Reklama

Słodki stół na weselu to bardzo oryginalny i coraz popularniejszy sposób na zaserwowanie gościom słodkości. Mogą znaleźć się na nim klasyczne ciasta weselne, muffinki, galaretki czy praliny. Warto jednak sięgać też po smakołyki w nowoczesnym wydaniu, a idealnym przykładem są tu kolorowe cake popsy. Mam dla was nie tylko przydatne wskazówki, jak zorganizować taki kącik, ale też kilka najpiękniejszych inspiracji na słodki stół.

Reklama

Spis treści:

  1. Słodki stół na weselu – tak czy nie?
  2. Co na słodki stół? Inspiracje na słodycze i desery
  3. Eleganckie dekoracje na słodki stół
  4. Jak zorganizować weselny candy bar?
  5. Słodki stół a klasyczny styl wesela
  6. Gustowny słodki stół w stylu glamour
  7. Inspiracje na słodki stół na weselu rustykalnym
  8. Słodki stół w aranżacji boho
  9. Słodki stół w stylu romantycznym
  10. Candy bar na wesele w plenerze

Słodki stół na weselu – tak czy nie?

Słodkie stoły przewędrowały do Polski ze Stanów Zjednoczonych, gdzie tzw. candy bary są w zasadzie obowiązkowym elementem weselnej dekoracji. Zamiast podawać ciasta i słodkości w klasycznej formie, czyli rozłożone na stołach, przy których siedzą goście, można w bardzo ciekawy i kreatywny sposób wyeksponować je właśnie w formie takiego wydzielonego kącika. Najważniejsze zalety słodkiego stołu to:

  • wizualny efekt – estetycznie przygotowany słodki stół może stanowić centralny punkt dekoracyjny sali weselnej;
  • różnorodność deserów – słodki stół oferuje gościom szeroki wybór deserów, umożliwiając zaspokojenie różnych preferencji smakowych;
  • interakcja gości – słodki stół może stanowić miejsce, które zachęca gości do wstania, poruszania się i nawiązania rozmów;
  • personalizacja – możliwość dostosowania deserów i dekoracji stołu do osobistych preferencji pary młodej i tematyki wesela.

Słodki stół ma jednak swoje wady, o których również warto pamiętać. Przede wszystkim trzeba liczyć się z dodatkowym wydatkiem, który należy uwzględnić w napiętym budżecie ślubnym. Koszt wynajęcia i wyposażenia słodkiego stołu uzależniony jest głównie od liczby gości. Przy około 150 osobach może to być wydatek nawet 2000-3000 zł.

Musicie też mieć na uwadze, że słodki stół wymaga przestrzeni, w której można go zorganizować, a nie każda sala weselna jest na tyle duża, żeby pomieścić tego typu atrakcję. Dlatego już na etapie planowania wesela zastanówcie się, czy w wybranym lokalu będzie wystarczająco dużo miejsca, a jeśli nie – czy może zrezygnujecie z innych atrakcji weselnych na rzecz słodkiego kącika.

Getty Images@Romanno

Co na słodki stół? Inspiracje na słodycze i desery

Wybierając konkretne słodkości, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Istotną kwestią jest np. wiek gości weselnych. Jeśli na przyjęciu pojawi się dużo dzieci, nie możecie zapomnieć o różnych cukierkach, drażach, lizakach czy niezwykle popularnych ostatnio cake popsach. Seniorzy z kolei chętniej mogą sięgać po tradycyjne ciasta weselne, pączki czy galaretki. Ważne jest znalezienie równowagi między klasycznym a nowoczesnym podejściem, aby trafić w gusta kulinarne różnych osób.

Dobrym pomysłem jest uwzględnienie lokalnych słodkości, typowych dla regionu, w którym odbędzie się wesele. Specjały takie jak szarlotka w regionie mazowieckim czy sernik na kruchym spodzie w Małopolsce mogą być atrakcyjnym dodatkiem do słodkiego stołu.

