Pedicure leczniczy – na czym polega, cena, efekty [Zdjęcia]
Pedicure leczniczy pozwala na uporanie się z takimi problemami jak odciski, pękające pięty czy wrastające paznokcie. Warto wykonywać go również profilaktycznie, szczególnie jeśli często nosicie wysokie obcasy, biegacie bądź zmagacie się z cukrzycą. Sprawdźcie, czym pedicure leczniczy różni się od kosmetycznego, jak przebiega zabieg i ile kosztuje.

- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Pedicure leczniczy, inaczej pedicure podologiczny, nie jest wykonywany przez kosmetyczkę, lecz podologa. Celem zabiegu jest nie tylko upiększenie stóp, ale przede wszystkim usunięcie zmian w ich obrębie, które powodują ból czy dyskomfort podczas chodzenia. Zwykle już jedna wizyta u specjalisty wystarczy, żeby uzyskać oczekiwany efekt.
Spis treści:
- Co to jest pedicure leczniczy?
- Komu polecany jest pedicure leczniczy?
- Pedicure leczniczy krok po kroku
- Czy pedicure leczniczy boli?
- Pedicure leczniczy – efekty przed i po
- Pielęgnacja stóp po pedicure leczniczym
- Pedicure leczniczy – cena
- Przeciwwskazania do pedicure leczniczego
Co to jest pedicure leczniczy?
Pedicure leczniczy to zabieg, który polega na kompleksowej pielęgnacji stóp i paznokci, ze szczególnym uwzględnieniem występujących w ich obrębie zmian i nieprawidłowości. Może to być tzw. podstawowy zabieg podologiczny, podczas którego specjalista opiłowuje i wyrównuje paznokcie, opracowuje wały okołopaznokciowe, usuwa zrogowaciały naskórek i wygładza pięty.
Pedicure leczniczy może jednak obejmować również bardziej zaawansowane czynności, które związane są z usuwaniem znajdujących się w obrębie stóp zmian. W tym celu specjalista podolog może sięgać po takie narzędzia do pedicure leczniczego jak frezarka, skalpel czy dłuto. Nieraz są one niezbędne, żeby pozbyć się głębokich odcisków czy twardych zrogowaceń.
Komu polecany jest pedicure leczniczy?
Pedicure podologiczny może być zarówno zabiegiem leczniczym, jak i profilaktycznym. Warto wykonywać go zapobiegawczo, jeśli z różnych powodów stopy narażone są na większe obciążenia, deformacje czy infekcje grzybicze. Pedicure leczniczy wskazany jest więc między innymi w przypadku:
- nadwagi i otyłości;
- ciąży – nie tylko powoduje wzrost obciążenia stóp, ale też rosnący brzuszek utrudnia samodzielne zadbanie o stopy;
- cukrzycy – pedicure leczniczy może stanowić profilaktykę tzw. stopy cukrzycowej;
- intensywnej aktywności fizycznej, biegania, korzystania z basenów;
- deformacji i wad stóp, takich jak płaskostopie czy koślawość paluchów;
- częstego noszenia butów na wysokim obcasie;
- pracy wymagającej spędzania wielu godzin w pozycji stojącej;
- starszych osób.
Na zabieg pedicure leczniczego najczęściej jednak decydują się osoby, u których już pojawiły się dokuczliwe zmiany. Z większością z nich kosmetyczka nie jest w stanie sobie poradzić i niezbędna jest pomoc podologa. Są to:
- odciski, nagniotki, modzele;
- wrastające paznokcie;
- mocno popękana skóra na piętach.
Podolog może również pomóc w diagnozie i leczeniu takich schorzeń jak brodawki czy grzybica. Wówczas jednak konieczne jest przeprowadzenie konsultacji z lekarzem.
