klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
ból paznokcia przy uszkodzonej macierzy paznokcia
Manicure

Uszkodzona macierz paznokcia - przyczyny, objawy, leczenie

Uszkodzona macierz paznokcia to najczęściej wynik urazy mechanicznego, ale również nieprawidłowo wykonanych zabiegów kosmetycznych. Może ona skutkować zatrzymaniem wzrostu paznokci, deformacjami i bólem. Sprawdźcie, czym jest macierz paznokcia i jak leczyć jego uszkodzenie.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 21, 2020

Macierz paznokcia to najważniejsza jego część, która odpowiada za tworzenie płytki. Niestety jej uszkodzenie może się skończyć koniecznością wykonania zabiegu rekonstrukcji paznokcia. Bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja, jeśli wykonamy zabieg zbyt późno, paznokieć może już zawsze ulegać deformacjom!

Natalia Siwiec zapowiedziała, że ma na Dodę haka! Teraz wiadomo, o co chodzi

Czym jest macierz paznokcia?

Macierz paznokcia to jego żywa część znajdująca się u samej podstawy, pod naskórkiem oraz skórą właściwą. Głównym materiałem tworzącym macierz jest keratyna. Jest to miejsce, gdzie powstaje paznokieć oraz komórki łożyska paznokcia i w którym rośnie płytka paznokcia.  Macierz zbudowany jest z części grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej.

Przyczyny uszkodzonej macierzy paznokcia

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia macierzy jest jej uraz. Modne uderzenie w paznokieć, czy przytrzaśnięcie może się skończyć nie tylko jego złamaniem, pęknięciem, ale również uszkodzeniem miejsca , w którym powstaje płytka. Uraz musi być na tyle silny, aby powstał krwiak pod płytką.

Uwaga! Do uszkodzenia macierzy może również dojść przy wykonywaniu manicure, szczególnie przy zbyt głębokim wycinaniu skórek.

Objawy uszkodzonej macierzy paznokcie

Wyróżniamy kilka objawów, które mogą wskazywać na uszkodzenia macierzy paznokcia:

  • przestaje on rosnąć lub rośnie bardzo powoli,
  • na płytce pojawiają się deformacje,
  • dokucza nam ból,
  • niekiedy może wydzielać się ropa.

Warto jednak pamiętać, że mogą to być objawy innych chorób paznokci, na przykład może być to zakażenie bakteryjne. Dlatego właśnie niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który odpowiednio zdiagnozuje stan choroby i wprowadzi odpowiednie leczenie.

Uszkodzona macierz paznokcia - jak leczyć?

Leczenie dobrane przez lekarza zależne jest od stopnia uszkodzenia paznokcia. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie miejscowych środków antyseptycznych, które zapobiegną zakażeniu. Zazwyczaj zakłada się specjalne klamry stabilizujące paznokieć, takie jak w przypadku wrastających paznokci

Niestety, niekiedy niezbędna jest chirurgiczna rekonstrukcja paznokcia. Zabieg polega na usunięciu uszkodzonej część paznokcia oraz wyszlifowaniu płytki i pobudzeniu łożyska. Następnie paznokieć jest uzupełniony za pomocą akrylu, żelu lub protezy. Pełna regeneracja paznokcia po takim zabiegu trwa zazwyczaj minimum kilka miesięcy. Bardzo duże znaczenie ma tutaj czas, największe szanse na zupełne odbudowanie paznokcia są w momencie, kiedy zabieg wykonany jest przez pierwsze 24 godziny po urazie. W innym przypadku odrastający paznokieć może ulegać deformacjom.

Komentarze
sine paznokcie
iStock
Pielęgnacja Sine paznokcie - przyczyny, leczenie, pielęgnacja
Sine paznokci mogą być wynikiem chorób, uszkodzeń mechanicznych lub nieodpowiednio wykonywanego manicure. Sprawdźcie, jakie mogą być dokładne przyczyny fioletowego odcienia paznokci i jak je zwalczać.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 19, 2020

Sine paznokcie to bardzo poważna sprawa, której nie można bagatelizować. Może to być bowiem oznaka sinicy, na której powstawanie wpływa wiele poważnych chorób. Przy tym problemie należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który wykona badania i wprowadzi odpowiednie leczenie. Sine paznokcie u rąk Sine paznokcie najczęściej są objawem choroby sinicy . Jest to fioletowe zabarwienie, które najczęściej pojawia się właśnie na paznokciach, a niekiedy również na ustach oraz na twarzy. Pojawia się ona najczęściej w wyniku zbyt małej ilości tlenu w krwi lub narządach lub przy spowolnieniu przepływu krwi. Przyczyny sinicy są bezpośrednio związane z poważnymi chorobami , takimi jak: choroby i niewydolność serca, problemy z układem oddechowym, zaburzenia układu krążeniowego, choroby naczyń krwionośnych, przekrwienie, zakrzepy, wysokie ciśnienie. Czasami delikatny fioletowy odcień może się pojawić na skutek stosowania ciemnych lakierów bez wcześniejszego użycia bazy . Barwniki zawarte w lakierze wnikają z płytkę paznokcia i zmieniają jej kolor.  Sine paznokcie u nóg Sine paznokcie mogą być również spowodowane urazami mechanicznymi . Taki kolor zabarwienia to krwiak, który pojawia się pod paznokciem. Najczęściej jest to wynik mocnego uderzenia lub noszenia niewygodnych, zbyt małych butów . Zsinieniu paznokci w tym przypadku towarzyszy często ból. Po jakimś czasie paznokieć może zejść, a powstanie nowego potrwa nawet kilka tygodni lub miesięcy. Leczenie i pielęgnacja sinych paznokci Pojawienie się sinych paznokci u rąk lub u nóg należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem . Może się bowiem okazać, że przyczyną jest tutaj poważna choroba! Lekarz wprowadzi odpowiednie leczenie, które...