A co z weselnikami o specjalnych wymaganiach dietetycznych? Z myślą o nich warto zadbać o to, żeby w kąciku słodkości pojawiły się też desery dostosowane do ich potrzeb. Oferowanie bezglutenowych, wegańskich lub bezlaktozowych opcji deserów to wyraz troski o komfort wszystkich uczestników przyjęcia. W tym przypadku ważne jest odpowiednie oznakowanie deserów bądź ustawienie menu z ich rozpiską i informacjami o składzie i alergenach.

Co konkretnie warto postawić na słodkim stole?

  • tradycyjne wypieki, np. sernik, szarlotkę, tiramisu;
  • słodycze: cukierki, żelki, lizaki, bakalie w czekoladzie;
  • muffiny w różnych smakach;
  • makaroniki;
  • cake popsy;
  • nadziewane czekoladki;
  • desery w słoiczkach lub pucharkach, np. musy, galaretki;
  • niektóre pary umieszczają też na nim tort weselny.
Getty Images@Ivan Kyryk

Zobacz także: Najmodniejsze smaki tortów ślubnych. Czym kierować się przy ich wyborze?

Eleganckie dekoracje na słodki stół

Słodki stół to nie tylko kwestia deserów, ale także aranżacji i dodatków, które sprawiają, że prezentacja jest kompletna i atrakcyjna. Wybór naczyń, pater i miseczek, które są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, to klucz do sukcesu. Powinny one współgrać z motywem przewodnim wesela i jednocześnie być łatwe do użycia przez gości.

Nie zapominajcie o etykietach. Przy poszczególnych rodzajach deserów ustawcie np. winietki, na których pojawi się informacja, co dokładnie znajduje się na talerzyku czy w słoiczku. Etykiety nabierają szczególnego znaczenia właśnie w przypadku składników należących do najpowszechniejszych alergenów pokarmowych. Podpisy również powinny współgrać z całą dekoracją stołu.

Skoro mowa o dekoracji candy baru, to jest ona równie istotna jak sam dobór słodkości. Obowiązkowo powinna harmonizować ze stylem wesela i jego motywem przewodnim. Od tego będzie zależało, czy na stole powinien znaleźć się elegancki obrus, czy może raczej całkiem z niego zrezygnujecie, chcąc wyeksponować piękny drewniany blat. Dodanie kwiatów, świec i innych elementów może znacząco podnieść estetykę stołu, a dobrze zaplanowane oświetlenie może podkreślić atrakcyjność deserów i stworzyć zachwycający efekt wizualny.

Getty Images@AlexanderLipko

Jak zorganizować weselny candy bar?

Organizacja słodkiego stołu na wesele to nie tylko kwestia estetyki i smaku, ale także logistyczne i finansowe wyzwanie. Poniżej podaję kilka wskazówek, które mogą być pomocne w procesie planowania:

  • Lokalizacja: należy wybrać właściwą lokalizację dla słodkiego stołu, tak aby był łatwo dostępny i nie powodował tłoku. Nie powinien znajdować się zbyt blisko stołów, przy których siedzą goście, żeby nagromadzenie weselników nie było źródłem dyskomfortu.
  • Zapewnienie sprawnej obsługi: ustalenie, czy konieczne będzie zatrudnienie dodatkowej obsługi do serwowania deserów lub utrzymania stołu w czystości. Taka pomoc będzie potrzebna, jeśli w kąciku pojawi się też np. maszyna do waty cukrowej lub do lodów.
  • Zadbanie o czystość: jeśli na stole ustawione będą słodycze w jednorazowych pojemniczkach, dobrze, żeby w niewielkiej odległości od niego dostępny był kosz na śmieci.
  • Dekoracje DIY: warto wykorzystać własne umiejętności do stworzenia dekoracji i innych elementów słodkiego stołu. Może to znacząco obniżyć koszty.
  • Wykorzystanie lokalnych i sezonowych produktów: zakup lokalnych i sezonowych produktów może być bardziej ekonomiczny. Nawiązanie współpracy z lokalnymi cukierniami lub dostawcami również może przyczynić się do obniżenia kosztów.
  • Wypożyczanie zamiast kupowania: wypożyczenie naczyń i dekoracji, zamiast ich zakupu, może być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Słodki stół a klasyczny styl wesela

Jeśli wasze wesele będzie utrzymane w klasycznym stylu bez dominującego motywu przewodniego, możecie postawić na prostą i elegancją dekorację słodkiego stołu. Niezastąpiony będzie biały obrus, na którym na paterach czy talerzach ustawicie wybrane desery. Na minimalizm możecie postawić też w przypadku innych obecnych na nim elementów.

