Uczulenie na hybrydy - jak wygląda i jak je wyleczyć [Zdjęcia]
Uczulenie na hybrydy pojawia się u większej ilości kobiet i rośnie wraz z popularnością lakierów hybrydowych. Może ono dotknąć każdą z nas, także gdy wykonujemy tę stylizację regularnie od lat. Objawia się suchością skóry, swędzeniem, a nawet odklejaniem się płytki od łożyska paznokcia.

Uczulenie na hybrydy może wystąpić w wielu różnych sytuacjach. Zarówno gdy pierwszy raz mamy kontakt z lakierami hybrydowymi, jak i gdy kupujemy nowy kolor, a nawet gdy regularnie wykonujemy manicure hybrydowy tymi samymi produktami. Sprawdźcie, dlaczego pojawia się reakcja alergiczna, co może uczulać, jak wygląda i czy da się jej zapobiec?
Spis treści:
- Przyczyny uczulenia na hybrydy
- Objawy uczulenia na hybrydy
- Jak wygląda uczulenie na hybrydę? Zdjęcia
- Jak złagodzić uczulenie na hybrydy - domowe sposoby
- Leczenie uczulenie na hybrydę
- Uczulenie na hybrydy - alternatywa
- Uczulenie na hybrydy a żele
Przyczyny uczulenia na hybrydy
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, co uczula w produktach do manicure hybrydowego, ponieważ zarówno płyny (aceton, cleaner), jak i lakiery (także baza i top) zawierają wiele składników drażniących. Nie zawsze jest też tak, że to skład kosmetyku uczula, ale jego nieodpowiednie używanie, na przykład zbyt słabe utrwalenie w lampie, dotknięcie lakierem skórek.
Uczulenie na hybrydy występuje najczęściej u tych kobiet, które wykonują manicure samodzielnie w domu. Nie mając specjalnego przeszkolenia w tym temacie, możemy za mocno odsunąć skórki lub przepiłować pilnikiem płytkę, co sprawi, że lakier hybrydowy będzie miał zbyt duży kontakt z naszą skórą i spowoduje reakcję obronną organizmu.
Niestety, doświadczone manicurzystki również spotykają się z reakcją alergiczną na produkty do hybryd. Jest to jednak związane ze zbyt dużą ekspozycją na dany alergen. Dlatego dla swojego bezpieczeństwa powinny zawsze pracować w rękawiczkach i maseczce ochronnej.
Zobacz także: Czy manicure hybrydowy jest szkodliwy?
Objawy uczulenia na hybrydy
Pierwszym objawem uczulenia na lakiery hybrydowe jest uporczywy świąd. Pojawia się on zaraz po zrobieniu nowej stylizacji, kilka godzin później, a nawet dwa dni po. Szybko pojawiają się także drobne pęcherzyki na skórkach wokół paznokcia. Kolejny etap to zgrubienie i łuszczenie się naskórka.
Najgorszą konsekwencją uczulenia jest onycholiza, czyli odczepienie się łożyska paznokcia od skóry, co bywa bardzo bolesne i nieestetyczne. Uczulenie może także przenieść się na inne części ciała, na przykład na twarz, gdy często dotykamy jej rękoma.
Jak wygląda uczulenie na hybrydę? Zdjęcia
Jedna z redaktorek Wizaż.pl zmagała się z uczuleniem na hybrydy. Początkowo objawiało się ono swędzeniem, wkrótce skóra wokół paznokci zaczęła się łuszczyć i przesuszać, a także boleśnie pękać.

Zdjęcia własne
Jak złagodzić uczulenie na hybrydy - domowe sposoby
Gdy zauważymy u siebie alergię na hybrydę, należy jak najszybciej zdjąć utwardzony lakier z płytki. Najlepiej spiłować go pilnikiem, ponieważ odmaczanie w acetonie dodatkowo podrażni skórę. Jeśli towarzyszy nam uporczywy świąd i podrażnienie, warto moczyć ręce w naparze z rumianku, który zadziała łagodząco na skórę. Suchą i schodzącą skórę powinno się nawilżać - najlepiej maścią z witaminą A. Warto przecierać paznokcie także wodą z olejkiem z drzewa herbacianego, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.
Leczenie uczulenia na hybrydę
W przypadku pojawienia się mocnego uczulenia, które nie znika nawet po zdjęciu hybrydy i zastosowaniu domowych środków łagodzących, musimy wprowadzić leczenie, dzięki któremu zdecydowanie szybciej zażegnamy nieprzyjemne objawy. Koniecznie należy udać się do lekarza dermatologa, który przepisze specjalne leki na receptę, szczególnie jeśli nasze palce zaczynają puchnąć!
Uczulenie na hybrydy - alternatywa
Jeśli raz doznałyśmy uczulenia na lakier hybrydowy, możemy być niemal pewne, że wystąpi ona ponowie. Co więcej, kolejna reakcja jest często nawet silniejsza niż pierwsza. Istnieją jednak pewne sposoby, które umożliwią powrót do manicure hybrydowego. Nie powinno się jednak ich stosować wcześniej niż pół roku po wyleczeniu pierwszej alergii.
Jeżeli mamy niemal stu procentową pewność, jaki produkt nas uczulił, powinnyśmy go wyrzucić, a także wszystkie akcesoria (pilniki, bloczki, radełka), które miały z nim jakikolwiek kontakt. Wykonując nowy manicure, powinnyśmy bardzo uważać, aby nie naruszyć i nie przeciąć skórek. Każdy produkt nakładany na paznokieć nie powinien mieć kontaktu ze skórą oraz powinien zostać dobrze utwardzony w lampie UV, najlepiej o mocy 36W.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak zupełne zrezygnowanie z manicure hybrydowego na rzecz klasycznych lakierów, a najlepiej naturalnych lakierów do paznokci.
Uczulenie na hybrydy a żele
Nie zaleca się także w przypadku wystąpienia alergii na hybrydy wykonywania stylizacji żelowych i akrylowych ponieważ nie mamy pewności, co tak naprawdę nas uczula - może to być nie lakier hybrydowy, a stosowana baza, primer czy cleaner. Ponieważ poważna alergia może grozić stanem zapalnym całego organizmu, w tym względzie nie warto ryzykować metodą prób i błędów.