Reklama

Zapowietrzenie paznokci żelowych lub hybrydy to jeden z najczęstszych problemów, z którymi klientka zgłasza się do stylistki lub podologa i ich zmora. Polega na dostaniu się powietrza między płytkę paznokcia a masę kosmetyczną, tworząc przerwę między jednym i drugim. Powodem może być zbyt mała przyczepność powierzchni paznokcia, zalany lakierem nabłonek, zalanie wałów okołopaznokciowych lub nieumiejętnie wykonana stylizacja paznokci wynikająca z braku doświadczenia. Miejsce zapowietrzone należy usunąć jak najszybciej. Pomoże nam w tym pilnik lub odpowiedni frez.

Reklama

Spis treści

  1. Jak wygląda zapowietrzony paznokieć?
  2. Jak powstaje zapowietrzenie na paznokciach?
  3. Jak uniknąć zapowietrzenia na paznokciach?
  4. Zapowietrzenia na paznokciu naturalnym - czy to możliwe?

Jak wygląda zapowietrzony paznokieć?

Zapowietrzenie na paznokciach po stylizacji wygląda jak odwarstwienia naturalnej płytki paznokcia od masy żelowej, lakieru hybrydowego lub klasycznego. Pomiędzy paznokciem a masą kosmetyczną powstaje wtedy przestrzeń, do której łatwo dostaje się brud, ale też woda, drobinki jedzenia itp. Rośnie wówczas ryzyko, że dotknie nas choroba płytki paznokci, taka jak chociażby zielona bakteria , grzybica czy onycholiza.

Jak powstaje zapowietrzenie na paznokciach?

Najczęstszą przyczyną powstawania zapowietrzenia paznokcia jest nieodpowiednio wykonana stylizacja, błędy w budowie płytki paznokcia, brak dbałości o regenerację paznokci po uszkodzeniu. Powodem może być też zaburzenie równowagi ph płytki. Żeby produkty miały dobrą przyczepność i nie odklejały się od płytki, przed nałożeniem lakieru należy ją odpowiednio przygotować.

W przypadku manicure hybrydowego, żelowego lub akrylowego, ważne jest też stosowanie odpowiednich lakierów i przyrządów do manicure, prawidłowe ich użycie i doskonała znajomość produktów, z jakimi pracujemy. W kwestii lakierów tradycyjnych, zapowietrzenia często powstają przez bąbelki powietrza, które dostają się do buteleczki po złym dokręceniu jej lub nieumiejętnym posługiwaniu się lakierem.

Jak uniknąć zapowietrzeń na paznokciach?

Żeby uniknąć zapowietrzania się masy, należy stosować się do kilku ważnych zasad. Odnoszą się one zarówno do stylizacji hybrydowych, jak i żelowych czy akrylowych. Ważne jest odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia, by zapewnić sobie trwałość stylizacji.

  • Zacznij od matowienia płytki paznokcia bloczkiem polerskim, pilnikiem, który ma drobną ziarnistość (gradacja 180) lub frezarką. Ważne jest, żeby pozbawić paznokieć tzw. błyszczącej powierzchni, zanim zaczniesz wykonywanie stylizacji.
  • Przejdź do przygotowania wałów okołopaznokciowych, odsunięcia skórek przy użycia patyczka drewnianego lub preparatów do usuwania skórek.
  • Przed nałożeniem jakiegokolwiek kosmetyku, dokładnie odtłuść płytkę, stosując cleaner lub dehydrator.
  • Używaj primer bezkwasowy, który wzmocni wiązanie między lakierami a paznokciem.
  • Nakładając lakier hybrydowy, żel lub akryl należy szczególnie uważać, by boczne wały i nabłonek przy tylnym wale nie zostały zalane. W przeciwnym razie, kiedy paznokieć zacznie odrastać, w miejscu zalania pojawi się szczelina i zapowietrzenie.
  • Wszystkie narzędzia i pędzelki dokładnie zdezynfekuj i wyczyść.
  • Żeby zapowietrzenia nie pojawiły się na lakierze klasycznym, dobrze jest "zrolować" buteleczkę lakieru w dłoniach przed użyciem. Usunie to bąbelki powietrza z produktu.

Co zrobić z zapowietrzonym paznokciem?

Kiedy na paznokciu pojawi się zapowietrzenie, należy działać natychmiast, żeby zapobiec rozwojowi infekcji. Oddzielony od płytki fragment masy żelowej lub hybrydy usuń delikatnie pilnikiem o drobnej gradacji, np. 180 lub frezarką. Jeśli fragment jest duży, całkowicie oczyść paznokieć ze stylizacji, jeśli mały - wystarczy spiłować tylko fragment, a resztę uzupełnić. Dopiero po dokładnym usunięciu zapowietrzenia można ponownie pomalować lub przedłużyć paznokieć.

Pierwszym krokiem powinno być jednak skonsultowanie się ze specjalistą. Leczenie infekcji paznokci jest długie i nieprzyjemne, dlatego warto traktować zapowietrzenia paznokci poważnie i usunąć je, kiedy się pojawią. Stylistki paznokci doskonale wiedzą, jak postępować z tego typu uszkodzeniem i z powodzeniem uratują naszą płytkę. A jeśli robimy paznokcie samodzielnie w domu, w sieci nie brakuje specjalistycznych instrukcji, co robić w przypadku zapowietrzonej stylizacji i odpowiednio ją usunąć. Zapowietrzenie żeli należy delikatnie wyfrezować lub (jeśli stronimy od używania frezarki) wyszlifować pilnikiem, tak samo w przypadku akrylu lub hybrydy.

Zapowietrzenia na paznokciu naturalnym - czy to możliwe?

Chociaż zapowietrzenie przytrafia się głównie na paznokciach żelowych czy hybrydowych, to zapowietrzenia naturalnego paznokcia również się zdarzają. Odwarstwienia płytki paznokcia od łożyska nazywamy onycholizą. To poważne schorzenie występujące zarówno u stóp, jak i u dłoni. Może pojawić się jako wynik urazu mechanicznego, chociażby przez mocny nacisk na płytkę lub nieodpowiedniej stylizacji. Najczęściej rozpoczyna się od wolnego brzegu i powoli przesuwa w kierunku macierzy. Może to doprowadzić do powstania poważnych infekcji, a nawet całkowitego odpadnięcia paznokcia.

Reklama

Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty – dermatologa lub podologa , który zabezpieczy paznokieć, oczyści z zanieczyszczeń i mas rogowych nieprzylegającą część płytki i zastosuje preparaty odżywiające łożysko, które pobudzają paznokieć do regeneracji i wzrostu. Na czas leczenia należy zaniechać stylizacji i pozostawić paznokcie "czyste".

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane