Reklama

Narzeczeni, aby zawrzeć związek małżeński, muszą odnaleźć wśród bliskich lub znajomych świadka i świadkową (wymóg konieczny). To osoby, które staną obok pary młodej podczas wyjątkowego dnia w ich wspólnym życiu. Sprawdź, czym wyróżnia się idealny kandydat na świadka i poznaj obowiązki niezastąpionej pomocy pana młodego podczas ślubu.

Reklama

Spis treści:

Kim jest świadek na ślubie?

Na każdym ślubie kościelnym, jak i cywilnym musi być świadek obok świadkowej. To oni swoimi podpisami potwierdzają zawarcie związku małżeńskiego. Brak podpisu na akcie ślubu oznacza – zgodnie z przepisami – nieważność ceremonii ślubnej.
Świadek to mężczyzna wybierany przez pana młodego. Najczęściej taką osobą jest członek rodziny (np. brat, kuzyn) lub jeden z bliższych przyjaciół. Świadek oznacza osobę, na której można polegać i od której można oczekiwać wsparcia nie tylko podczas ślubu, ale również w trakcie trwania związku małżeńskiego.
Jeśli para młoda nie wyznaczy świadka i świadkową, a w odpowiednim czasie zgłosi chęć zawarcia małżeństwa, wówczas wyznaczany jest świadek z urzędu.

AdobeStock/DrUGO_1.0

Kto może zostać świadkiem na ślubie?

W przypadku ślubu kościelnego i cywilnego wymagania dotyczące świadka są tożsame. Świadek musi:

  • mieć ukończone 18 lat (pełnoletni),
  • posiadać ważny dowód osobisty lub paszport.

Nie istnieją żadne wytyczne dotyczące stanu cywilnego pana młodego, może być zarówno kawalerem, osobą będącą w związku małżeńskim, jak i rozwodnikiem. Warto również pamiętać, że chociaż przyjęło się, że za panem młodym stoi świadek, a za panią młodą – świadkowa, to płeć świadków również nie jest ściśle określona.
Świadek na ślubie może być obcokrajowcem. Prawo o aktach stanu cywilnego wymaga, by zarówno para młoda, jak i świadkowie byli w pełni świadomi wypowiadanych słów. Jeśli zatem przyszły świadek na ślubie to osoba o innej narodowości, która nie mówi płynnie po polsku, to niezbędna będzie obecność tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula.

Świadek jako osoba wierząca czy niewierząca?

Świadek na ślubie cywilnym musi być pełnoletni, posiadać dowód tożsamości i rozumieć wypowiadane słowa podczas ceremonii. I to tyle. Czy świadkiem podczas ślubu kościelnego może zostać osoba niewierząca? Kodeks prawa kanonicznego podpowiada:

„Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich; a także wobec dwóch świadków” (kan. 1108 § 1).

Zatem świadkiem może zostać zarówno osoba wierząca, jak i niewierząca. Jednak warto zaznaczyć, że w mniejszych parafiach zdarza się, że proboszcz prosi świadków o świadectwo ukończenia religii, świadectwo bierzmowania, zaświadczenie odbytej spowiedzi, czy też praktyki religijnej. Takie dokumenty mają potwierdzić to, czy wybrana osoba jest bez tzw. zarzutów natury moralnej.

Wybór świadka – na co zwrócić uwagę?

Idealny świadek to nie taki, który spełnia wyłącznie wymagania formalne. Nie każdy pełnoletni człowiek z dowodem osobistym w ręku sprawdzi się w funkcji pomocnika pana młodego. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając świadka, którego nie sparaliżują obowiązki na ślubie.

