Aloes na twarz – jak działa i jak go stosować?
Aloes na twarz działa nawilżająco, regenerująco i kojąco, ale nie tylko, bo pozwala też opóźnić procesy starzenia się skóry i poprawić jej jędrność. W drogeriach znajdziecie gotowe kosmetyki z aloesem w składzie, ale najintensywniej zadziała tzw. żel aloesowy, który może posłużyć wam również do stworzenia domowych maseczek czy peelingów. Mamy też dla was przepis, jak samodzielnie uzyskać taki żel z własnego aloesu!
- Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Aloes na twarz szczególnie polecany jest w pielęgnacji skóry suchej, skłonnej do podrażnień. Jego zastosowanie jest jednak o wiele szersze. Łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie zmian trądzikowych oraz reguluje wydzielanie sebum. Działa też lekko złuszczająco, poprawia więc koloryt cery i rozjaśnia przebarwienia. Aloes możecie stosować na skórę jako maseczkę, tonik, serum lub miejscowo na pojedyncze krostki.
Spis treści:
- Czym jest aloes?
- Skład i właściwości aloesu
- Do jakiej cery polecany jest aloes?
- Aloes w kosmetykach do pielęgnacji twarzy
- Jak przygotować żel aloesowy?
- Jak stosować aloes na twarz?
- Aloes na twarz – kto powinien go unikać?
- Aloes w pielęgnacji ciała i włosów
Czym jest aloes?
Kiedy mowa o zastosowaniu aloesu w kosmetyce, chodzi konkretnie o aloes zwyczajny, inaczej aloes barbadoski, którego z kolei łacińska nazwa to Aloe vera. Jest to sukulent, czyli roślina, która wykształciła zdolność magazynowania wody. Aloes ma charakterystyczny wygląd i ciężko pomylić go z innym gatunkiem. Typowe dla niego liście są mięsiste i wypełnione miąższem, a ich brzegi pokrywają kolce.
Skład i właściwości aloesu
Pozyskiwany z liści aloesu miąższ ma wyjątkowy skład i w tym stwierdzeniu nie ma żadnej przesady. W niemal 99% składa się on z wody, jednak resztą stanowi całe mnóstwo składników o wszechstronnym działaniu. Należą do nich między innymi:
- witaminy: E, C, z grupy B;
- beta-karoten (prowitamina A);
- polisacharydy;
- aminokwasy (w tym prolina);
- kwas alfa-linolenowy (czyli nienasycony kwas tłuszczowy zaliczany do kwasów omega-3);
- kwas salicylowy (czyli kwas BHA);
- minerały (m.in. miedź, żelazo, cynk, wapń, fosfor, potas, magnez);
- enzymy.
Jak widać, aloes zawiera składniki należące do wielu grup związków o różnych właściwościach. Dlatego miąższ aloesowy (i pozyskiwane z niego sok i żel):
- intensywnie nawilżają skórę;
- wspomagają procesy regeneracji;
- koją podrażnienia i przyspieszają gojenie (również oparzeń słonecznych);
- łagodzą świąd skóry (również ten związany z ukąszeniem owadów);
- działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo;
- działają złuszczająco i rozjaśniająco;
- redukują obrzęki i opuchliznę.
Do jakiej cery polecany jest aloes?
Aloes jest odpowiedni do codziennej pielęgnacji w przypadku skóry każdego rodzaju. Zawarte w nim składniki sprawiają, że otrzymany z niego żel aloesowy działa jak humektant, co oznacza, że wiąże i zatrzymuje w skórze cząsteczki wody. Wyjątkowe właściwości nawilżające czynią więc z niego idealny produkt do cery suchej i bardzo suchej. Poprawi też wygląd cery poszarzałej, z niejednolitym kolorytem i przebarwieniami, która utraciła naturalny blask.
Właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i złuszczające czynią z aloesu sprzymierzeńca cery tłustej i trądzikowej, z widocznymi niedoskonałościami. Aloes na trądzik działa wygaszająco, przyspiesza znikanie pryszczy, pomaga rozjaśnić pozostałe po nim plamy. W dodatku reguluje wydzielanie sebum i ściąga rozszerzone pory, zmniejszając ich widoczność. Nie musicie obawiać się, że aloes je zapcha, ponieważ nie ma on działania komedogennego.