Getty Images@Perytskyy

Gustowny słodki stół w stylu glamour

Wesela w stylu glamour w ostatnich latach cieszą się dużą popularnością. Wyróżniają się luksusem, przepychem, ale z zachowaniem dobrego smaku. W dekoracjach nie powinno zabraknąć złotych i/lub srebrnych akcentów. Świetnie pasuje tu też czysta biel i elegancka czerń. Uroku dodadzą bogato zdobione patery czy kryształowe girlandy. Ta inspiracja na słodki stół najlepiej to wszystko ilustruje.

Getty Images@Serhii Sobolevskyi

Zobacz także: Dekoracja sali weselnej glamour. Blask, elegancja i luksus na twoim ślubie

Inspiracje na słodki stół na weselu rustykalnym

Estetyka rustykalna znajduje się na przeciwległym biegunie wobec stylu glamour. Tu dominuje bardziej swobodne podejście i wyraźne nawiązanie do natury. Obowiązkowym elementem są akcenty roślinne i dekoracje wykonane z drewna. Funkcję stojaków i pater mogą pełnić drewniane pieńki czy skrzynie. Pięknie skomponują się z nimi lampiony czy świeczki umieszczone w słoikach.

Getty Images@Xavier Collado Merino

Podobnie jak candy bary, tak i wesela w stodole zapożyczone są z tradycji amerykańskiej. Drewniana stodoła stawia pewne wymagania, bo łatwo tu o popełnienie pomyłki i zrobienie dekoracji, które nie do końca wpasują się w klimat. Dobrym wyborem na pewno będzie tu wszystko, co też jest drewniane, w tym również stół. Ustawcie na nim np. świeczniki i szklane słoiki z polnymi kwiatami.

Getty Images@NazariyKarkhut

Zobacz także: Dekoracje na wesele w stodole: jak stworzyć niezapomnianą atmosferę i oczarować gości na weselu?

Słodki stół w aranżacji boho

Niedaleko od stylu rustykalnego mieści się styl boho, który zresztą często jest z nim mylony. Głównym wyróżnikiem boho są dekoracje takie jak makramy, koronkowe lub lniane obrusy i serwetki. Stół możecie ozdobić też... piórami. Spośród akcentów roślinnych warto postawić na trawę pampasową.

Getty Images@Alexandr Baitelman

Słodki stół w stylu romantycznym

Wśród inspiracji na słodki stół nie mogło zabraknąć takiej, która przypadnie do gustu romantycznej pannie młodej. Tu, podobnie jak w stylu klasycznym, warto postawić jednak na minimalizm. Bazę będzie stanowił obrus w jasnym kolorze. Na jego tle pięknie zaprezentują się dekoracje i słodkości w pastelowych kolorach, doskonale wpisujących się w romantyczny klimat.

Getty Images@O_Lypa

Candy bar na wesele w plenerze

Choć polski klimat może zniechęcać do organizowania wesel w plenerze, to z pewnością jest to opcja idealna dla osób, które cenią sobie bliskość natury. Takie przyjęcie ma swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza jeśli zadbacie o pasujące do niego dekoracje. Nie będzie zaskoczeniem, że z charakterem wydarzenia perfekcyjnie zgra się słodki stół z elementami drewna. Jako pojemniki możecie wykorzystać koszyczki wiklinowe. Takie otoczenie aż prosi się o to, żeby dodatkowo powiesić świetlną girlandę z lampkami.

Getty Images@Dmytro Botvinovskyy
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane