Domowe maseczki na twarz działają równie skutecznie jak sklepowe produkty pielęgnacyjne. Naturalne składniki pełne witamin i składników odżywczych sprawią, że nasza skóra będzie wyglądała promiennie i zdrowo. Maseczka z białka pomoże zwalczyć trądzik, kurkuma rozjaśni przebarwienia, a żółtko i miód odżywią skórę i wygładzą zmarszczki. Stosuj wybraną maseczkę dwa razy w tygodniu przez miesiąc, a zobaczysz że efekt pozytywnie cię zaskoczy. Poznaj przepisy na najlepsze domowe maseczki, które w kilka chwil przygotujesz z produktów w kuchni.

Reklama

Maseczki w tym artykule:

  1. Domowe maseczki odmładzające
  2. Domowe maseczki na twarz oczyszczające
  3. Domowe maseczki na twarz nawilżające i odżywcze
  4. Jak zrobić maseczkę pod oczy w domu?

Domowe maseczki na twarz odmładzające

Maseczki odmładzające pozwalają przywrócić skórze jędrność i sprężystość, wygładzają zmarszczki i dodają zdrowego blasku. Do ich wykonania możemy użyć pełnego składników odżywczych żółtka jaja, wygładzającego miódu, oliwy z oliwek lub innego olej, polecamy arganowy lub z kiełków pszenicy. Domowe maseczki na twarz o działaniu przeciwzmarszczkowym możemy stosować nawet trzy razy w tygodniu, zwłaszcza gdy skóra wymaga dodatkowego nawilżenia i ochrony, np. zimą. Co jeszcze możemy wykorzystać, aby przygotować maseczkę na twarz z domowych składników?

Marjan_Apostolovic/iStock

Domowa maseczka przeciwzmarszczkowa z miodem i żółtkiem

Ta maseczka ma działanie regenerujące, zmiękczające i rozjaśniające. Zawarty w niej miód działa wzmacniająco na skórę, a żółtko jest źródłem składników odżywczych i wygładza skórę. Olej z kiełków pszenicy działa przeciwzmarszczkowo i dostarcza skórze nienasyconych kwasów tłuszczowych.

  • W miseczce wymieszaj łyżeczkę oleju z kiełków pszenicy, łyżeczkę dobrego miodu, pół surowego żółtka jaja i kilka kropli soku z cytryny.
  • Nałóż maskę na twarz i szyję grubą warstwą. Jeśli boisz się spływania maseczki, możesz przykryć całość cienką warstwą gazy.
  • Pozostaw na ok. 20 minut.
  • Zmyj letnią wodą.

Jeśli nie masz oleju z kiełków pszenicy, możesz go zastąpić oliwą z oliwek.

Zobacz także

Domowa maseczka na twarz z aloesem

Maseczka do twarzy z oliwą z oliwek i żelem aloesowym ma silne działanie odżywcze i regeneracyjne. Te bogate w witaminy, kwasy tłuszczowe i antyoksydanty składniki minimalizują wpływ wolnych rodników na skórę. Dzięki tym właściwościom pielęgnacyjnym, skóra po użyciu maski jest gładka i jędrna. Przy regularnym stosowaniu możemy liczyć na spłycenie zmarszczek i spowolnienie procesów starzenia się skóry.

  • W miseczce wymieszaj łyżkę oliwy z oliwek z łyżką żelu aloesowego.
  • Mieszankę nałóż na skórę twarzy i szyję.
  • Pozostaw na 20 minut.
  • Twarz delikatnie przetrzyj wacikiem z tonikiem.
  • Nałóż ulubiony krem.

Taką maskę bez problemu możemy stosować 2-3 w tygodniu. Zamiast oliwy z oliwek można również dodać oleju arganowego.

Zobacz również: Drogeryjne maseczki warte wypróbowania.

JuliaMikhaylova/iStock

Domowe maseczki na twarz oczyszczające

Maseczki oczyszczające przygotowane w domu nie odbiegają niczym tym z drogerii lub apteki, często nawet są od nich skuteczniejsze. Często wykorzystuje się w nich glinkę, która nie jest wprawdzie standardowym składnikiem czekającym w szafce kuchennej, ale za kilka złotych dostępna jest w każdej aptece. Poza tym mamy do wyboru maseczki drożdżowe, z dodatkiem płatków owsianych lub ubitego białka. Pamiętaj tylko, by domowych maseczek oczyszczających nie stosować częściej, niż dwa razy w tygodniu i po zastosowaniu maski nałożyć krem nawilżający, aby nie zaburzyć równowagi skóry.

