Reklama

Czarne kreski na paznokciach mogą mieć postać cieniutkich paseczków przypominających wyglądem wbitą pod płytkę drzazgę. Jeśli jednak na płytce pojawia się podłużna kilkumilimetrowa smuga, która nie zanika wraz ze wzrostem paznokcia, niezwłocznie należy udać się do dermatologa, żeby wykluczyć nowotwór złośliwy.

Reklama

Spis treści:

  1. Czarne kreski na paznokciach – przyczyny
  2. Czarne pionowe kreski – czy to objaw czerniaka paznokcia?
  3. Czarne kreski w obrębie płytki paznokcia – diagnostyka
  4. Korzyści wczesnego wykrywania zmian na paznokciach
  5. Praktyczne wskazówki dotyczące dbania o zdrowie paznokci

Czarne kreski na paznokciach – przyczyny

Czarne kreski na paznokciach (określane też jako melanonychia) mogą pojawić się z kilku różnych powodów – od całkiem niegroźnych po poważne i wymagające nawet leczenia onkologicznego.

Czarne pionowe prążki na paznokciach pojawiają się często na skutek pęknięcia naczynek włosowatych znajdujących się pod płytką paznokciową. Do pęknięcia może dojść w wyniku urazu mechanicznego, ale takie kreseczki mogą też wskazywać na zaburzenia krzepnięcia lub być objawem chorób układu krążenia. Przypominają wówczas swoim wyglądem bardzo drobne paski, podobne do drzazgi.

Za czarne kreski na paznokciach mogą odpowiadać też choroby paznokci, a przede wszystkim grzybica paznokci. Namnożenie drobnoustrojów prowadzi wówczas do pobudzenia syntezy melaniny (barwnika) przez melanocyty. Zwykle jednak zmiany grzybicze w obrębie paznokcia przyjmują różne kolory – od czarnego, przez brązowy, po zielony.

Ciemniejsze przebarwienia, zarówno podłużne, jak i nieregularne, widoczne na paznokciach bywają też objawem chorób ogólnoustrojowych. Są to przede wszystkim zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy), choroby autoimmunologiczne (np. toczeń, twardzina układowa), ale też niedobory składników pokarmowych, m.in. kwasu foliowego. Do powstania ciemnych zmian na paznokciach mogą przyczyniać się też przyjmowane leki, np. kardiologiczne czy antybiotyki.

Czarne pionowe kreski – czy to objaw czerniaka paznokcia?

Najpoważniejszą chorobą, która może odpowiadać za pojawienie się czarnych kresek na paznokciach, jest nowotwór złośliwy, jakim jest czerniak. Jest to choroba podstępna, ponieważ może rozwijać się wiele lat, nie dając żadnych objawów bądź dając takie symptomy, które łatwo przeoczyć. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na wyleczenie, dlatego jeśli zauważycie na paznokciach pionowe ciemne smugi, koniecznie udajcie się do lekarza!

Wyróżnić można kilka kryteriów, które wstępnie pozwalają odróżnić niegroźne zmiany na paznokciach od potencjalnego raka paznokcia. W przypadku czerniaka paznokcia niepokój powinny wzbudzić takie cechy jak:

  • występowanie czarnych kresek tylko na jednym paznokciu (czerniak paznokcia dotyczy najczęściej kciuka, palca wskazującego lub dużego palca u nogi);
  • ciemna kreska nie znika wraz ze wzrostem paznokcia (w przypadku kresek będących skutkiem pęknięcia naczynek czarne przebarwienie zmniejsza się w miarę wzrostu płytki);
  • szerokość ciemnej smugi przekracza 3 mm i powiększa się, zamiast zmniejszać;
  • linia jest pionowa i obejmuje płytkę paznokcia na całej jej długości;
  • ciemne przebarwienie obejmuje również brzeg paznokcia i otaczającą go skórę.

Warto też mieć na uwadze, że kreska świadcząca o czerniaku złośliwym paznokcia nie zawsze musi mieć czarny kolor. Zdarza się, że może to być też kolor brązowy. Wraz z rozwojem czerniaka dochodzi też zwykle do deformacji i odwarstwienia płytki paznokcia.

Czarne kreski w obrębie płytki paznokcia – diagnostyka

Czarne pionowe prążki na paznokciach zawsze powinny skłonić do wizyty u lekarza. Nawet jeśli wstępnie wyglądają na zmiany związane z pęknięciem naczynek krwionośnych, warto się upewnić, czy nie są one sygnałem zaburzeń układu krążenia. Konsultacja jest absolutnie niezbędna, jeśli zauważycie wskazane wyżej objawy mogące świadczyć o złośliwym charakterze zmian paznokciowych.

W takim przypadku należy się wybrać do dermatologa, który przeprowadzi badanie za pomocą dermatoskopu pozwalające zdiagnozować czerniaka paznokcia. Jeśli czarne kreski na paznokciach nasuwają wątpliwości, lekarz może wykonać biopsję i pobrane fragmenty tkanki przesłać do badania histopatologicznego. Czasem specjalista decyduje się od razu na usunięcie płytki paznokcia wraz ze zmianą, w przypadku gdy uzasadnione jest podejrzenie zmiany nowotworowej. Od ustalenia konkretnej diagnozy uzależnione jest dalsze leczenie.

Korzyści wczesnego wykrywania zmian na paznokciach

Wczesne wykrycie czerniaka paznokcia oraz innych zmian może znacząco zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Regularne kontrolowanie stanu paznokci pozwala nie tylko dbanie o estetyczny wygląd dłoni, ale przede wszystkim na proaktywne działanie w kierunku zdrowia.

Wczesne wykrycie umożliwia zastosowanie mniej inwazyjnych metod leczenia, co z kolei zwiększa komfort pacjenta i zmniejsza ryzyko powikłań. Dbanie o stan paznokci to nie tylko korzyść dla skóry i paznokci, ale również możliwość monitorowania ogólnego stanu zdrowia organizmu.

Praktyczne wskazówki dbania o zdrowie paznokci

Aby paznokcie pozostały w dobrej kondycji, warto stosować się do kilku prostych zasad. Regularne przycinanie paznokci i ochrona przed urazami mechanicznymi pomagają w zapobieganiu powstawaniu niepożądanych zmian. Używanie rękawic ochronnych podczas prac domowych oraz unikanie długotrwałego narażenia na wilgoć również przyczyniają się do zdrowia paznokci.

Reklama

Prawidłowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci. Spożywanie pokarmów bogatych w witaminy A, C, E oraz minerały, takie jak cynk i żelazo, może prowadzić do poprawy ich wyglądu i wytrzymałości. W sytuacjach, gdy dieta nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych, warto sięgnąć po suplementy diety odpowiednio dobrane do potrzeb organizmu.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane