
Uszkodzona macierz paznokcia - przyczyny, objawy, leczenie
Macierz paznokcia to najważniejsza jego część, która odpowiada za tworzenie płytki. Niestety jej uszkodzenie może się skończyć koniecznością wykonania zabiegu rekonstrukcji paznokcia. Bardzo ważna jest jak najszybsza reakcja, jeśli wykonamy zabieg zbyt późno, paznokieć może już zawsze ulegać deformacjom!
Czym jest macierz paznokcia?
Macierz paznokcia to jego żywa część znajdująca się u samej podstawy, pod naskórkiem oraz skórą właściwą. Głównym materiałem tworzącym macierz jest keratyna. Jest to miejsce, gdzie powstaje paznokieć oraz komórki łożyska paznokcia i w którym rośnie płytka paznokcia. Macierz zbudowany jest z części grzbietowej, pośredniej i wewnętrznej.
Przyczyny uszkodzonej macierzy paznokcia
Najczęstszą przyczyną uszkodzenia macierzy jest jej uraz. Modne uderzenie w paznokieć, czy przytrzaśnięcie może się skończyć nie tylko jego złamaniem, pęknięciem, ale również uszkodzeniem miejsca , w którym powstaje płytka. Uraz musi być na tyle silny, aby powstał krwiak pod płytką.
Uwaga! Do uszkodzenia macierzy może również dojść przy wykonywaniu manicure, szczególnie przy zbyt głębokim wycinaniu skórek.
Objawy uszkodzonej macierzy paznokcie
Wyróżniamy kilka objawów, które mogą wskazywać na uszkodzenia macierzy paznokcia:
- przestaje on rosnąć lub rośnie bardzo powoli,
- na płytce pojawiają się deformacje,
- dokucza nam ból,
- niekiedy może wydzielać się ropa.
Warto jednak pamiętać, że mogą to być objawy innych chorób paznokci, na przykład może być to zakażenie bakteryjne. Dlatego właśnie niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który odpowiednio zdiagnozuje stan choroby i wprowadzi odpowiednie leczenie.
Uszkodzona macierz paznokcia - jak leczyć?
Leczenie dobrane przez lekarza zależne jest od stopnia uszkodzenia paznokcia. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie miejscowych środków antyseptycznych, które zapobiegną zakażeniu. Zazwyczaj zakłada się specjalne klamry stabilizujące paznokieć, takie jak w przypadku wrastających paznokci.
Niestety, niekiedy niezbędna jest chirurgiczna rekonstrukcja paznokcia. Zabieg polega na usunięciu uszkodzonej część paznokcia oraz wyszlifowaniu płytki i pobudzeniu łożyska. Następnie paznokieć jest uzupełniony za pomocą akrylu, żelu lub protezy. Pełna regeneracja paznokcia po takim zabiegu trwa zazwyczaj minimum kilka miesięcy. Bardzo duże znaczenie ma tutaj czas, największe szanse na zupełne odbudowanie paznokcia są w momencie, kiedy zabieg wykonany jest przez pierwsze 24 godziny po urazie. W innym przypadku odrastający paznokieć może ulegać deformacjom.