Zobacz także: Pękające pięty – przyczyny, kosmetyki, zabiegi

Pedicure leczniczy krok po kroku
Przebieg zabiegu może różnić się w zależności od występującego problemu. Jeśli obecne są odciski czy konieczne jest nałożenie klamry na wrastający paznokieć, wydłuża się również czas trwania wizyty. W przypadku podstawowego zabiegu podologicznego można jednak wymienić takie etapy jak:
- Dokładny wywiad z pacjentem.
- Zdezynfekowanie stóp. W odróżnieniu od pedicure kosmetycznego podczas pedicure podologicznego nie przeprowadza się moczenia stóp w kąpieli solnej. Podolog może natomiast użyć preparatu z mocznikiem w celu ułatwienia usunięcia zrogowaceń.
- Skrócenie i wyrównanie paznokci, opracowanie wałów okołopaznokciowych.
- Usunięcie zrogowaceń. W zależności od ich zaawansowania podolog używa frezarki lub skalpela bądź w pierwszej kolejności usuwa zrogowacenia za pomocą skalpela, a następnie wygładza frezarką.
- Zabieg może być zakończony wykonaniem peelingu i nałożeniem pielęgnacyjnego kosmetyku.
Czy pedicure leczniczy boli?
Konieczność użycia skalpela może kojarzyć się z bólem, jednak wszelkie zabiegi wykonywane podczas pedicure leczniczego są całkowicie bezbolesne. Jeśli problem jest bardzo nasilony, leczenie może zostać podzielone na kilka etapów, żeby zminimalizować dyskomfort. Obecnie nie przeprowadza się już również bolesnego usuwania paznokci w przypadku ich wrastania, lecz zakładana jest specjalna klamra, a podczas tego zabiegu nie jest odczuwany jakikolwiek ból.
Pedicure leczniczy – efekty przed i po
Już pierwsza wizyta u podologa przynosi spektakularną poprawę wyglądu stóp. Czasem koniecznych jest jednak kilka zabiegów, jeśli zmiany są zaawansowane, np. bardzo głębokie pęknięcia na piętach. Na poniższych zdjęciach widoczne są efekty jednego zabiegu pedicure leczniczego właśnie w przypadku suchych i twardych pięt.
Pedicure leczniczy to najskuteczniejsza metoda pozbywania się modzeli. Charakterystyczne zmiany o żółtawym zabarwieniu mogą powodować dotkliwy ból podczas chodzenia. Poniżej efekty pedicure podologicznego w przypadku modzela na stopie.
Pielęgnacja stóp po pedicure leczniczym
Pamiętajcie, że o kondycję skóry na stopach należy dbać systematycznie. Żeby utrzymać efekty pedicure leczniczego, niezbędna jest staranna pielęgnacja stóp w domu. Pomocne będą zwłaszcza kremy do stóp z mocznikiem, który ma działanie zmiękczające oraz reguluje proces rogowacenia naskórka. Warto nakładać go codziennie. Natomiast 1-2 razy w tygodniu wykonajcie kąpiel stóp połączoną ze złuszczaniem, np. za pomocą gruboziarnistego peelingu.
Zobacz także: Pielęgnacja stóp – kosmetyki, domowe i profesjonalne zabiegi
Pedicure leczniczy – cena
Cena pedicure leczniczego uzależniona jest przed wszystkim od zakresu zabiegu. Koszt podstawowego zabiegu podologicznego to zwykle 120-200 zł. Wzrasta on jednak w przypadku konieczności usunięcia modzeli czy założenia klamry na paznokieć.
Przeciwwskazania do pedicure leczniczego
Istnieje niewiele przeciwwskazań do pedicure leczniczego. Zabieg ten można wykonywać w ciąży, a nawet jest zalecany, żeby zapobiec powstawaniu zrogowaceń i odcisków. Podolog powinien jednak odpowiednio dobrać stosowane preparaty i unikać takich, które nie są bezpieczne w czasie ciąży, np. kwasy. Pedicure podologiczny nie jest wskazany, jeśli w obrębie stóp występują:
- świeże rany i blizny;
- wysypka;
- stany zapalne i zmiany ropne.