Aloes sprawdzi się także w pielęgnacji cery dojrzałej, która utraciła jędrność, stała się wiotka i poznaczona zmarszczkami. Składniki miąższu aloesowego (w szczególności prolina) pobudzają fibroblasty do syntezy kolagenu, co poprawia strukturę i gęstość skóry, zwiększając jej elastyczność. Nie brakuje też składników antyoksydacyjnych, aloes chroni więc przed działaniem wolnych rodników i spowalnia procesy starzenia się skóry.
Aloes w kosmetykach do pielęgnacji twarzy
Właściwości pielęgnacyjne aloesu zadecydowały o tym, że stał się jednym z najpopularniejszych składników stosowanych w kosmetyce. Możecie znaleźć go na liście INCI ukrytego najczęściej pod nazwami Aloe Barbadensis Extract lub Aloe Barbadensis Leaf Juice. W jakich produktach do pielęgnacji twarzy się pojawia? Są to między innymi kremy z aloesem, maseczki i peelingi do twarzy, toniki czy płatki i kremy pod oczy. Ciekawą propozycją są też hydrolaty aloesowe, którymi możecie zastąpić tonik bądź używać ich jako mgiełki do odświeżenia cery w ciągu dnia.
Jak przygotować żel aloesowy?
Produktem, który zasługuje na szczególną uwagę, są gotowe żele aloesowe. W 98-99% składają się one z czystego wyciągu z liści aloesu, czasem pojawiają się też dodatkowe składniki w postaci roślinnych lub ziołowych ekstraktów. Jest produktem wszechstronnym, ponieważ możecie nałożyć go na skórę w wersji solo bądź potraktować go jako jeden ze składników przygotowywanych maseczek czy peelingów.
Żel z aloesu możecie zrobić też samodzielnie, o ile oczywiście dysponujecie odpowiednią rośliną, czyli taką, która ma już swoje lata. Dlaczego? Najwięcej cennych składników zawartych jest w liściach aloesu, który rośnie od co najmniej 3-4 lat! Zaleca się też, żeby korzystać z tych najstarszych, czyli znajdujących się w dolnej części rośliny. Jak zrobić żel aloesowy z własnych liści?
- Ważnym krokiem jest pozbycie się z liści szkodliwej aloiny, która może działać drażniąco na skórę. W tym celu po odcięciu umieśćcie w misce z wodą. Pozostawcie je na dobę, co kilka godzin zmieniając wodę.
- Po tym czasie przekrójcie liście wzdłuż i wyjmijcie żelowy miąższ, najlepiej za pomocą łyżeczki.
- Uzyskany miąższ warto wzbogacić dodatkowymi składnikami. Możecie dodać do niego np. łyżkę soku z cytryny, zwłaszcza jeśli zależy wam na poprawie kolorytu skóry.
- Zblendujcie miąższ na jednolitą masę. Kosmetyk koniecznie przechowujcie w lodówce!
Jak stosować aloes na twarz?
Gotowy żel aloesowy (zrobiony samodzielnie lub kupiony w sklepie) możecie stosować na wiele sposobów. Choć sam w sobie wyróżnia się bardzo korzystnym działaniem na skórę, to warto dodatkowo „podkręcić” je, łącząc właściwości żelu aloesowego np. z olejami roślinnymi.
Żel aloesowy jako serum do twarzy
Pozwoli nawilżyć skórę, nie tylko tą suchą, ponieważ również cera tłusta wymaga codziennej porcji wody. Pamiętajcie jednak, że po nałożeniu samego żelu może pojawić się lekkie uczucie ściągnięcia, dlatego przy cerze suchej warto po nałożeniu żelu wklepać też krem do twarzy.