  • Podatność na stres: idealnym świadkiem na ślubie będzie osoba cierpliwa i opanowana. To również na „pomocniku” skierowany jest wzrok gości weselnych podczas ceremonii ślubnej. Warto wybrać osobę, która poradzi sobie z redukcją stresu u pana młodego.
  • Organizacja: niezorganizowany mężczyzna nie zwiastuje nic dobrego. Do obowiązków świadka należy przecież np. przygotowanie wieczoru kawalerskiego. Osoba odpowiedzialna i skrupulatna to doskonały wybór.
  • Relacja: świadek nie powinien być obcy dla pana młodego. Dlatego najchętniej wybierane są osoby bliskie, kontaktowe i szczere. Takie, przed którymi można bez poczucia wstydu opowiedzieć o swoich dylematach związanych ze ślubem.
  • Wolny czas: zapracowany świadek, który nie ma wystarczająco dużo czasu, aby uporządkować własne życie, może nie być najlepszym wsparciem podczas ślubu. Co, jeśli spóźni się na przygotowania przed ślubem albo w niewystarczający sposób zaangażuje się w organizację wieczoru kawalerskiego?
  • Kreatywność: może to nie jest najważniejsza cecha świadka na ślubie, ale twórcze i nieszablonowe myślenie to zawsze szansa na wyjątkową ceremonię, pełną niespodzianek, inną niż wszystkie.
  • Pogoda ducha: mówi się, że uśmiech niweluje stres. Świadek, którego wyróżnia optymistyczne podejście nawet do trudnych sytuacji może pozytywnie wpłynąć na nastrój pana młodego podczas pięknego, ale jednak stresującego wydarzenia.
  • Ogarnięty: takim słowem najczęściej opisywany jest idealny świadek. To osoba, która nie pyta, tylko działa. Doskonałym wyborem jest człowiek błyskotliwy i taki, który potrafi szybko zorientować się, czego oczekuje pan młody.

Warto jednak zastanowić się: czy naprawdę potrzebujesz świadka idealnego? Czy ważniejsza jest osoba bliska i nieprzypadkowa?

Zadania świadka podczas ślubu

Świadkowanie nie rozpoczyna się w dniu ślubu, lecz wiele miesięcy przed. Świadek musi być czujny już po przyjęciu funkcji prawej ręki pana młodego. Do obowiązków świadka należy: organizacja wieczoru kawalerskiego, pomoc w wyborze idealnego garnituru, wsparcie podczas przygotowań do ślubu, towarzyszenie w trakcie ceremonii zaślubin i wesela.

Organizacja wieczoru kawalerskiego

Wieczór kawalerski to wyczekiwana chwila głównie przez znajomych pana młodego. To do obowiązków świadka należy organizacja niezapomnianego, męskiego wieczoru. Najczęściej plan wypadu układają wszyscy zaproszeni na „kawalerskie” mężczyźni, ale jednak to świadek ma decydujący głos.

Pomoc w wyborze idealnego garnituru

Przykładny świadek służy wsparciem podczas wyboru stroju dla pana młodego. Zazwyczaj to przyszła żona pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczącej idealnego, eleganckiego garnituru. W tym przypadku obowiązek ten spada na świadka. Zadaniem przyjaciela jest sprawić, aby pan młody prezentował się bezbłędnie podczas uroczystości ślubnej.

AdobeStock/Studio Migafka

Transport na ślub

Nierzadko to do obowiązków świadków należy troska o odpowiednią dekorację samochodu do ślubu. Bardzo często to świadek proszony jest o kierowanie pojazdem w kierunku kościoła lub urzędu stano cywilnego. Warto dowiedzieć się w odpowiednim czasie przed ślubem, czego oczekuje pan młody.

Wypełnianie obowiązków na ślubie

Najważniejszym zadaniem świadka jest odpowiednie wypełnienie obowiązków na ślubie. To zaszczyt stać obok pana młodego, ale i poważna rola. Świadek często podpowiada, jeśli jest w stanie pomóc parze młodej i sprawuje opiekę nad obrączkami. Na ceremonii zaślubin musi złożyć podpis na akcie małżeństwa w obecności świadka urzędowego, co jest traktowane jako potwierdzenia zawarcia związku małżeńskiego przez niezależne osoby trzecie.
Tuż po ślubie świadek może być poproszony o naprawdę wiele spraw:

  • wystrzelenie konfetti,
  • pomoc w podziękowaniu gościom,
  • odnoszenie prezentów dla pary młodej,
  • zbieranie i zaopiekowanie się pieniędzmi w kopercie,
  • odwiezienie najbliższych na wesele,
  • zaopiekowanie się bukietem panny młodej.

Pomoc weselna

Świadek na ślubie to zazwyczaj również świadek na weselu, czyli osoba, która w jakiś sposób bierze współodpowiedzialność za atmosferę podczas przyjęcia. Świadek może być poproszony o: tworzenie prezentów dla gości, wznoszenie toastów, donoszenie wódki, pomoc w wyborze najważniejszych elementów wesela (tortu weselnego, menu, muzyki, dekoracji sali, atrakcji na wesele).

Jak się ubrać jako świadek na ślub?

