Budowa paznokcia - z jakich części zbudowany jest paznokieć i jak o nie dbać?
Budowa paznokcia jest dość złożona. Paznokieć składa się bowiem z kilku części i około 100 warstw! Każda część paznokcia ma swoje zadanie. Jeśli więc odpowiednio o nie nie zadbamy, będą łatwo ulegać zniszczeniom, rozdwajać się i deformować. W najgorszym przypadku niezbędna będzie pomoc chirurgiczna.

- Aneta Zygmuntowicz
Budowa paznokcia zarówno pod względem anatomicznym i chemicznym ma bardzo duże znaczenie w pielęgnacji. Aby paznokcie były mocne i zdrowe, należy o nie dbać zarówno od zewnątrz za pomocą olejków i odżywek, jak i od wewnątrz poprzez suplementację.
Anatomiczna budowa paznokcia
Paznokieć pod względem anatomicznym składa się z:
- płytki,
- łożyska,
- macierzy,
- obłoczka,
- wolnego brzegu,
- wału i obrąbka.

Płytka paznokcia
Płytka paznokcia to twarda powłoka paznokcia zbudowana z kreatyny, które jednocześnie jest jego największą częścią. Składa się z trzech warstw:
- grzbietowej - ściśle ułożone zrogowaciałe komórki,
- pośredniej - luźno ułożone zrogowaciałe komórki,
- wewnętrznej - komórki nabłonka.
To właśnie ta część paznokcia jest najbardziej podatna na uszkodzenia. Warto regularnie stosować odżywki i olejki do paznokci, aby była błyszcząca i bardziej odporna. Duże znaczenie ma również prawidłowe wykonywanie manicure - często stosowanie acetonu, przepiłowanie płytki, zbyt długie moczenie może doprowadzić do jej osłabienia.
Łożysko paznokcia
Łożysko znajduje się między naskórkiem oraz płytką paznokcia, łącząc te dwie jego części. Odpowiedzialne jest przede wszystkim za przenoszenie substancji odżywczych, które umożliwiają prawidłowy wzrost paznokcia, a także wpływają na jego kondycje.
Świetnym sposobem na pielęgnację tej części jest wsmarowywanie w nią naturalnych olejków roślinnych, na przykład oliwy z oliwek czy oleju arganowego. Nie zapominajmy również o tym, by delikatnie usuwać skórki, aby nie uszkodzić macierzy.
Macierz paznokcia
Macierz paznokcia to jego żywa część znajdująca się u samej podstawy, będąca zakończeniem łożyska. Jest to miejsce, gdzie powstaje paznokieć oraz komórki łożyska paznokcia i w którym rośnie płytka paznokcia. Macierz zbudowany jest z części grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej.
O macierz należy dbać dokładnie tak samo, jak o łożysko. Uszkodzenie macierzy paznokcia grozi poważnymi konsekwencjami, a nawet potrzebą ingerencji chirurgicznej.
Obłoczek paznokcia
Obłoczek paznokci półokrąg o mleczno-białym odcieniu, który łączy płytkę z macierzą. Ze względu na to, że nie przylega dokładnie do macierzy, jest jaśniejszy niż płytka. Brak obłoczka może oznaczać, że oznaczać stan chorobowy paznokci.
Obłoczek to część płytki paznokcia, dlatego zasady pielęgnacji są takie same.
Wolny brzeg paznokcia
Wolny brzeg paznokcia to jego najbardziej odstająca część płytki, która nie przylega do naskórka.
Podstawą pielęgnacji tej części paznokcia jest prawidłowe piłowanie płytki i wybór dobrego pilniczka. Piłowanie metalowym pilniczkiem w obie strony to najłatwiejszy sposób na rozdwajanie się paznokci!
Wał i obrąbek naskórkowy paznokcia
Wał paznokcia to warstwa skóry, której zadaniem jest utrzymanie płytki, z kolei obrąbek naskórkowy to skórki odchodzące z wałów paznokciowych, które chronią przed drobnoustrojami.
Do pielęgnacji tych części paznokcia najlepiej sprawdzą się kremy do dłoni, naturalne oleje i specjalne preparaty do skórek. Pamiętajmy również o sterylizacji narzędzi przed usuwaniem naskórka, tak by nie wdało się zakażenie.
Chemiczna budowa paznokcia
Paznokieć w większości zbudowany jest z keratyny, która jest również składnikiem budulcowym włosów. Keratyna z kolei składa się z:
- argininy,
- siarki,
- aminokwasów siarkowych,
- żelaza,
- fosforu,
- wapnia,
- wody.
Odpowiednie suplementowanie tych składników, sprawi że nasze paznokcie będą mocne i piękne!