Przeczytaj
prążki na paznokciach
iStock
Pielęgnacja Prążki na paznokciach - co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Prążki na paznokciach mogą być objawem chorób, niedoborów, a także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę. Wyróżniamy poprzeczne prążki na paznokciach i pionowe prążki na paznokciach, które mogą mieć zupełnie odmienne znaczenie.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 04, 2020

Usunięcie prążków na paznokciach nie jest łatwe. Musimy tutaj zadziałać na przyczynę problemu, a nie sam objaw. Warto trzymać się kilka zasad, które zabezpieczą naszą płytkę przed zniszczeniem, a także stosować naturalne oleje i odżywki do paznokci. Pionowe prążki na paznokciach Pionowe prążki na paznokciach to problem, który może wynikać z wielu przyczyn. Nie chodzi tutaj jedynie  o aspekt estetyczny, może to być bowiem oznaka chorób lub niedoborów w naszym organizmie. Zdrowa płytka paznokcia powinna być gładka, więc bruzdy czy prążki na paznokciach są oznaką jakiejś nieprawidłowości. Pionowe prążki często pojawiają się u osób starszych, u których występuje zaburzenie rogowacenia płytki, lecz nie tylko. Mogą być one objawem chorób, które dotykają zarówno osoby młodsze, jak i starsze, takich jak: choroby układu pokarmowego,  niedoczynność tarczycy, odwodnieniem organizmu, zaburzenia hormonalne,  choroby związane z metabolizmem, łuszczyca , łysienie plackowate. Innym częstym powodem występowania tego typu zmian na paznokciach są niedobory w organizmie. W tym przypadku może to być za niski poziom cynku, magnezu i wapnia. Poprzeczne prążki na paznokciach Poprzeczne bruzdy na paznokciach również mogą być objawem chorób i niedoborów, ale także nieprawidłowej pielęgnacji i dbałości o płytkę. Częste moczenie dłoni podczas mycia naczyń i sprzątanie chemicznymi detergentami bez rękawiczek naraża nasze paznokcie na uszkodzenia i znaczne osłabienie płytki. Może być to także następstwo bardzo częstego malowania paznokci i używania zmywaczy , szczególnie tych na bazie acetonu. Poprzeczne prążki mogą być objawem tych samych chorób, co w przypadku...

Przeczytaj
regeneracja zniszczonych paznokci
iStock
Manicure Jak zregenerować zniszczone paznokcie?
Nasze paznokcie często są bardzo zniszczone po hybrydzie, przedłużaniu żelem czy tipsach. Jak zregenerować zniszczone paznokcie? Najlepsze domowe sposoby - witaminy na paznokcie, detox manicure, olejowanie paznokci.
Aneta Zygmuntowicz
październik 02, 2020

Istnieje kilka czynników, które wpływają na pogorszenie kondycji naszych paznokci. Są to przede wszystkim niedobory witamin i składników mineralnych, czynniki zewnętrzne, na przykład uszkodzenia po przedłużaniu oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Aby zregenerować płytkę paznokcia, przede wszystkim należy unikać tego, co im szkodzi. Bardzo ważna jest dieta bogata w witaminy na paznokcie, takie jak witamina A, witaminy z grupy B czy biotyna. Przez 2-3 tygodnie powinniśmy nie malować i nie przedłużać paznokci, zamiast tego codziennie smarować je olejkiem rycynowym, oliwą z oliwek lub naturalną odżywką. Jak zregenerować paznokcie po hybrydzie, żelu, tipsach? Najważniejszym aspektem w regeneracji paznokci jest unikanie czynników, które negatywnie wpływają na płytkę. Paznokcie bardzo się niszczą pod wpływem regularnego przedłużania, malowania i zdejmowania paznokci. Bardzo duży wpływ na ich kondycję mają również niedobory witamin i składników mineralnych. Oprócz tego warto unikać używek, stresu oraz stosowania silnych detergentów bez rękawiczek. Detox manicure Przerwa w malowaniu i przedłużaniu paznokci to podstawa procesu regeneracji. Przez 2-3 tygodnie warto wykonywać jedynie klasyczny manicure, ale nie malować paznokci, a tym bardziej nie używać hybryd, żelu lub tipsów . Regularne przedłużanie paznokci , traktowanie ich acetonem, frezarką czy nawet zmywaczem do paznokci ma bardzo negatywny wpływ na ich kondycję i niszczą strukturę płytki. Witaminy na zniszczone paznokcie Bardzo duży wpływ na wygląd naszych paznokci ma zdrowa i urozmaicona dieta. Jeśli w naszym organizmie brakuje witamin i składników mineralnych, organizm przestaje funkcjonować prawidłowo i od razu odbija się to na naszej urodzie. Niekiedy bardzo trudno jest samodzielnie ułożyć taką...

Przeczytaj