Domowa maseczka na twarz z białka i cytryny

Maseczka z białka ma właściwości napinające i wygładzające, ale przede wszystkim działa przeciwzapalnie, zwęża pory (tymczasowo) oraz reguluje wydzielanie sebum. Dodatek soku z cytryny i olejku herbacianego pomaga usuwać zaskórniki i zwalczać trądzik. Jeśli dodasz do mieszanki pół łyżeczki wybranego oleju lub dwie kapsułki witaminy E, maseczka z białka będzie świetna do cery dojrzałej.

  • Twarz umyj łagodnym żelem.
  • Ubije na pianę jedno białko jaja, dodaj pół łyżeczki soku z cytryny i kilka kropli olejku herbacianego.
  • Nałóż na twarz na około 10 minut, omijając okolice oczu.
  • Zmyj, gdy maseczka lekko zaschnie.
  • Stosuj nie częściej, niż raz w tygodniu.

Po użyciu domowej maseczki na twarz z białka skóra twarzy będzie nie tylko dogłębnie oczyszczona, ale również niezwykle miękka i gładka. Po zmyciu maseczki przechodzimy do dalszych etapów pielęgnacji, takich jak: tonik, serum lub olejek do twarzy, krem do twarzy.

vaaseenaa/iStock

Zobacz także: Zabiegi na twarz, które możesz zrobić w domu

Domowa maseczka oczyszczająca z płatków owsianych i glinki

Ta maseczka to najlepszy wybór dla zanieczyszczonej cery wrażliwej. Płatki owsiane działają przeciwzapalnie i łagodząco, miód zapewnia ogromny zestaw witamin i aminokwasów, które odżywiają i wygładzają cerę. Biała glinka delikatnie oczyszcza i usuwa nadmiar sebum, ale nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry.

  • Zalej 3 łyżki drobnych płatków owsianych 3 łyżkami ciepłej wody, aż napęcznieją.
  • Dodaj łyżeczkę naturalnego miodu, najlepiej Manuka, i pół łyżeczki białej glinki.
  • Nałóż grubszą warstwą na twarz, omijając okolice ust i oczu.
  • Zmyj po ok. 15 minutach.

Maseczki glinkowe nie powinny wysychać na twarzy, dobrze więc zwilżać je np. wodą różaną w sprayu, jeśli poczujesz nadmierne ściągnięcie. Jeśli nie masz niczego do spryskiwania maseczki, dodaj do niej kilka kropli dowolnego oleju, który spowolni wysychanie.

Maseczka z drożdży na zanieczyszczony dekolt i plecy

Drożdżowa maseczka to klasyk, które znały już nasze mamy. Drożdże są bogate w witaminy i mikroelementy, zawierają żelazo, wapń, selen, chrom, potas, kwasy nukleinowe i szczególnie cenne dla skóry tłustej i trądzikowej witaminy z grupy B. Maseczka oczyszcza skórę z zanieczyszczeń, łagodzi podrażnienia, usuwa stany zapalne, wygładza i zmiękcza skórę. Polecamy ją nie tylko do twarzy, ale też do dekoltu i pleców, ponieważ jest wydajna, bardzo tania i nie spływa po nałożeniu.

  • Dokładnie oczyść delikatnym żelem obszary pod maseczkę.
  • Rozkrusz ¼ kostki świeżych drożdży z ciepłą wodą lub mlekiem aż do uzyskania kremowej konsystencji.
  • Nałóż grubszą warstwą na skórę twarzy, dekoltu lub pleców.
  • Zmyj po około kwadransie.

Domowa maseczka z kurkumy na trądzik

Kurkuma to naturalne lekarstwo na wszelkie problemy skórne. Ma silne właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, a także rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe i blizny. Mleko zawiera składniki, które złuszczają i regenerują skórę. Aby nieco zagęścić maseczkę z kurkumy i mleka, warto dodać miód, który również zwalcza bakterie i łagodzi zapalenia.

  • Łyżkę zimnego mleka mieszamy z łyżeczką kurkumy i łyżeczką miodu na gładką pastę.
  • Maseczkę nakładamy na twarz i szyję, najlepiej za pomocą pędzla, aby nie zabarwić rąk.
  • Zmywamy po 15 minutach. Jeżeli zauważycie resztki kurkumy na twarzy, przemyjcie ją żelem do twarzy.
  • Nałóżcie resztę produktów pielęgnacyjnych.

