Jednak jeszcze przed aplikacją korektora, musimy zadbać o dobre nawilżenie okolicy oczu - tylko wtedy mamy pewność, że kosmetyk nie osadzi się na zmarszczkach i nie podkreśli kurzych łapek.

Długo panowało przekonanie, że jasny korektor powinno aplikować się w tak zwany trójkąt - na szerokości oka, aż do skrzydełka nosa. Dziś coraz częściej odchodzi się od tej metody, bo tak nałożony korektor wygląda ciężko i zbyt mocno rozjaśnia skórę wokół oczu. Jak więc nakładać korektor, aby ukryć cienie i upiększyć twarz? O wiele lepiej sprawdza się metoda, w której aplikatorem robimy niedługą linię tuż pod okiem, a drugą w zewnętrznym kąciku oka, a całość delikatnie blendujemy do zewnątrz twarzy.
Jak aplikować korektor na zmarszczki
Im mniej tym lepiej - tą zasadą powinnaś się kierować przy używaniu korektora, szczególnie na skórę pod oczami. Wystarczy niewielką ilość nanieść na okolicę, którą chcesz ukryć, aby zniwelować cienie czy naczynka, a przy tym nie podkreślić dodatkowo zmarszczek. To samo tyczy się korektorów przeciwzmarszczkowych, które mają za zadanie wypełnić skórę - wcale więcej kosmetyk nie spowoduje jego lepsze działanie, a jedynie zwiększy ryzyko na 'ciastkowanie się' produktu i jego zbieranie w załamaniach. Najlepiej zaaplikować produktów palcami - ciepło ciała lepiej 'wtłoczy' kosmetyk w skórę. Dobrze sprawdzi się także płaski, niewielki pędzelek.
Jak konturować twarz z pomocą korektora
Konturowanie twarzy to nie tylko bronzer, podczas wykonywania tej techniki makijażu koniecznie musimy sięgnąć po jasny korektor, którym dla kontrastu uwypuklimy partie twarzy, takie jak szczyty policzków czy łuk kupidyna. Przykładowo prosty trik, aby nieco wyszczuplić nos to nałożenie odrobiny jasnego korektora wzdłuż jego szczytu. Jeśli zrobić to precyzyjnie, nie będziesz potrzebować nawet bronzera, bo odbicie światła sprytnie wykonturuje nos. Odrobinę korektora warto także nałożyć do wewnętrznego kącika oka, aby je otworzyć, a także niewielką ilość korektora nanieść na łuk brwiowy.

Spójrz na powyższą grafikę, która jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jak konturować twarz korektorem.