Grzybica paznokci - objawy i leczenie
Grzybica paznokci to uciążliwa choroba, która - nieleczona - może mieć poważne konsekwencje. Może doprowadzić do trwałej utraty paznokcia lub przerodzić się w cellulitis.

Grzybica stała się tak powszechną dolegliwością, że lekarze coraz częściej mówią o jej epidemii. Jedną z bardziej "popularnych" postaci zakażenia grzybami chorobotwórczymi jest grzybica paznokci. Częściej pojawia się ona na paznokciach u stóp i bardziej narażeni na nią są mężczyźni. W początkowym stadium choroba może umknąć naszej uwadze, warto jednak nauczyć się rozpoznawać jej pierwsze objawy. Bo nieleczona grzybica paznokci może prowadzić to niebezpiecznych powikłań.

Grzybica paznokci - przyczyny
Grzybicą paznokci można się zarazić na basenie, podczas zabiegu pedicure lub manicure, czy nawet mierząc buty w sklepie. Niektórzy mają predyspozycje do zachorowania na tę chorobę. Bardziej narażone na nią są osoby o obniżonej odporności - cierpiące na choroby autoimmunologiczne, stosujących leki hormonalne, steroidowe lub antybiotyki.Ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci zwiększa także cukrzyca, otyłość oraz zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu, które występuje na przykład przy nadczynności lub niedoczynności tarczycy oraz przy schorzeniach nadnerczy.
Grzybica paznokci - objawy
Pierwsze objawy grzybicy paznokci są dość subtelne. Choroba zaczyna się zwykle od zmiany koloru płytki paznokcia, która staje się żółta, biała lub wyraźnie ciemnieje. Następnie dochodzi do jej pogrubienia. Zakażony paznokieć odkształca się, rozwarstwia i staje się kruchy. Pod paznokciem gromadzą się złogi grzybicze i zaczyna on brzydko pachnieć. Dochodzi do zapalenia wałów paznokciowych (skóry wokół paznokci), pojawia się ból, a w końcu paznokieć odkleja się od łożyska.
Grzybica paznokci leczenie
Na wczesnym etapie choroby można podjąć próbę jej samodzielnego leczenia. Grzybicę paznokci leczymy w domu, stosując preparaty dostępne w drogeriach (np. Scholl lub Undofen) lub w aptece bez recepty (np. Mycosan lub Ciclolack).
Te sztyfty, spreje, maści lub specjalne lakiery pozwalają na wyleczenie wcześnie rozpoznanego zakażenia grzybiczego w ciągu kilku tygodni. Można też moczyć dłonie lub stopy z zakażonymi paznokciami w roztworze rumianku i smarować zmiany chorobowe olejkiem herbacianym.W sytuacji, gdy płytka paznokcia jest już mocno zmieniona lub choroba "rozniosła" się, pojawiając się na sąsiednich palcach, konieczna jest interwencja lekarza. Z grzybicą paznokci zgłaszamy się do dermatologa. Lekarz może pobrać materiał do badania mikrobiologicznego, czyli fragmenty płytki paznokcia lub zgromadzonych pod nim złogów. Badanie pozwoli stwierdzić, z jakim konkretnie rodzajem grzyba mamy do czynienia i dobrać odpowiednie leki.Zwykle w leczeniu grzybicy paznokci stosowane są leki miejscowe na receptę (np. Canespor Onychoset z bifonazolem i mocznikiem). Ale w poważniejszych przypadkach stosuje się także leczenie ogólnoustrojowe i pacjent przyjmuje leki doustne - itrakonazol lub flukonazol.Zobacz także: Łojotokowe zapalenie skóry – leczenie, kosmetyki, dietaKażdemu leczeniu grzybicy musi towarzyszyć zachowanie rygorystycznej higieny. W przypadku grzybicy paznokci stóp należy często zmieniać skarpetki i dezynfekować obuwie. Zdjęcie główne: iStock