Maskę z kurkumy, mleka i miodu stosuj maksymalnie dwa razy w tygodniu. Kurkumę można również zastąpić zieloną glinką lub węglem aktywnym.

Zobacz także: Domowe spa - podpowiadamy, jak je zorganizować [zabiegi, kosmetyki, urządzenia]

Domowe maseczki na twarz nawilżające i odżywcze

Sucha lub odwodniona skóra lubi maseczki, dostarczają jej dawki uderzeniowej składników odżywczych i przywracają właściwy poziom nawilżenia. Gotowe maseczki potrafią jednak zawierać sporo konserwantów i wypełniaczy, których nie znajdziemy w domowych odpowiednikach. Domowe maseczki odżywcze wykorzystują bogactwo naturalnych kwasów tłuszczowych, witamin i enzymów zawartych w dojrzałych owocach, jogurcie greckim lub miodzie, można je stosować tak często, jak potrzebuje tego nasza skóra, także na szyję i dekolt.

Domowa maseczka na twarz z bananem i jogurtem

To jedna z najprostszych, a jednocześnie najskuteczniejszych maseczek, jakie znamy. Zawarte w bananie witaminy A, B i E działają rozjaśniająco, odmładzająco i opóźniają procesy starzenia, a potas zapewnia komórkom skory nawodnienie. Dodatek jogurtu sprawia, że skóra staje się gładka, a pory zwężone, dzięki złuszczaniu z pomocą kwasu mlekowego.

  • Rozgnieć widelcem dojrzałego banana.
  • Wymieszaj bananowa papkę w miseczce z łyżką gęstego jogurtu naturalnego.
  • Nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi.
  • Pozostaw na około 15 minut.

Domowa maseczka na twarz z banana „lubi” spływać, doskonale zapobiegają temu maseczki w tabletce do domowych masek w płachcie. Nadmiar maseczki polecamy wmasować w grzbiety dłoni, będą odżywione i gładkie.

Zobacz także: TOP 5 najlepszych masek nawilżających do twarzy [Ranking]

Anna-Ok/iStock

Odżywcza maseczka z awokado, miodem i żółtkiem

Ta maseczka jest wszystkomająca. Dostarcza skórze składników regenerujących i poprawiających elastyczność. Działa przeciwutleniająco, wymiata wolne rodniki, zapobiega wysuszaniu się skóry i chroni przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie UV. Awokado zawiera też kombinację witamin, minerałów i tłuszczy doskonale odpowiadającą potrzebom cery trądzikowej, więc jeśli walczysz z zanieczyszczeniami, a twoja skóra potrzebuje nawilżenia, to propozycja dla ciebie.

  • Rozgnieć dokładnie pół dojrzałego awokado.
  • W miseczce wymieszaj z łyżką organicznego miodu i połową surowego żółtka.
  • Jeśli mieszanka jest zbyt rzadka (np. miód był bardzo lejący), możesz dodać dla zagęszczenia odrobinę mąki lub gorzkiego kakao.
  • Nałóż maseczkę na twarz i szyję.
  • Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Jak zrobić maseczkę na twarz i pod oczy w domu?

Maseczki pod oczy to rzadkość, ponieważ skóra pod oczami jest cienka i wrażliwa, trudno stworzyć kosmetyk, który będzie jednocześnie skuteczny i nie podrażni tej szczególnej okolicy. Mamy jednak jeden przepis, który idealnie sprawdzi się pod oczami i na całej twarzy, a przyrządzisz go z dwóch codziennych składników samodzielnie w domu.

  • Pokrój drobniutko ok. 2 łyżek świeżej natki pietruszki.
  • W miseczce wymieszaj pietruszkę z gęstą śmietaną bez dodatków, około łyżki.
  • Miksturę nałóż pod oczy i na twarz.
  • Pozostaw na minimum 15 minut.
  • Zmyj ciepłą wodą i nałóż krem pod oczy.
Reklama

Maseczka z pietruszki działa rozjaśniająco na cienie pod oczami, likwiduje opuchliznę i spowalnia procesy starzenia. Śmietana uzupełnia maskę o odżywienie, regeneruje skórę i łagodzi podrażnienia.

Reklama
Reklama
Reklama