Żel aloesowy pod olej do twarzy
Silne właściwości nawilżające i regenerujące aloesu warto połączyć z działaniem naturalnych olejów roślinnych. Taki duet polecamy zwłaszcza wtedy, gdy wasza cera jest bardzo sucha, odwodniona, ma naruszoną barierę hydrolipidową. Olej nałożony po żelu z aloesu zadziała jak warstwa okluzyjna, która zatrzyma nawilżenie w skórze i nie pozwoli na odparowanie wody.
Żel aloesowy jako punktowy preparat na pryszcze
Jeśli nie chcecie nakładać żelu na całą twarz, potraktujcie go jako kosmetyk do stosowania punktowego na trądzikowe krostki. W tym celu nawet nie musicie sporządzać żelu. Jeśli dysponujecie własną rośliną, potnijcie liście na kawałki i po prostu przykładajcie je do niedoskonałości (oczywiście nie skórką, lecz częścią z odsłoniętym miąższem).
Domowy tonik aloesowy
Do przygotowania toniku wystarczy żel aloesowy i hydrolat dobrany do potrzeb skóry (lub ziołowy napar). Te dwa składniki w proporcji 80% hydrolatu i 20% aloesu wlejcie do butelki z atomizerem i energicznie wstrząśnijcie. Tonik stosujcie dwa razy dziennie na oczyszczoną skórę twarzy. Warto ponownie wstrząsnąć buteleczką przed każdym użyciem.
Domowy peeling do twarzy z aloesem
Żel aloesowy połączcie np. z cukrem, dodajcie też łyżeczkę soku z cytryny. Powstanie peeling, który złuszczy martwy naskórek i odświeży cerę. Uwaga: takich peelingów ziarnistych nie stosujcie przy cerze trądzikowej.
Domowe maseczki z aloesem
Żel aloesowy to świetna baza do wszelkiego rodzaju domowych maseczek na twarz. Ich skład dowolnie modyfikujcie w zależności od kondycji i rodzaju cery. O suchą skórę zadba maseczka z żelu aloesowego z dodatkiem rozgniecionego awokado lub banana. Kiedy zmieszacie żel z kurkumą o silnych właściwościach przeciwzapalnych i antyseptycznych, uzyskacie kosmetyk idealny do cery problematycznej. Po połączeniu żelu z białkiem jajka powstanie natomiast maseczka napinająca do cery dojrzałej.
Zobacz także: Domowa maseczka nawilżająca – jak zrobić i jak stosować?
Aloes na twarz – kto powinien go unikać?
Choć działanie aloesu jest bardzo korzystne, to warto pamiętać o tym, że w jego liściach znajduje się wspomniana drażniąca aloina. Jest to substancja znajdująca się w soku aloesowym, pomiędzy skórką a miąższem. Dlatego przygotowując własny żel aloesowy, koniecznie trzeba pamiętać o zmniejszeniu jej zawartości poprzez płukanie liści. Możecie też postawić je pionowo, żeby sok z aloesu wyciekł razem z aloiną. W przypadku cery bardzo wrażliwej zachowajcie ostrożność i przez nałożeniem na skórę twarzy, wykonajcie próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie.
Aloes w pielęgnacji ciała i włosów
Aloes doskonale znany jest również z pozytywnego wpływu na kondycję włosów oraz skóry całego ciała. Pojawia się w balsamach po opalaniu, produktach do golenia i depilacji (jak i w tych przeznaczonych do łagodzenia powstałych po nich podrażnień), żelach pod prysznic czy kosmetykach do dłoni i stóp. Również sam żel aloesowy możecie stosować jako produkt na podrażnienia po goleniu czy łagodzący preparat po opalaniu. Jeśli zmagacie się z bardzo suchą skórą na nogach, rozprowadźcie na nich żel, a następnie olej roślinny, np. makadamia czy lniany.
Aloes na włosy możecie stosować np. jako podkład pod olejowanie. W takim przypadku najpierw rozprowadźcie na pasmach żel aloesowy, a dopiero na to nałóżcie olej. Jeśli dokucza wam swędzenie skóry głowy, podrażnienia czy łupież, wmasujcie w nią żel, pozostawcie na około 20 minut i zmyjcie łagodnym szamponem.