Warto pamiętać, kto w dniu ślubu gra pierwsze skrzypce. Oczywiście para młoda! Świadek powinien wybrać strój dostosowany do stylu ślubu i wesela. Tak, aby prezentować się spójnie z całą koncepcją uroczystości, a jednocześnie nie przyćmić swoim wyglądem pary młodej.
Przyjęło się, że świadek zakłada garnitur, najlepiej elegancki i w ciemniejszych kolorach. Podczas ceremonii kościelnej świetnie sprawdza się czerń, granat, ciemny szary. Ślub cywilny rządzi się nieco innymi prawami. Tutaj świadek może postawić na nieco luźniejszy outfit, ale nadal wizytowy.
Pomocnik pana młodego powinien prezentować się przede wszystkim schludnie i uroczyście. Idealnie dopasowany krój garnituru do sylwetki mężczyzny to podstawa!

Prezent od świadka

Świadek podczas ślubu ma wiele obowiązków. Czy należy, aby dodatkowo dawał prezent parze młodej? Zdecydowanie tak. Jednak w obecnych czasach niespodzianka od świadka rzadko ma formę inną niż pieniądze. Jeśli pan młody poprosi o coś konkretnego, warto spełnić jego oczekiwania. W przeciwnym wypadku lepszym pomysłem będzie koperta z odpowiednią kwotą i ewentualnie drobny upominek na nową drogę życia, np. korkociąg z inicjałami pary młodej.
Co więcej, wiele osób oczekuje, że świadek i świadkowa ofiarują parze młodej znacznie więcej niż statystyczny gość. Warto jednak wziąć pod uwagę, że bardzo często to na barkach m.in. świadka spoczywa znaczna odpowiedzialność finansowa za przygotowanie uroczystości.

Jak poprosić o świadkowanie?

Poprosić o świadkowanie na ślubie można na wiele sposobów. Warto podkreślić, że mężczyźni bardzo często załatwiają ten temat szybko, ale konkretnie. Zdecydowanie inaczej niż panny młode, dla których niezwykle ważne jest podkreślenie wyjątkowości tej chwili. Rola świadka to bardzo poważna funkcja. Szybkie piwo na mieście i pytanie: „Stary, zostaniesz moim świadkiem?” może i załatwi sprawę, ale warto pamiętać, że prawdopodobnie takie wydarzenie już się nie powtórzy.
Sprawdzonym sposobem na skuteczne poproszenie przyjaciela o bycie świadkiem na ślubie jest zaproszenie w wyjątkowe miejsce i wręczenie niewielkiego upominku lub zaproszenia. Bar z dobrym alkoholem? Restauracja z męskim jedzeniem? Gokarty lub strzelnica? Każde miejsce, w którym spędzicie wspólnie beztroski czas będzie idealne.
Świadek pana młodego może dostać np. spersonalizowaną zdrapkę lub breloczek z prośbą o świadkowanie, a bardziej wyrafinowanym prezentem może być butelka whisky z podpisem „Czy zostaniesz moim świadkiem?”.
Uwaga: Poproszenie o świadkowanie powinno odbyć się z odpowiednim wyprzedzeniem. Poinformowanie potencjalnego świadka o decyzji na miesiąc przed uroczystością może skutkować odmową. Świadkowie mają sporo obowiązków, do których muszą się odpowiednio przygotować – zarówno psychicznie, jak i finansowo.

Jak podziękować świadkowi za wsparcie podczas ślubu?

Koniec ślubu, państwo młodzi zawarli związek małżeński. Co teraz? Bardzo prawdopodobne, że goście weselni zostaną zaproszenie na wspólny obiad lub wesele. Podczas zabawy, warto odnaleźć idealny moment na podziękowania dla świadków. Kilka ciepłych słów i niewielki upominek zdecydowanie wystarczy, aby docenić trud jednej z najbardziej zapracowanych osób podczas ślubu:

AdobeStock/Volodymyr

Jako prezenty dla świadków doskonale sprawdzają się np.:

  • statuetki z dedykacją,
  • upominkowe skrzyneczki,
  • karykatury pana młodego i świadka,
  • ulubione alkohole,
  • piersiówki z grawerem,
  • śmieszne krawaty lub muchy,
  • nowoczesne spinki do mankietów.
Reklama

Jeśli po ślubie wszyscy goście rozeszli się do domów, warto zaprosić świadków na wspólną kawę, ciasto lub drinka. To idealny moment, aby wspominając emocje towarzyszące podczas uroczystości, podziękować świadkowi za wsparcie.

Reklama
Reklama
Reklama

Nasze akcje

Polecane