Żółte paznokcie u nóg - przyczyny i jak się ich pozbyć?
Żółte paznokcie u nóg mogą być nie tylko nieestetyczna zmianą, ale i oznaką trudnej do wyleczenia choroby. Powstawaniu tego schorzenia sprzyjają częste wizyty na basenie, obniżenie odporności czy noszenie za małych butów.

- Laura Grzelak
Żółte paznokcie u nóg łatwo rozjaśnić preparatami na żółte paznokcie, ale o wiele trudniej skutecnzie wyleczyć. Przyczyną przebarwień może być grzybica paznokci i zespół żółtego paznokcia. Może to być również konsekwencja urazów mechanicznych. Niemal każdy przypadek warto skonsultować z podologiem.
Spis treści:
- Zmiany na paznokciach u nóg
- Co oznaczają żółte paznokcie u nóg
- Żółte paznokcie u nóg a grzybica
- Przyczyny żółtych paznokci u nóg
- Preparaty na żółte paznokcie u nóg
- Domowe sposoby na żółte paznokcie
Zmiany na paznokciach u nóg
Paznokcie u nóg szczególnie narażone są na obicia i mechaniczne uszkodzenia. Utrzymaniu ich w zdrowiu nie pomaga także noszenie ścisłego, za małego o rozmiar obuwia. Na dodatek, nasze stopy często mają kontakt z wieloma bakteriami - na basenie czy na siłowni. To wszystko sprawia, że choroby paznokci pojawiają się u wielu osób. Najczęściej przybierają formę zgrubień i żółtych plam. Może to oznaczać grzybice paznokci, co szacunkowo stanowi około 50 proc. wszystkich problemów z paznokciami u stóp.

Co oznaczają żółte paznokcie u nóg
Żółte paznokcie u nóg to także często tak zwany zespół żółtego paznokcia. Charakteryzuje się on pogrubieniem płytki, jej wolniejszym wzrostem, kruchością przy wolnym brzegu oraz żółtymi lub żółto-zielonymi przebarwieniami. Przyczyną tego kosmetycznego defektu (nie ma tu podłoża bakteryjnego) jest zbyt wolny wzrost paznokci, w efekcie powstają bruzdy i przebarwienia płytki.
Żółte paznokcie u nóg a grzybica
Zdecydowanie częściej żółte paznokcie u nóg to oznaka grzybicy. To także najpoważniejsza choroba paznokci u stóp, a jej całkowite wyleczenie może zająć lata. Jeśli podejrzewamy u siebie grzybicę, powinniśmy niezwłocznie udać się do podologa, który upewni się, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Zostanie wykonany specjalny wymaz spod paznokcia, który da pełny obraz tego czy i jakimi grzybami został zainfekowany. Żółty paznokieć u nóg z grzybicą ma wyraźnie żółty kolor, jest pofałdowany, może oddzielać się od łożyska a nawet wydzielać nieprzyjemny zapach.

Przyczyny żółtych paznokci u nóg
Za grzybicą paznokci, którą objawia się żółtą płytką stoją częste wizyty na basenie czy siłowni i nie korzystanie z klapek. Ciepłe i wilgotne środowisko to idealne warunki do rozwoju grzybów.
Czasami za żółtymi paznokciami u nóg stoi też bardzo błahy powód - to nie zastosowanie pod kolorowy lakier do paznokci bazy może powodować takie odbarwienia. Z kolei zespół żółtego paznokcia może być spowodowany noszeniem za ciasnego obuwia.
Zdarza się także, że żółte paznokcie u nóg to objaw innej choroby - na przykład żółtaczki czy łuszczycy. Może to być nawet skutek uboczny przyjmowania niektórych leków, na przykład antybiotyków i suplementów z beta-karotenem.
Preparaty na żółte paznokcie u nóg
Zarówno w drogeriach, jak i w aptekach bez kłopotu za kilkanaście złotych kupimy preparaty na żółte paznokcie u nóg. Zanim jednak ich użyjemy, musimy upewnić się, że nie mamy do czynienia z grzybicą. W innym wypadku te preparaty tylko przykryją problem, a nie go rozwiążą. W efekcie grzybica paznokci może być jeszcze trudniejsza w wyleczeniu także wtedy, gdy w końcu trafimy do gabinetu podologa.
Jeśli jednak za żółtymi paznokciami u nóg stoją przebarwienia, bez kłopotu usuniemy je z pomocą specjalnych lakierów rozjaśniających. W kilkanaście dni skutecznie rozjaśnią żółtą płytkę, a także wzmocnią ją i przyspieszą zdrowy wzrost paznokcia. Preparaty na żółte paznokcie u nóg działają także jako profilaktyka przeciwko grzybicy - wzmacniają paznokieć i fałdy skórne, dzięki czemu są mniej podatne na zakażenie.
Domowe sposoby na żółte paznokcie
Nie tylko preparaty z apteki są skuteczne na żółte przebarwienia na paznokciach u stóp, w zwalczaniu ich pomocne mogą być także domowe sposoby, znane od setek lat.
Działanie rozjaśniające paznokcie ma sok z cytryny. Regularne stosowanie go stopniowo pojaśnia płytkę, a także skutecznie ją wzmacnia. Nie polecamy jednak stosować soku z cytryny na palce u stóp z odciskami i ranami.
Z żółtymi paznokciami u nóg rozprawi się także domowa pasta z sody oczyszczonej. Wystarczy łyżeczkę sody rozmieszać z niewielką ilością wody, a następnie nanieść mieszankę na zmienioną płytkę. W kilka tygodni regularnego stosowania paznokieć zyska dawny odcień.
Dobre efekty w postaci wzmocnienia paznokci i przyspieszenia ich wzrostu daje także smarowanie tej okolicy maścią z witaminą E.